Актульні новини Фастова і Фастівського району

Із доброго насіння добрі й сходи

Поради споживачам при купівлі насіння сільськогосподарських культур

До весни начебто ще так далеко, але у тих із дачників-городників, які працюють на своїх ділянках не тільки заради врожаю, а й ще заради задоволення, вже аж руки сверблять. І вже зараз вони планують, що і де на своїх ­сотках посіють-посадять. А ще – вже зараз придивляються до пакетиків із насінням, щоб все те посіяне-посаджене їх порадувало, а не розчарувало. Бо й таке трапляється: купиш, спокусившись красивою картинкою на упаковці, якесь насіння, загорнеш його в гарно підготовлену землю, дочекаєшся сходів, поливаєш-доглядаєш з любов’ю й надією, а нічого не те що обіцяного в анотації, а просто путнього з того не дочекаєшся… Щоб так не вийшло, зверніть увагу на поради фахівців. І нехай усе, до чого докладаєте старань і вміння, родить на славу!

 

Використання для посіву контрафакт­ного та фальсифікованого насіння може спричинити втрату до 25-ти відсотків урожаю. Вберегтися від підробок на ­ринку насіння можна тільки будучи ­добре проінформованим. Тому відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області пропонує споживачам  кілька порад, які допоможуть під час вибору насіння ­овочевих культур.

Порада 1. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, мають бути вказані назва країни-виробника насіння, а також фірма, підприємець тощо; назва і товарний знак, юридична адреса місця пакування насіння; культура, сорт (чи гібрид); маса або кількість насінин в пакеті; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №). Також на пакеті має міститися коротка інформація про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування). Вся ця інформація може бути нанесена на тару методом меха­нічного чи ручного штампування.

Порада 2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння, а саме: “Довідки про сортові і посівні якості насіння”, в якій міститься така інформація: назва підприємства, адреса (де прид­бано насіння), культура, сорт (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифікату, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. Якщо насіння власного ­виробництва, дані про партію вказуються в сертифікаті, що засвідчує його посівні якості.

Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про його походження та якість, забороняється.

Порада 3. Якщо обирати між сортами й гібридами, то останні мають свої переваги. Вони краще пристосовані до умов вирощування і більш зимостійкі, мають потужнішу кореневу систему, а відповідно – кращу посухостійкість і сприйнятність до мінерального живлення, стійкіші до вилягання і хвороб, норми висіву у них менші, ніж у сортів. А ще гібриди відзначаються одночасним до­стиганням, і, враховуючи всі інші плюси, – вищою врожайністю.  Втім, є й у них і свої мінуси. Вартість насіння гібридів більша, ніж у звичайного сортового насіння (іноді в кілька разів). Із F1 неможливо виростити врожай наступного року. Гібриди вимогливіші до умов вирощу­вання, до того ж, за смаковими якостями вони часто програють сортам.

Порада 4. При виборі насіння слід ­враховувати й зону вирощування, тоді рослини регулярно плодоноситимуть, а плоди будуть якіснішими та здоровішими.

Порада 5. Щоб насіння краще перенесло несприятливі умови, обираємо оброблене насіння. Найпоширенішими варіантами є гранульоване та інкрустоване насіння. ­Гранульоване має оболонку, до складу якої входять мікроелементи, пестициди, стимулятори росту. За рахунок товстої оболонки збільшуються розміри і вага насіння, що полегшує посів і підвищує рівномірність сходів. У грунті оболонка відшаровується. Під інкрустацією насін­ня розуміють його обробку спе­ці­альною плівкою з пестицидами і регуляторами росту. В інкрустованого насіння вищі показники схожості і енергії проростання, що позначається і на врожайності.

 

Особливо прискіпливо мають ставитися до вибору насіння ті, хто займається вирощуванням польових культур і, сподіваючись на високі врожаї, вкладає у справу немалі кошти. Щоб отримати належну віддачу і від грошей, і від зусиль, при покупці насіння польових культур зверніть увагу  на таке:

• Виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

• Ви маєте право отримати копії сертифікату, який засвідчує сортові якості ­насіння, та сертифікату, який засвідчує посівні якості насіння. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів. У справжності цього документа можна пересвідчитися через електронний доступ до “Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал”. А також ми можете отримати супровідні документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240): “Атестат на насіння” – на оригінальне (добазове) та елітне  – (базове) насіння; “Свідоцтво на насіння” – на насіння репродукцій (сертифіковане); “Свідоцтво на гібридне насіння” – на насіння першого покоління гібридів.

• Перевірте всі пакувальні мішки та насіння у них. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає. Радимо вам з підозрою ставитися до мішків, які прошиті декілька разів.

• Отримуючи партію насіння, обов’язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої), яка містить інформацію про партію насіння. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту: для добазового насіння – білим з фіолетовою смужкою; для базового – білим; для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним; для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним, для суміші насіння – зеленим; для неостаточно ­сертифікованого насіння – сірим.

• Потрібно звертати увагу на номер партії насіння. Кожній партії аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) присвоює номер із шести символів (UA-01-01-001/0001-00): літерний символ – UA – Україна; двозначний символ – номер області (01); двозначний символ – номер району (01); тризначний символ – індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001); чотиризначний символ – порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001); двозначний символ – останні цифри року збирання врожаю (00). Номер партії на етикетці повинен співпадати з номером, зазначеним у сертифікаті, який засвідчує посівні якості насіння.

• Занижена ціна є завжди фактором для підозри. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування і дослідження компанії витра­чають колосальні кошти.

Наталія Лещева, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва­ та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Київській області