Із доброго насіння добрі й сходи
Поради споживачам при купівлі насіння сільськогосподарських культур
До весни начебто ще так далеко, але у тих із дачників-городників, які працюють на своїх ділянках не тільки заради врожаю, а й ще заради задоволення, вже аж руки сверблять. І вже зараз вони планують, що і де на своїх сотках посіють-посадять. А ще – вже зараз придивляються до пакетиків із насінням, щоб все те посіяне-посаджене їх порадувало, а не розчарувало. Бо й таке трапляється: купиш, спокусившись красивою картинкою на упаковці, якесь насіння, загорнеш його в гарно підготовлену землю, дочекаєшся сходів, поливаєш-доглядаєш з любов’ю й надією, а нічого не те що обіцяного в анотації, а просто путнього з того не дочекаєшся… Щоб так не вийшло, зверніть увагу на поради фахівців. І нехай усе, до чого докладаєте старань і вміння, родить на славу!
Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може спричинити втрату до 25-ти відсотків урожаю. Вберегтися від підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим. Тому відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області пропонує споживачам кілька порад, які допоможуть під час вибору насіння овочевих культур.
Порада 1. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, мають бути вказані назва країни-виробника насіння, а також фірма, підприємець тощо; назва і товарний знак, юридична адреса місця пакування насіння; культура, сорт (чи гібрид); маса або кількість насінин в пакеті; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №). Також на пакеті має міститися коротка інформація про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування). Вся ця інформація може бути нанесена на тару методом механічного чи ручного штампування.
Порада 2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння, а саме: “Довідки про сортові і посівні якості насіння”, в якій міститься така інформація: назва підприємства, адреса (де придбано насіння), культура, сорт (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифікату, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. Якщо насіння власного виробництва, дані про партію вказуються в сертифікаті, що засвідчує його посівні якості.
Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про його походження та якість, забороняється.
Порада 3. Якщо обирати між сортами й гібридами, то останні мають свої переваги. Вони краще пристосовані до умов вирощування і більш зимостійкі, мають потужнішу кореневу систему, а відповідно – кращу посухостійкість і сприйнятність до мінерального живлення, стійкіші до вилягання і хвороб, норми висіву у них менші, ніж у сортів. А ще гібриди відзначаються одночасним достиганням, і, враховуючи всі інші плюси, – вищою врожайністю. Втім, є й у них і свої мінуси. Вартість насіння гібридів більша, ніж у звичайного сортового насіння (іноді в кілька разів). Із F1 неможливо виростити врожай наступного року. Гібриди вимогливіші до умов вирощування, до того ж, за смаковими якостями вони часто програють сортам.
Порада 4. При виборі насіння слід враховувати й зону вирощування, тоді рослини регулярно плодоноситимуть, а плоди будуть якіснішими та здоровішими.
Порада 5. Щоб насіння краще перенесло несприятливі умови, обираємо оброблене насіння. Найпоширенішими варіантами є гранульоване та інкрустоване насіння. Гранульоване має оболонку, до складу якої входять мікроелементи, пестициди, стимулятори росту. За рахунок товстої оболонки збільшуються розміри і вага насіння, що полегшує посів і підвищує рівномірність сходів. У грунті оболонка відшаровується. Під інкрустацією насіння розуміють його обробку спеціальною плівкою з пестицидами і регуляторами росту. В інкрустованого насіння вищі показники схожості і енергії проростання, що позначається і на врожайності.
Особливо прискіпливо мають ставитися до вибору насіння ті, хто займається вирощуванням польових культур і, сподіваючись на високі врожаї, вкладає у справу немалі кошти. Щоб отримати належну віддачу і від грошей, і від зусиль, при покупці насіння польових культур зверніть увагу на таке:
• Виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.
• Ви маєте право отримати копії сертифікату, який засвідчує сортові якості насіння, та сертифікату, який засвідчує посівні якості насіння. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів. У справжності цього документа можна пересвідчитися через електронний доступ до “Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”. А також ми можете отримати супровідні документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240): “Атестат на насіння” – на оригінальне (добазове) та елітне – (базове) насіння; “Свідоцтво на насіння” – на насіння репродукцій (сертифіковане); “Свідоцтво на гібридне насіння” – на насіння першого покоління гібридів.
• Перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає. Радимо вам з підозрою ставитися до мішків, які прошиті декілька разів.
• Отримуючи партію насіння, обов’язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої), яка містить інформацію про партію насіння. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту: для добазового насіння – білим з фіолетовою смужкою; для базового – білим; для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним; для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним, для суміші насіння – зеленим; для неостаточно сертифікованого насіння – сірим.
• Потрібно звертати увагу на номер партії насіння. Кожній партії аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) присвоює номер із шести символів (UA-01-01-001/0001-00): літерний символ – UA – Україна; двозначний символ – номер області (01); двозначний символ – номер району (01); тризначний символ – індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001); чотиризначний символ – порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001); двозначний символ – останні цифри року збирання врожаю (00). Номер партії на етикетці повинен співпадати з номером, зазначеним у сертифікаті, який засвідчує посівні якості насіння.
• Занижена ціна є завжди фактором для підозри. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування і дослідження компанії витрачають колосальні кошти.
Наталія Лещева, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Київській області