Актульні новини Фастова і Фастівського району

Для приєднання до програми “Безкоштовна діагностика” Фастівській ЦРЛ потрібно майже 2,4 мільйона гривень

Про це на понеділковій апаратній нараді в міськвиконкомі повідомив головний лікар Андрій Герцун

Із липня цього року Міністерство охорони здоров’я України запустить програму “Безкоштовна діагностика”, яка дозволить пацієнтам безоплатно проходити деякі обстеження. Національна служба здо­ров’я України оплачуватиме чіткий перелік діагностичних та лікувальних ­послуг за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. Але лише тих пацієнтів, направлення на діагностику яких видаватимуть сімейні лікарі, терапевти або педіатри. Можна буде безкоштовно пройти ­обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів і найбільш поширені види онкології у чоловіків і жінок. Вартість таких медичних послуг покриє НСЗУ.

Планується, що в програму “Безкоштовна діагностика” увійдуть 12 нових аналізів та досліджень – додатково до тих 8-ми базових, які, як стверджує МОЗ, вже оплачує Національна служба сімейним ­лікарям (йдеться про загальний  аналіз сечі, загальний аналіз крові з лейко­цитарною формулою, глюкозу крові і загальний холестерин, ­вимірювання артеріального тиску й електрокардіограму, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін і швидкі тести на ВІЛ та вірусні гепатити).

Починаючи з липня пацієнти зможуть безкоштовно пройти мамо­графію і 5 видів рентгену (грудної клітки, суглобів, хребета, кісток і навколоносових пазух); ехокардіографію, моніторинг ЕКГ і 2 види ­тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; 6 видів УЗД (шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, ­щитовидної та молочної залоз). Також “Безкоштовна діагностика” включатиме 4 види біопсії під контролем УЗД (щитовидної ­залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз); видалення новоутворень м’яких тканин і шкіри, в носі, гортані й вухах, ендо­скопічні дослідження та операції одного дня – стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї та бронхів. На це в Держбюджеті-2019 закладено 2 мільярди ­гривень.

Але є ще одне, окрім обов’язкового направлення сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, велике “але”: безоплатно ці дослідження й аналізи робитимуть тільки у тих медичних закладах, які приєднаються до програми “Безкоштовна діагностика”, уклавши відповідну угоду з Національною службою здоров’я України. А для цього медзакладам треба мати комп’ютерне обладнання з підключенням до системи “Електронне здоров’я” у всіх кабінетах, де ­пацієнтам надаються послуги. У нашій центральній районній лікарні, як повідомив на понеділковій апаратній нараді в міськвиконкомі ­головний лікар ЦРЛ Андрій Герцун, ні такої кількості комп’ютерів, ні програмного забезпечення медичної інформаційної системи поки що немає. А щоб були, потрібні орієнтовно 2 мільйони 370 тисяч гривень: 1 мільйон 900 тисяч – для закупівлі 95-ти комп’ютерів для поліклініки, стаціонару й діагностичних служб, 30 тисяч – для придбання сервера, 240 тисяч – для програмного забезпечення та ­навчання користувачів і 200 тисяч – для встановлення програм та підключення до мережі Інтернет. Щоб укласти угоду з Національною службою здоров’я України з 1 липня, все це треба придбати вже у першому кварталі, зазначив Василь Герцун. Додавши при цьому, що комп’ютеризація ЦРЛ необхідна також у зв’язку із впровадженням електронних медичних записів, електронних рецептів і направлень, електронних листків тимчасової непрацездатності та іншої ­медичної документації.

Певно ж, виступ головного лікаря центральної районної лікарні на нараді у міськвиконкомі був не просто інформуванням про перспективи безкоштовної діагностики у цьому закладі і про потреби для ­забезпечення цих перспектив, а й сподіванням на те, що сил (а вірніше, коштів) до вирішення проблеми докладе і місто – адже хоч комунальне некомерційне підприємство “Фастівська центральна ­районна лікарня” підпорядковується району, а зареєстроване у ­Боровій, медичні послуги отримують у ній і мешканці Фастова. Міський голова Михайло Нетяжук дав доручення профільній постійній ­депутатській комісії міськради опрацювати це питання – щоб рада визначилася, у який спосіб вона може долучитися до підтримки ЦРЛ.

Власна інф.