Актульні новини Фастова і Фастівського району

Каналізаційно-очисні споруди: закордон нам допоможе

Серед десяти українських міськводоканалів, де реалізуватимуться спільні проекти Єврокомісії, НЕФКО і муніципалітетів, пілотним визначено “Фастівводоканал”

Теперішній стан очисних споруд “Фастіводоканалу” – болюча тема і для самого підприємства, і для міської влади, і – особливо! – для мешканців Снігурівки та найближчих до КОС сіл, яким доводиться вдихати ще ті “аромати”. Про необхідність вирішення проблеми говориться давно, і дещо навіть робилося, але аж таких кардинальних змін, які б до­зволили сказати, що все вже тут добре, досі не сталося. Але є надія…

Ще влітку “Перемога” повідомляла, що допомогти Фастову в реконструкції каналіза­ційно-очисних споруд погодилася Північна Екологічна Фінансова корпорація. НЕФКО вже має позитивний досвід співпраці з нашим містом – у впровадженні енергоефективних заходів у навчальних закладах і заміні ліхтарів вуличного освітлення, а тепер спів­праця пошириться і на комунальну сферу. За угодою, укладеною НЕФКО з Єврокомі­сією, в Україні буде відібрано десять водоканалів, з якими реалізовуватимуться спільні проекти. Пілотним містом визначено Фастів.

Варто нагадати, що у серпні минулого року міськрада ухвалила рішення про те, що наше місто візьме участь у фінансуванні проектів НЕФКО щодо впровадження енергоефективних та екологічних заходів для комунального підприємства “Фастівводоканал”. Проект “Поліпшення каналізаційно-очисних споруд і каналізаційно-насосних станцій КП ФМР “Фастівводоканал” було підтримано на державному рівні: відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2018 року з державного бюджету місту на його реалізацію виділено 2 мільйони гривень субвенції соціально-економічного розвитку. А на початку січня згідно із розпорядженням міського голови створено робочу групу, яка займатиметься розробкою технічного завдання на виготовлення проектно-кошторисної ­документації. Свою діяльність вона розпочала з обговорення основних аспектів реалізації проекту, шляхів фінансування та визначення подальших дій з керівником представництва НЕФКО в Україні, радником з проектів у водному секторі і технічним консультантом НЕФКО, яке відбулось 11 січня в Київському офісі Північної Екологічної Фінансової корпорації.

Одним із першочергових завдань є визначення необхідної проектної потужності КОС з ­урахуванням перспективних планів розвитку міста. Щоб з’ясувати потенційні обсяги стічних вод (бо і замала потужність очисних споруд, і занадто велика – це погано), водоканал уже розіслав листи-запити підприємствам, які користуються послугою водовідведення. Одночасно робочою групою розробляється технічне ­завдання на розробку проекту реконструкції ­каналізаційно-очисних споруд, після чого буде оголошено конкурс на визначення підрядника для виготовлення проектно-кошторисної документації. І його вибір, пояснює міський голова Михайло Нетяжук, відбуватиметься з урахуванням міжнародних правил закупівель. Підрядника оберуть лише після того, як буде детально проаналізовано ефективність запропонованого ним проекту. Саме ефективність, а не вартість. Критерій мінімальної вартості ПКД тут недоцільний, бо головне те, наскільки запропоно­ваний проект відпові­датиме інтересам фастівської громади. А наш інтерес – і ви­рішення екологічної проблеми, і скорочення споживання електроенергії. За тепе­рішньої технології фастівські очисні використовують її дуже багато, і навіть попередній аналіз, здійснений фахівцями НЕФКО, показав, що в разі реалізації запропо­нованих ними заходів споживання електроенергії на очисних спорудах можна скоротити майже вдвічі!

Ставиться завдання ще на допроектному етапі виконати моделювання біологічної очист­ки на очисних спорудах, щоб потім лише на підставі такої моделі обирати технологічне ­обладнання. І ось тут ціна має значення. “Це непроста робота, – каже міський голова, – але це європейський підхід і саме так правильно робити, щоб не розробляти черговий стос ­паперів загальною вартістю на 300 мільйонів гривень і не знати, де брати кошти на реалізацію такого проекту, а чітко розуміючи, яка сума може бути залучена через Європейський банк реконструкції та розвитку, через грантову складову, через міський бюджет, у межах цієї суми розробляти й реалізовувати ті заходи, на які будуть виділені кошти”.

Тож чекаємо формування технічного завдання для розробки проектно-кошторисної документації  з реконструкції каналізаційно-очисних споруд, готового проекту і, певна річ, самої рекон­струкції. З НЕФКО перспективи видаються набагато обнадійливішими, ніж були досі.

Людмила УРЛАПОВА