Актульні новини Фастова і Фастівського району

Медична реформа-2019: що зміниться?

Протягом цього року Міністерство охорони здоров’я введе низку суттєвих змін у рамках ­медичної реформи. Бригади швидкої допомоги їздитимуть на сучасному транспорті з новим обладнанням, а пацієнту не доведеться самому оплачувати діагностику. Що у планах Міністерства охорони ­здоров’я на 2019 рік, “Перемога” пропонує дізнатися і нашим читачам.

 

Чого очікувати пацієнтам?

Безкоштовна діагностика

У 2019 році МОЗ розпочне змінювати систему для більш складних і дорогих послуг – консультацій, діагностики, аналізів. Сьогодні базові аналізи та дослідження можна зробити у сімей­ного лікаря. Але часто для якісного встановлення діагнозу потрібні додаткові дослідження. Необхідно звертатися до поліклініки або лабораторії. Там пацієнтам нерідко доводиться платити, і, як правило, неофіційно. Із літа ситуація почне змінюватися: більшість консультацій спеціалістів, найважливіші діагностичні дослідження, а також основні аналізи за направленням сімейного лікаря оплатить Національна­ служба здоров’я. Якщо ваш регіон приєднається до програми “Безкош­товна діагностика”, ви зможете на­правити пацієнтів на рентген, УЗД, ­мамографію, ЕХО серця та інші діагностичні процедури в будь-який заклад за вибором пацієнта. Це може бути навіть приватний заклад, який долучиться до реформи. Лабораторії й амбулаторні заклади, які приєднаються до реформи, отримають кошти від Національної служби здоров’я України за виконані аналізи та дослідження. Як і у випадку з сімейними лікарями, реформа буде впроваджуватися поступово – регіон за регіоном. Коли ваше місто, район чи ОТГ приєднаються до реформи, на ­дверях відповідних поліклінік буде ­розміщено знаки ­про­грами “Безкоштовна діагностика”.

 

Направлення

Послуги в поліклініках будуть надаватися безоплатно тільки за направленням лікаря первинки – в цьому випадку їх оплатить Національна служба здо­ров’я. Таким чином, сімейні лікарі, ­тера-певти і педіатри зможуть бути більш упевнені, що пацієнти спочатку звернуться до них. Адже якщо вони підуть до вузькопрофільного спеціаліста без направлення, необхідно буде оплатити таку консультацію самостійно, через касу. “Якщо ж ви йдете до вузького спеціаліста без направлення, необхідно буде оплатити таку консультацію самостійно через касу. Тому так важливо, щоби всі, хто ще не обрав свого лікаря, не відкладали це завдання”, – попередила виконувачка обов’язків глави МОЗ Уляна Супрун.

Традиція шукати в себе всі відомі та невідомі захворювання за допомогою Інтернету і самостійно відвідувати лікарів-спеціалістів має піти в минуле. Це не тільки перенавантажує систему, але й забирає дорогоцінний час на лікування. Також буде опубліковано єдиний для всієї країни список додаткових послуг поліклінік, які стануть платними для всіх. Некритичні для здоров’я послуги (бальнеолікування, масаж та інші), які ­­де-факто були платними, стануть такими офіційно. Заклади зможуть заробляти додаткові кошти на розвиток.

 

Доступні ліки

Пріоритетом для виконання залиша­ється програма “Доступні ліки”: українцям й надалі обіцяють надавати препара­ти від серцево-судинних захворювань, діабету другого типу та бронхіальної астми­ безоплатно або з незначною доплатою. На це у проекті державного бюджету уряд передбачив мільярд гривень. Для того щоб скористатися програмою, ­пацієнту з вищеперерахованими хво­робами необхідно звернутися до лікаря та отримати рецепт. З цим документом потрібно прийти до аптеки з позначкою “Доступні ліки”.

Водночас на програму очікує трансформація: відшкодовувати вартість цих лікарських засобів будуть не заклади охорони здоров’я чи органи місцевої влади, а безпосередньо один оператор бюд­жетних коштів – Нацслужба здоров’я. ­Експерти зауважують, що це унеможливить злочинні махінації та корупцію.

 

Що зміниться для лікарів?

Комп’ютери у лікарів

Лікарі повинні витрачати час на пацієнтів, а не на папери. У 2018 році МОЗ зробило перші кроки у створенні електронної системи охорони здоров’я: наприклад, декларації з лікарем укладаються он-лайн. Цього ж року заплановано запуск нових електронних інструментів. Для кожного пацієнта сімейні лікарі заведуть електронну медичну ­картку, до неї вноситимуть дані про його здоров’я та лікарські призначення. В електронний формат поступово перейдуть також направлення до спеціалістів, рецепти на “Доступні ліки”, листки непрацездатності. Ці електронні інструменти зроблять роботу лікаря простішою. “Багато з лікарів втомилися від “дурної роботи”, заповнюючи ­десятки звітних форм. А перехід на електронні картки передбачає автоматичний збір статистики”, – прокоментував нововведення заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк. Для пацієнтів це теж важливо: інформація буде зберігатися в єдиному місці без ризику втрати. Тож для керівників медзакладів відтепер стоїть завдання забезпечити комп’ютерами робочі місця всіх спеціалістів поліклінік.

 

Оновлена “швидка”

На лікарів швидкої допомоги очікує підвищення ква­лі­фікації до рівня світових стандартів. Фахівцям, які ­пройдуть таке навчання, збільшать зарплати.

Бригади екстреної медичної допомоги матимуть сучасний транспорт, оснащений необхідним обладнанням. А їхню швидку роботу мають забезпечити сучасні диспетчерські служби по всій Україні, об’єднані єдиною електронною системою. На розвиток екстреної допомоги урядовці заклали у державний бюджет додатковий мільярд.

Перераховані зміни вводитимуться в рамках загальної реформи – її старт був запущений у грудні 2017 року після того, як Президент України Петро Порошенко підписав закони про медичну реформу. У МОЗ пояснюють, що головні завдання нововведень полягають у підвищенні рівня лікування і в забезпеченні його доступності для всіх верств населення. “Вісімдесят відсотків звернень до медиків, які регулярно потрібні кожному з нас – консультації сімей­ного лікаря, а також візити до спеціалістів, аналізи та діагностичні процедури – повинні стати по-справжньому безоплатними. – зазначила Уляна Супрун.– Це стане надійною базою для останнього найважливішого кроку – реформи лікарень, яка розпочнеться у 2020 році”.

За матеріалами Міністерства охорони здоров’я