Перемога

Switch to desktop Register Login

Якісна робота водоканалу залежить і від міської громади

vodokanal-35-14

Наприкінці липня на каналізаційно-насосній станції №7 сталася неабияка аварія, і практично повторилася ситуація , яка востаннє мала місце у червні 2012 року. Втім, якщо тоді спеціалістам “Фастівводоканалу” вдалося досить оперативно локалізувати проблему, то цього разу витік нечистот у навколишнє середовище продовжувався майже дві доби. Саме із цього приводу на останній сесії Фастівської міської ради депутат Віктор Ситник оприлюднив свій запит, в якому запропонував “створити тимчасову комісію із залученням фахівців для з’ясування причин цієї ситуації та напрацювання заходів, які б їх усунули на теперішньому етапі та в подальшому, а також переглянути бюджет міста і віднайти необхідні кошти для закупівлі технічних засобів, необхідних для нормального функціонування КНС №7”. Така комісія рішенням міськради була створена, а «Перемога», в свою чергу, для роз’яснення ситуації звернулася до керівника комунального підприємства «Фастівводоканал» Івана Соломахи. Тим більше, що, окрім липневої аварії, є й інша, цього разу оптимістична нагода для спілкування: днями якраз на КНС-7 буде введено в експлуатацію новенький насос.

– Іване Васильовичу, а все ж таки, що насправді сталося 26 липня на сьомій КНС?

– Трапилося тоді звичайне людське недбальство, безвідповідальне ставлення працівника до виконання своїх обов’язків. Черговий оператор недогледів за рівнем води, яка, затопивши машинний зал, вивела з ладу електродвигуни та насосні агрегати. Відразу зауважу, ця КНС знаходиться на вулиці Луговій; мешканці, які хоча б мінімально ознайомлені з географією Фастова, мають розуміти, що в Унаву на території міста прямого скиду не було. До того ж технологічно передбачено, що нечистоти в разі аварійної ситуації потрапляють не у водоймище, а на місцевий рельєф, і так відбулося й тоді. Зараз триває службове розслідування. Але вже зрозуміло, що техніка у цьому випадку не винна, і в цьому головна відмінність цієї аварії від аварії 2012-го року. До речі, ось цей новий насос на КНС-7 ми закупили ще до 26-го липня, і, на щастя, він не встиг постраждати.

– У своїх публічних виступах Ви постійно жалієтеся на фактичний знос обладнання. Громадськість, звичайно, певним чином розуміє, що матеріально-технічна база Водоканалу не оновлювалася вже понад тридцять років, також вона розуміє, що бюджетних коштів на потреби Фастівського водоканалу хронічно не вистачає. Проте де ж практичний, конкретний вихід з цього глухого кута?

– Судіть самі. На сьогодні місто винне Водоканалу більш як 600 тисяч гривень, такий ось насос, який ми днями запускаємо, коштує трохи більше ста тисяч гривень. Тобто у разі погашення цієї заборгованості наше підприємство могло б купити відразу шість нових насосів! Тепер взагалі цікава арифметика: через невідшкодування витрат за різницю в тарифах держава має перед нами борг у 10 мільйонів 400 тисяч гривень. Якби ми волею якоїсь чудодійної руки отримали хоча б половину тієї суми, то можна було б сміливо доповідати громаді про якісне оновлення міського водопостачання та системи очисних споруд. Але, як часто-густо відбувається, і нехай люди мене правильно зрозуміють, завжди набагато зручніше шукати одного винного, постійно дорікати Водоканалу, аніж кільком тисячам мешканців виявити громадянську свідомість – сплатити борги за воду й надалі вчасно розраховуватися за неї! А нашим постійним критикам пораджу краще попрацювати із цими неплатниками та з посприяти з відшкодуванням витрат. І ще наступне. Із року в рік точаться безглузді розмови про начебто щоденні шкідливі скиди в Унаву із пивоварні. Але це справжнісінький міф – там стоять потужні очисні агрегати, які легко витримують екологічні нормативи. А насправді саме стоки з приватних осель до нашої річки приносять їй та навколишньому середовищу куди більше біди! Про це чомусь ніхто міркувати не хоче. Тобто 250-300 дворів, може, трохи більше, потім ті ж спеціалісти гатити незаконні рибні греблі, ті ж водії, які плутають річку з автомийкою (воно ж безкоштовно!), фактично завдають щоденної шкоди міській екології. Про це давно всерйоз і комплексно варто думати на владному та на громадському рівнях, хоча б у комітетах самоорганізації населення мікрорайонів. Ось вам і є справжнє порочне коло: байдужість, безвідповідальність частини нашої громади спричиняє недофінансування Водоканалу, це, в свою чергу, автоматично “забезпечує” неякісність наших послуг і відповідну загрозу екологічному становищу не тільки міста, а й усієї Фастівщини, тобто призводить до певної загрози здоров’ю (увага, коло замкнулося!) наших громадян, нашої знову таки ж сучасної та майбутньої спільноти! Вихід водночас як простий, так і доволі складний: громада має бути більш відповідальною, Водоканал треба задля потреб тієї ж громади якісно фінансувати (і ми не проти будь-якого громадського контролю!), а владі варто зробити нові акценти у своєму ставленні до міської проблематики.

– Так воно і є насправді – краще один раз на півсторіччя замінити водогони та каналізаційну й очисну системи, ніж мати напівхвору спільноту із відповідним коефіцієнтом її корисної дії та постійним відшкодуванням з того ж таки бюджету на медичне обслуговування населення. Але ж держава постійно намагається щось модернізувати у Вашій галузі, Іване Васильовичу: громадянам постійно доповідають про прийняття та виконання всеукраїнських та обласних спеціальних програм...

– Наразі в дії дві програми  – загальнодержавна програма “Питна вода України на 2006-2020 роки” та  цільова програма “Питна вода України на 2011-2020 роки”. Жодної копійки на їх практичну реалізацію наше підприємство ще не отримувало. Висновки, як кажуть, робіть самі.

Спілкувався Роман ЗІНОВ’ЄВ

Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки після узгодження з редакцією газети "Перемога". По всім питанням звертайтесь на електронну скриньку smok7@ukr.net

Top Desktop version