Перемога

Switch to desktop Register Login

Субсидії вкотре зазнали змін

subs-40-17

Є дуже пунктуальні люди, які люблять порядок у всьому. Вони знають до копієчки суму нарахованої ­заробітної плати або пенсії. Скрупульозно стежать за ринковими цінами на цукор, яйця, м’ясо тощо. ­Щоденно відслідковують курс долара і євро. Хтозна, що це їм дає, окрім головного болю, але відомо одне: пунктуальність навіть таких аж дуже “упорядкованих” людей кудись зникає, якщо мова заходить про ­призначення субсидій. Бо порядок їх нарахування змінюється аж занадто часто. І ось знову в новому опалювальному сезоні розрахунок розміру і порядок надання державної допомоги з оплати житлово-комунальних послуг суттєво зміниться.

Про деталі нововведень – розмова із першим ­заступником начальника міського управління соціального ­захисту населення Ольгою Коханою.

– Ольго Григорівно, перед тим, як ­говорити про зміни у призначенні ­субсидій, декілька слів про те, як за­кінчився попередній опалювальний сезон у плані забезпечення населення Фастова субсидійною допомогою?

– У місті із 18 тисяч 300 сімей отримували субсидію 10 тисяч 23 сім’ї, що перевищує державний показник на 13 від­сотків. З початку року нараховано житлових ­субсидій на загальну суму більше 54 мільйонів гривень. Станом на 1 жовтня кількість субсидіянтів зменшилася більш ніж на тисячу сімей, а середній розмір субсидії в неопалювальний сезон складав майже 170 гривень.

– Наприкінці минулого опалюваль­ного сезону багато йшлося про повернення невикористаних сум субсидій. Цікаво знати, як у місті реалізовано програму монетизації субсидій, адже вона впроваджується вперше.

– Право на повернення невикористаних сум субсидій мають 2999 фастівчан. До управління соціального захисту надійшло поки що 2635 заяв. Такий соціальний захід справді проводиться вперше, і, можливо, ще не всі отримувачі субсидій розібралися у його нюансах, тому Кабінет Міністрів України подовжив термін звернення осіб, які заощадили газ або електрику, до 1 листопада цього року.

– А зараз перейдімо до конкретних змін, передбачених Постановою Каб­міну № 609, яка вже набула чинності. Що передбачено нею?

– Передусім треба знати, що Кабінет Міністрів переглянув тривалість опалювального сезону. Українці, які користуються центральним опаленням, будуть отримувати субсидії на тепло після рішення органів місцевої влади про старт сезону. Людям, які самостійно опалюють житло, опалювальний сезон скоротили на один місяць. Раніше субсидію нараховували з 1 жовтня до 30 квітня, а цього року – із 16 жовтня до 15 квітня включно.

– А що нового стосовно періоду врахування доходів для призначення субсидій?

– По-перше, хочу нагадати: якщо допомога призначена в травні, то у жовтні її розмір автоматично розрахують на новий опалювальний сезон. Ніяких документів субси­діянтам повторно подавати не ­потрібно.

По-друге, і це дуже важливо: субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг признача­ється, виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні і яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, за два ­квартали, що передують місяцю, з якого ­призначається субсидія. При призначенні субсидій на опалювальний сезон у жовтні ­будуть враховуватися доходи за перший і ­другий квартали цього року. А субсидія на ­придбання скрапленого газу, твердого та рід­кого пічного побутового палива – виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

Для пенсіонерів, які, крім пенсії, не отри­мують інших доходів, до сукупного доходу ­зараховуватимуть розмір пенсії за останній місяць періоду, за який враховують доходи.

– А якими є сьогодні правила призначення субсидій тим, хто має борги за житлово-комунальні послуги?

– Досить доречне запитання, бо останні півроку ці правила змінювалися декілька разів. Нині ж визначено максимальну суму заборгованості – двадцять неоподаткованих мінімумів (340 гривень), що ще дає право на призначення субсидії. ­Таким домогос­подарствам призначатимуть ­субсидію без попередньої сплати боргу. А вже за наявності простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг більше 340 гривень субсидію на наступний строк не призна­чати­муть. Такі домо­господарства ­матимуть право на субсидію лише в разі документального підтвердження оплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.

– Зменшено соціальні нормативи на газ. Для яких споживачів? Як це вплине на розмір субсидії?

– Справді, зменшено норми на газопостачання для приготування їжі та підігрівання води. Соціальні нормативи сьогодні такі: за наявності газової плити – 5,4 кубометра газу на одну особу і за наявності газової плити та газового водонагрівача – 10,5 кубометра на одну особу. А у разі використання електро­енергії для індивідуального опалення соці­альні нормативи знижені з 65-ти до 51-єї кіловат-години на 1 квадратний метр опалюваної площі в опалювальний сезон.

Не зайве нагадати, що субсидії на кварт­плату та опалювану площу розраховуються, виходячи із норми 13,65 квадратного метра на особу плюс 35,22 квадратного метра на сім’ю. Для тих, хто опалює будинок або квартиру газом, тепер субсидія буде призначатися, виходячи із норми 5 кубічних метрів на 1 квадратний метр опалюваної площі, тоді як раніше норма була 5,5 кубометра із ­врахуванням коригуючих коефіцієнтів.

– Які ще зміни внесені цією урядовою постановою?

– Відтепер субсидія не може призна­чатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.­ Отримувач субсидії зобов’язаний протягом місяця поінформувати про закінчення терміну реєстрації місця перебування.

Врегульовано питання призначення субсидії недієздатній особі за заявою опікуна.

Також варто знати, що у разі смерті особи, якій було призначено субсидію для від­шкодування витрат на оплату житлово-­комунальних послуг, надання субсидії не припиняється до закінчення строку її призначення за умови, якщо у житловому приміщенні зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. А в разі смерті особи, якій було ­призначено субсидію на придбання скрап­леного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, така субсидія виплачу­ється одній з осіб, з урахуванням якої було призначено субсидію, за заявою такої особи.

– На завершення розмови давайте конкретизуємо, про що отримувачам субсидій треба повідомляти управлінню соціального захисту?

– Протягом місяця субсидіянти повинні повідомити спеціалістам із соцзахисту про наступні зміни: склад зареєстрованих (хто прописався, хто виписався); соціальний статус членів сім’ї (хто звільнився або влаштувався на роботу чи став пенсіонером); про здійснення ­одноразової покупки або оплату послуг, вартість яких перевищує 50 тисяч гривень; про набір комунальних послуг (якщо, наприклад, відмовилися від ­централізованого опалення і перейшли на індивідуальне або навпаки).

Розмову вела Зоя ЗІНОВ’ЄВА

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version