Для приєднання до програми “Безкоштовна діагностика” Фастівській ЦРЛ потрібно майже 2,4 мільйона гривень
Про це на понеділковій апаратній нараді в міськвиконкомі повідомив головний лікар Андрій Герцун
Із липня цього року Міністерство охорони здоров’я України запустить програму “Безкоштовна діагностика”, яка дозволить пацієнтам безоплатно проходити деякі обстеження. Національна служба здоров’я України оплачуватиме чіткий перелік діагностичних та лікувальних послуг за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. Але лише тих пацієнтів, направлення на діагностику яких видаватимуть сімейні лікарі, терапевти або педіатри. Можна буде безкоштовно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів і найбільш поширені види онкології у чоловіків і жінок. Вартість таких медичних послуг покриє НСЗУ.
Планується, що в програму “Безкоштовна діагностика” увійдуть 12 нових аналізів та досліджень – додатково до тих 8-ми базових, які, як стверджує МОЗ, вже оплачує Національна служба сімейним лікарям (йдеться про загальний аналіз сечі, загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, глюкозу крові і загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску й електрокардіограму, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін і швидкі тести на ВІЛ та вірусні гепатити).
Починаючи з липня пацієнти зможуть безкоштовно пройти мамографію і 5 видів рентгену (грудної клітки, суглобів, хребета, кісток і навколоносових пазух); ехокардіографію, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; 6 видів УЗД (шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, щитовидної та молочної залоз). Також “Безкоштовна діагностика” включатиме 4 види біопсії під контролем УЗД (щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз); видалення новоутворень м’яких тканин і шкіри, в носі, гортані й вухах, ендоскопічні дослідження та операції одного дня – стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї та бронхів. На це в Держбюджеті-2019 закладено 2 мільярди гривень.
Але є ще одне, окрім обов’язкового направлення сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, велике “але”: безоплатно ці дослідження й аналізи робитимуть тільки у тих медичних закладах, які приєднаються до програми “Безкоштовна діагностика”, уклавши відповідну угоду з Національною службою здоров’я України. А для цього медзакладам треба мати комп’ютерне обладнання з підключенням до системи “Електронне здоров’я” у всіх кабінетах, де пацієнтам надаються послуги. У нашій центральній районній лікарні, як повідомив на понеділковій апаратній нараді в міськвиконкомі головний лікар ЦРЛ Андрій Герцун, ні такої кількості комп’ютерів, ні програмного забезпечення медичної інформаційної системи поки що немає. А щоб були, потрібні орієнтовно 2 мільйони 370 тисяч гривень: 1 мільйон 900 тисяч – для закупівлі 95-ти комп’ютерів для поліклініки, стаціонару й діагностичних служб, 30 тисяч – для придбання сервера, 240 тисяч – для програмного забезпечення та навчання користувачів і 200 тисяч – для встановлення програм та підключення до мережі Інтернет. Щоб укласти угоду з Національною службою здоров’я України з 1 липня, все це треба придбати вже у першому кварталі, зазначив Василь Герцун. Додавши при цьому, що комп’ютеризація ЦРЛ необхідна також у зв’язку із впровадженням електронних медичних записів, електронних рецептів і направлень, електронних листків тимчасової непрацездатності та іншої медичної документації.
Певно ж, виступ головного лікаря центральної районної лікарні на нараді у міськвиконкомі був не просто інформуванням про перспективи безкоштовної діагностики у цьому закладі і про потреби для забезпечення цих перспектив, а й сподіванням на те, що сил (а вірніше, коштів) до вирішення проблеми докладе і місто – адже хоч комунальне некомерційне підприємство “Фастівська центральна районна лікарня” підпорядковується району, а зареєстроване у Боровій, медичні послуги отримують у ній і мешканці Фастова. Міський голова Михайло Нетяжук дав доручення профільній постійній депутатській комісії міськради опрацювати це питання – щоб рада визначилася, у який спосіб вона може долучитися до підтримки ЦРЛ.
Власна інф.