Перемога

Switch to desktop Register Login

Писанкове єднання

За кілька днів до Великодня всіх охочих навчитися розписувати писанки було запрошено  на майстер-клас, а всіх, хто прагнув святкових вражень

, – на “Писанкову галявину”

А ви знали, що перші писанки наші пращури малювали на лелечих яйцях? Я – ні. Та це цілком можливо, адже орнаменти сучасних писанок також наносяться на яйця, тільки вже звичних для нас свійських птахів. І не важливо, чиї вони – курячі чи гусячі, якого розміру чи форми, бо в писанках головне – малюнок. Писанка – це не лише розписане яйце, воно має сакральний зміст. Виявляється, яскраві візерунки на ньому – це зашифровані послання наших пращурів, в яких втілені їхнє ставлення до природи, життя, звичаї і бажання.

За майстер-класом з розписування писанок, до якого всіх охочих запросили викладачі Фастів­ської школи народної майстерності, я дізналася багато цікавого від Наталії Павленко, яка вже багато років сама вивчає писанкарство і вчить дітей цьому мистецтву. Я так зацікавилася процесом нанесення на яйце магічних знаків, що захотіла спробувати намалювати свою першу в житті писанку. І, зізнаюся, ця робота потребує неабиякої уважності, ­старанності і з півгодини часу (це за умови, що малюнок буде не складним).

Та воно того вартує, адже яка краса виходить! Не просто зва­рити яйце в цибулинні чи занурити в харчову фарбу, а розписати його магічними знаками, які з давніх-давен володіли силою відводити біди і притягувати здоров’я, щастя й удачу. Раніше існувала традиція дарувати писанки, що означало бажати іншим всіляких благ і було проявом поваги та любові.

І справді, коли поринаєш у роботу над створенням писанки, на душі стає світло і відчувається радість свята Воскресіння Христового. Спостері­гаючи за учнями сьомих і восьмих класів, які зі своїм викладачем мистецтва Іриною Хіхлушко прийшли на майстер-клас із писанкарства, я бачила і в їхніх очах радість та задоволення тим, як добре у них виходить. Одні розмальовували ­писанки, інші робили дряпанки – це коли візерунки на яйці видряпують голкою. Наталія Павленко ­розповідає, що є ще й крапанки – пофарбовані яєчка, на які наносяться воскові краплинки, які також мають символічний зміст.

“Саме за змістом послання і регіоном, до якого й належить кожен орнамент, – розповідає Наталія Павленко, – обирали візерунки для величезних, у півтора метри заввишки писанок, що їх взялися розмалювати фастівські школярі. Я підібрала ті візерунки, які представляють Схід і Захід. ­Писанки стали ще одним символом єднання. У ­Фастові, де сто років тому єдналася Україна, ­зараз об’єдналися на “Писанковій галявині” ­культури різних регіонів нашої держави. Робота тривала не один день, та всі справді старалися, і результат, я думаю, потішив фастівчан”.

Техніку розпису Чернігівщини представляли фастівські четверта й десята школи, Черкащини – Фастівська школа народної майстерності та Центр військово-патріотичного виховання “Гарт”, Покуття – перша школа, Одещини – п’ята, Буковини – третя, а дев’ята взялася за розпис орнаментів Львівщини.

“Писанкова галявина” яскравіла перед міським Палацом культури з 5 до 9 квітня.

Олена ОЛІЙНИК

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version