Перемога

Switch to desktop Register Login

Дайте свіжого повітря! або Наша дійсність по-борівському

Переді мною – півкілограма па-перу. Вибачте, документів на офі­ційних бланках установ різних рівнів, підписаних посадовими особами,

добре відомими в районі і в області. Вже перше ознайомлення зі змістом цих документів викликало шквал обурення і присмак гіркоти: у якому ж суспільстві ми живемо, щоб людина була настільки не захищеною владою? А з іншого боку, а хто ми самі – люди чи людці, які мало чим відрізняються від неандертальців, що відвойовували собі місце під сонцем каменюкою?!

Але по-порядку. Уявімо: живе собі жінка. Немолода (вже за вісімдесят), багато, ой як багато на своєму віку пережила. Думала, заробивши пенсію за сорок шість років роботи на залізниці, житиме собі спокійно на своєму обійсті, скільки Бог відпустить. Живе вона разом із сином, який пройшов горнило Чорнобиля, отримавши за це статус учасника першої категорії та інваліда другої групи. Після лікування не в одній лікарні теж, як і старенька мама, хотів би нормального життя на рідній садибі. Нормального! Та де тут! З’являються нові сусіди, і вони теж хочуть жити. І це добре, вони – молоді, завзяті, їм, як кажуть, і прапор в руки. Але ж не за рахунок здоров’я і спокою інших людей! Хтозна, якими принципами керувалися підприємливі сусіди, але спорудили під сусідськими вікнами кролячу ферму, розвівши в ній двісті п’ятдесят пухнастиків. Собі на радість і на біду сусідам. Причина радості зрозуміла: “кролики – это не только ценный мех”, а ще й гроші і м’ясо. Біду дописувачки до редакції “Перемоги” –  борівчанки  Л.С. – зрозуміти ще легше: кролів розмістили на відстані два метри двадцять сантиметрів (в інших документах – один-півтора метра) від її будинку, прямісінько під вікнами кухні.

Ну й що з того, що у Л.С. – хронічний бронхіт з астматичним компонентом у стадії загострення та ще й із проявами алергії?! Кому це болить, окрім неї самої? Перебираючи один за одним папери із отієї півкілограмової теки, про яку писала у перших рядках цього матеріалу, я все більше переконувалася: махрова бюрократія зовсім не канула у вічність разом із радянською системою. Навпаки – вона, потрапивши у благодатний ґрунт, живе і процвітає не гірше, аніж раніше. А що? Паперу, який все витримає, вдосталь. Грамотних, ну дуже грамотних службовців, здатних на будь-яке звернення дати таку відписку, що комар носа не підточить, теж вистачає. Ні, ну це треба, щоб справа про борівських кролів дійшла аж до Президента України! Кидайте, пане Президенте, державні справи,їдьте до Борової, рятуйте бабу Люду від сусідського смороду! Так мало того, сучасна бюрократична машина у самоврядних і виконавчих органах ще й дає заробити на хліб із маслом судовій системі. Самі не впоралися, то й посилають: ідіть, громадянко, до суду – там розберуться. Багато із пересічних підуть зі своїми злиденними статками, знаючи, що ти тільки зробив перший крочок (написав позовну заяву), а з тебе – хап, давай 710 гривень? Далі – більше: цифрові знаки лише додаватимуться…

На жаль, позиція “я не я і хата не моя” стає все більш популярною серед посадовців. За недоробки і упущення вони не відповідають. Відписали заявникові, а далі – брикайся собі, якщо сили маєш, або подавай, якщо спроможний грошима, до суду…

Не подавала б до суду, що має відбутися днями, наша дописувачка Л.С. і не їхала б вона до Адміністрації Президента, якби до її біди дослухалися у Борівській селищній раді і Фастівській райдержадміністрації. Ну невже ж місцева влада отака безпорадна, що не в силах була домогтися, аби сусіди пересунули клітки із кроликами на 15 метрів від житлового будинку, як вказано у Законі України “Про регулювання містобудівної діяльності”?

Перше звернення Л.С. до Борів­ської селищної ради датоване 17-им липня минулого року. 3 серпня в.о. селищного голови Юрій Руденко дає заявниці відповідь, що дійсно, згідно із законодавством, рекомендується дотримуватися відстані між житловими будинками і господарськими будівлями і спорудами не менше 15-ти метрів (ця фраза виділена у документі жирним шрифтом). А далі очільник селищної ради рекомендує Л.С. “урегулювати конфлікт мирним шляхом, а у випадку порушення правил добросусідства звернутись до суду з позовною заявою про припинення порушень правил добросусідства”. Доброго кінця, як у більшості народних казок, ця рекомендація не мала, і 31 серпня депутат Борів­ської селищної ради Алла Геєць складає акт обстеження житлових умов заявниці, деякі рядки з якого я просто не можу не навести: “Від кролячої ферми довжиною 15 метрів до будинку Л.С. приблизно 2 метри. Запах на подвір’ї ­зловонний, нестерпний – я пере­ко-

налась у цьому сама. Посидіти у дворі і відпочити неможливо через кролячий гній. Це жах, наскільки повітря несвіже”. А через місяць, 29 вересня, ця ж депутат складає новий акт і знову згадує у ньому про “різкий запах, через який продукти харчування запаковані у вакуумні ємкості, а хазяї харчуються не на кухні, де мухи і сморід, а в іншій кімнаті. Я співчуваю цій старенькій жінці, але допомогти нічим не можу. Поспілкуватися з власником ферми не змогла, бо у них зачинена хвіртка і близько прив’язаний собака”.

Від першої скарги заявниці пройшло майже вісім місяців. Кролики живуть на тому ж місці і розмножуються, знову ж таки на радість лише однієї сторони. Тека з документами, підписаними поважними особами, як от: першим заступником голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України В.В.Філончуком, за­ступником голови департаменту Держархбудінспекції в Київській області Я.В.Старушенком, першим за­ступником голови Фастівської райдержадміністрації В.В.Муциновим і заступником голови РДА Ю.В.Волковим, й далі пухне від нових заяв і ­нових актів. Звісно ж, не буду цитувати відповіді високоповажних осіб на прохання нашої заявниці: “Дуже прошу допомогти вмерти без запаху гною”, бо для цього не вистачить і двох-трьох номерів “Перемоги”. Та зміст цих відповідей однаковий: посилання на низку законів і кодексів, на спроможність самоврядного контролю у вирішенні цього питання (у даному випадку – селищної ради) і вже знайоме нам: порада скористатися правом звернутися до суду.

Остання комісія, в якій було задіяно більше десяти осіб, працювала на місці розташування, як вийшло, “стратегічного” для місцевої влади об’єкта – кролячої ферми у Боровій, протягом двох годин минулої п’ятниці. Того ж дня Фастівський окружний суд прийняв позовну заяву Л.С. до розгляду (знатимемо результати – розповімо).

Серед записаних мною колись висловів є такий: “Якщо законів багато, то це вже само по собі – доказ того, що люди морально хворі, пошкоджені і заплутані”.Багато ж років пройшло, щоб я дійшла розумом і серцем до суті цього вислову. Якщо сусід не хоче зрозуміти сусіда – близьку людину, з якою народна мудрість вчить жити у злагоді, ділити добро і біду, то про яку мораль можна говорити?! А ще – колись писала статтю під назвою: “Громада – великий чоловік”. Засумнівалася я, що воно так і є, коли серед купи документів, наданих редакції, знайшла лист, підписаний аж п’ятнадцятьма борівчанами, які обурюються фактом розміщення К.В. (сусід­кою заявниці) чималого кролячого господарства. Обурюються, а дієво вплинути не можуть. Грішним ділом подумалося, а був би живий чоловік Л.С. – колишній старший лейтенант міліції і молодшенький син – учасник Афганської війни, то чи посміла б ота особа – К.В. – дошкуляти гноєм старій людині і хворому чорнобильцю? Пане Борівський голово, після спілкування з Вами я завжди вражаюся Вашій красномовності, ерудиції і правильності міркувань щодо конкретної ситуації. Невже у цьому випадку забракло слів і владної позиції, аби розрулити сусідські взаємостосунки по-людському, а не, як вийшло, по-борівському? Ну повинні ж люди бачити трохи далі за свій гаманець та власний інтерес!

Кам’яний дім будується із каміння, а порядне суспільство – із порядних людей. От і все. Інших рецептів не шукаймо – їх просто немає.

Зоя ЗНОВ’ЄВА

 

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version