Перемога

Switch to desktop Register Login

Нарешті пенсіонери дочекалися змін

pens-41-17

У неділю, 8 жовтня, Президент України Петро Порошенко підписав Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” , на який українські пенсіонери очікували з літа. Втім, які нововведення передбачає цей Закон, цікавить не тільки тих, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку, але й тих, хто колись піде на пенсію. Про те, що дасть ­українцям пенсійна реформа, “Перемога” вирішила дізнатися у начальника Фастівського ­об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області Вікторії КОСТЕЦЬКОЇ.

– Вікторіє Вільївно, запитань до Вас чимало, але найактуальніше для наших пенсіонерів – чи ­отримають вони свої вже підвищені пенсії у жовтні, а чи доведеться чекати наступного місяця?

– Минулого четверга на селекторній нараді з ­питань впровадження пенсійної реформи голова Пенсійного фонду України Олексій Зарудний ­запевнив, що вже розроблено відповідне програмне забезпечення, за допомогою якого автоматично в найближчі дні буде здійснено перерахунок для дев’яти мільйонів пенсіонерів. При цьому він за­значив, що на виплату осучаснених пенсій передбачено 26 мільярдів гривень.

Пенсіонери отримуватимуть пенсії в жовтні за двома платіжними відомостями. У першій зазначатиметься сума пенсії в попередньому розмірі, а у другій – сума доплати, згідно з перерахунком. Тож хвилюватися про яку-небудь затримку пенсійних виплат не варто. Працівники управління Пенсійного фонду працюватимуть за потреби навіть у вихідні дні, щоб пенсіонери отримали підвищені пенсії своєчасно. Хочу уточнити, що всі ­перерахунки пенсій будуть зроблені без звернень пен­сіонерів.

– Звісно, що пенсіонерів, окрім термінів ­отримання підвищених пенсій, цікавить ще й те, як саме їх перераховуватимуть?

– Відтепер всі пенсії перерахують за новою ­формулою. Треба зважити на те, що розмір пенсій розраховуватиметься індивідуально для кожного пенсіонера. Буде враховуватися показник середньої за три роки зарплати і нового коефіцієнта страхового стажу. Показник зарплати збільшився до 3764,4 грн, а коефіцієнт із 1,35 відсотка (таким він збережеться до кінця 2017 року) впав до 1,0 відсотка – з 1 січня 2018 року. Підвищення пенсії становитиме від п’яти до більш ніж тисячі гривень. На жаль, я не можу сьогодні назвати конкретні цифри по нашому регіону, але відомо, що загалом в ­Україні для 5-ти мільйонів 600-та тисяч осіб пенсії в середньому будуть збільшені майже на 700 гривень. Окрім цього, пенсії будуть підвищені ще й за рахунок індексації. Таким чином, із 12-ти мільйонів українських ­пенсіонерів розміри пенсійних виплат зростуть майже для 9-ти мільйонів осіб. При ­цьому найвищі прибавки отримають ті, хто вийшов на пенсію давно, отримувавши при цьому зарплату вище середньої.

– На стадії внесення поправок до пенсійної ­реформи під час її обговорення у парламенті ­звучало, що деякі категорії пенсіонерів можуть втратити при перерахунку пенсій до 200 гривень. Наскільки це ймовірно?

– Можу запевнити, що зниження пенсій не буде для жодної з категорій пенсіонерів.

– А будуть такі, хто не отримає надбавку до пенсії?

– Так, перерахунку не підлягають пенсії тих, хто вийшов на заслужений відпочинок у 2014-2017-их роках. Справа в тому, що у таких пенсіонерів ще не дуже застарів показник заробітної плати, який використовується у формулі для розрахунку пенсій.

– Які ще новації передбачає новий пенсійний ­закон?

– Із прийняттям цього закону збільшився розмір мінімальної пенсії до 1452 гривень. На 45 відсотків, до 1373 гривень, зростуть виплати інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, пенсіонерам, які не мають по­вного стажу, та особам, які не мають права на пенсію. Буде скасовано зменшення розміру пенсій для жінок, які достроково вийшли на пенсію у 55 років.

Також буде відновлена виплата пенсій у повному розмірі працюючим пенсіонерам, а таких в Україні шістсот тисяч.

– Під час обговорення пенсійної реформи багато йшлося про нові вимоги до страхового стажу. ­Якими вони є у новому пенсійному законі?

– Із 1 січня 2018 року за новими правилами для виходу на пенсію у 60 років потрібно мати 25 років страхового стажу. При стажі 15-25 років на пенсію можна буде вийти в 63 роки, а менше 15-ти років – у 65 років. Однак страховий стаж поетапно збіль­шуватиметься, і з 2028 року його потрібно буде мати 35 років, але ті, хто відпрацював 40 років, зможуть вийти на пенсію незалежно від віку.

Чи зараховуватимуться до страхового стажу роки навчання у вишах?

– Так, до страхового стажу ввійде навчання у вищих нав­чальних закладах за денною формою на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі і докторантурі з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2017 року включно. Певно, ­варто додати, що до 2004 року навчання входило в трудовий стаж і відповідно увійшло у страховий.

– Раніше йшлося про відміну зарахування до страхового стажу так званої декретної відпустки. На що розраховувати молодим мамам і тим, хто готується ними стати?

– До страхового стажу зараховуватимуться відпустка у зв’язку з вагітністю в період з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 року включно і перебування особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

– Чому саме цей період?

– Щодо відпустки по вагітності та пологах: до 2004 року вона враховувалася в трудовий стаж і увійшла потім у ­страховий. Із 2014 року вона враховується, адже за людину сплачує ­внески вже підприємство.

– А які пенсійні нововведення стосуються суб’єктів підприємницької діяльності?

– До страхового пенсійного стажу людини зараховуватиметься період реєстрації підприємницької діяльності з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 року при наданні нею відповідної довідки. А з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року ­включно – за умови сплати страхових внесків незалежно від їх розміру.

– Закон передбачає можливість докупити страховий стаж, якщо його не вистачатиме для виходу на пенсію. А скільки ж це коштуватиме?

– Один рік буде коштувати майже 17 тисяч гривень.

– А що нового стосовно спеціальних пенсій і так званого “пільгового стажу”?

– Закон передбачає відміну спеціальних пенсій для державних службовців, суддів, наукових працівників. Також із 1 січня 2018 року будуть ліквідовані пенсії за вислугу років учителям, медикам і соціальним працівникам.

Окремі умови виходу на пенсію матимуть лише військово­службовці, для яких, згідно із рішенням парламенту, до 1 листопада уряд має розробити спеціальний законопроект.

За півроку уряд також має розробити законопроект про ­запровадження професійної пенсійної системи, в якому буде передбачено умови виходу на пенсію для працівників шкідливих виробництв.

Зберігається право на достроковий вихід на пенсію (у 50 років) для матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з ­дитинства за наявності страхового стажу 15 років; військових – учасників бойових дій (55 років); ліліпутів і диспропорційних карликів (40/45 років); артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років); журналістів, у разі поранення, контузії, ­каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; “чорнобильців” (із зниженням пенсійного віку).

– А чи підлягатимуть перерахунку спеціальні пенсії, ­приміром, державних службовців?

– Для тих, хто вже отримує спеціальні пенсії, перерахунку не буде, аж поки пенсії за звичайною системою не перевищать суми тих спецпенсій. У разі доцільності пенсіонера буде автоматично переведено із спеціального закону на загальнодержавне пенсійне страхування. Якщо ж людина не хоче, то може сама звернутися із заявою до управління Пенсійного фонду.

– А що отримуватимуть ті, хто не набуде права на пенсію?

– Для людей, у яких страховий стаж становитиме менше 15-ти років, після досягнення ними 65-ти років передбачена тимчасова державна допомога, розмір якої буде визначатися, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.

– Які ще зміни передбачає пенсійна реформа?

– Починаючи з 1 січня 2019 року з’явиться другий рівень пенсійної системи – накопичувальний, який передбачає, що ­українці зі своєї зарплати будуть відраховувати певну суму на накопичувальний рахунок.

Крім цього, щороку здійснюватиметься перерахунок раніше призначених пенсій. З 2021 року індексація пенсій відбуватиметься автоматично: на 50 відсотків від зростання споживчих цін і на 50 відсотків – від зростання середньої зарплати за один календарний рік. У 2019-2020 роках індексація пенсій буде здійснюватися за окремими рішеннями уряду.

Слід зважити на те, що нинішній перерахунок пенсій – ­наймасштабніший за всі роки незалежності України. Хочу ­запевнити, що пенсійники Фастівщини будуть працювати у посиленому режимі, щоб вчасно і в повному обсязі виконати вимоги уряду щодо впровадження пенсійної реформи.

Розмову вела Зоя ЗІНОВ’ЄВА

 

Від редакції. Зазначаємо, що це останнє інтерв’ю Вікторії Костецької на посаді начальника Фастівського об’єднаного ­управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Розпорядженням голови Фастівської райдержадміністрації Дмитра Вороніна вона призначена з 10 жовтня 2017 року на посаду керівника апарату районної державної адміністрації. Вітаємо Вікторію Вільївну і бажаємо успіхів на новій відпо­відальні посаді!

Обов’язки начальника Фастівського об’єднаного управління Пенсійного фонду тимчасово виконує перший заступник начальника управління Ірина Ларіна.

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version