Перемога

Switch to desktop Register Login

Металеві замість паперових

Вже з травня українцям доведеться звикати до нового номінального ряду української національної валюти. Нацбанк припиняє карбування монет 1, 2, 5 і 25 копійок

і приступає до випуску металевих монет номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень. Про це йдеться на сайті Національного банку України.

Перші металеві гривні нового зразка з’являться в обігу 27 квітня. До цього дня наМонетному дворі буде викарбовано 5 мільйонів монет номіналом 1 гривня і стільки ж – номіналом 2 гривні. А всього до кінця 2018 року планується випустити 145 мільйонів штук таких монет. П’яти- і десятигривневі ужиткові монети на­дійдуть в обіг пізніше, за прогнозами, у 2019-2020 роках. Проте обмінювати ­паперові гривні на металеві у банках не потрібно – купюри витіснятимуться з ринку поступово, і розраховуватися ними можна буде, поки не зникне остання. Але друкувати їх уже не будуть.

Із дизайном нових монет в Нацбанку особливо не мудрували: вирішили перенести на монети портрети, які були зображені на купюрах аналогічної вартості. Так, на монетах будуть зображені історичні постаті: на гривні – Володимир Великий, на двох – Ярослав Мудрий, на п’яти – Богдан Хмельницький, а на десяти – Іван Мазепа. На аверсі всіх монет буде тризуб, номінал і назва країни в обрамленні давньоруського орнаменту. Монети будуть сріблястого кольору та легкими. Заміна паперових гривень на металеві, за словами глави Нацбанку Якова Смолія, дозволить заощадити державі близько 1 мільярда гривень, враховуючи термін “служби монет”, які потребуватимуть заміни приблизно раз на двадцять років. Паперові гривні, кажуть в НБУ, зношуються за рік. Окрім того, таким чином українців стимулюватимуть переходити на безготівковий розрахунок. Подібне відбувалося свого часу в Угорщині, Чехії, Данії, Японії, Канаді, Великобританії та Австралії.

З 1 липня в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум ­готівкових розрахунків. Так, якщо сума закін­чується числами від 1 до 4 копійок, ­заокруглення провадитиметься убік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Якщо ж сума закінчується від 5 до 9 копійок – у бік збільшення. У НБУ вважають, що практика запровадження заокруглення не призведе до подорожчання товарів та послуг.

– Разом із 1, 2, 5 і 25 копійками з обігу зникне майже сорок сім відсотків монет — це понад вісім мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас більш ніж мільярд банкнот буде замінено монетами. Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40 процентів менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки, – зазначив пан Смолій.

Однак до дефіциту готівки це не призведе, заспокоюють в НБУ. За даними НБУ, з кожним роком все більше грошових операцій здійснюються за безготівковим розрахунком, за допомогою бан­ківських карт. Так, за останніх п’ять років їх кількість зросла втричі. Завдяки скороченню грошової маси магазини, банки та інші “грошові” установи зможуть скоротити витрати на транспортування, підрахунок та інші операції з готівкою.

Вл. інф.

 

Отже, невдовзі у наших гаманцях, у відділеннях для дрібних грошей, сусідитимуть копійки й металеві гривні. Адже незважаючи на те, що Нацбанк припиняє випуск 1, 2, 5 і 25 копійок, вилучати цей дріб’язок з обороту він не планує. Втім, як і паперові купюри. Аж до їх ­природної “самоліквідації”, тобто поки не постаріють.

1-, 2- і 5-гривневі купюри можуть зникнути з обігу набагато раніше, ніж копійки. Тому що, за даними НБУ, термін придатності монет становить в середньому 20 років, а паперових – всього рік (хоча ці терміни – теж річ відносна, зараз в наших гаманцях досить багато купюр дрібних номіналів, випущених 2013, 2014 року і навіть раніше)

Востаннє монети по 1 і 2 копійки випускалися 2012 року, монети по 5 і 25 копійок – 2015-го. Це означає, що з урахуванням тривалого терміну придатності,вони можуть бути сусідами з новими металевими гривнями ще років 20-30. Якщо, звісно, не вийдуть з обігу через девальвацію. Як вже практично вийшли 1 і 2 копійки, на які вже нічого не купиш і які вже ніхто не хоче приймати.

 

 

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version