Актульні новини Фастова і Фастівського району

Не мерзніть!

Щорічно до лікувальних закладів України надходять постраждалі з різними стадіями обмороження. За спостереженнями медиків, кількість таких хворих збільшується одразу у декілька разів у періоди різких похолодань. Щоб уникнути переохолодження й обмороження, фахівці рекомендують більше про це дізнатися і дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

Що таке обмороження

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур, найчастіше – при морозах більш як у 10-20 градусів. Втім, при довготривалому перебуванні на відкритому повітрі, особливо за умов високої вологості та сильному вітрі, обморозитися можна й при температурі повітря вище нуля. Статистика свідчить про те, що всі важкі обмороження з ампутацією кінцівок виникають тоді, коли людина перебуває у стані сильного алкогольного сп’яніння.
Обмороження першого ступеню (найбільш легкий випадок) частіше виникає при недовготривалому впливі низької температури на організм людини. Перші ознаки такого обмороження – відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки тіла. Потім виникають свербіж шкіри та незначний або сильний біль. Уражена ділянка шкіри бліда, після відігрівання червоніє, в деяких випадках має темно-червоний відтінок, починається розвиток набряку. Омертвіння шкіри не виникає. Наприкінці тижня після обмороження може розпочатися незначне лущення шкіри. Повне одужання відбувається на п’ятий-сьомий день.

Обмороження другого ступеню людина зазнає при більш тривалому контакті з холодом. На початковій стадії виникає блідість, охолодження та втрата чутливості в ділянці тіла, але ці прояви спостерігаються при всіх ступенях обмороження. Тому найбільш характерна ознака другого ступеню травми – це виникнення в перші дні після обмороження пухирів, наповнених прозою рідиною. При обмороженні другого ступеню після відігрівання виникає біль, більш інтенсивний і тривалий, ніж при холодовій травмі першого ступеню. Має місце свербіння та печіння шкіри. Повне її відновлення відбувається протягом одного-двох тижнів без грануляцій та рубців.

При обмороженні третього ступеню тривалість періоду впливу холоду та зниження температури ураженої ділянки організму людини збільшується. Інтенсивність і тривалість болю більш виражена, ніж при обмороженні другого ступеню. Пухирі, що виникли на початковій стадії, заповнені рідиною з кров’ю, їхнє дно фіолетово-червоного кольору, нечутливе до дотику. Відбувається відмирання всіх елементів шкіри з виникненням опісля одужання на цих місцях грануляцій та рубців. Уражені нігті знову не відростають або відростають деформованими.

Відторгнення тканин, що відмерли, закінчується на другому-третьому тижні, після чого розпочинається рубцювання, яке триває до одного місяця.
Обмороження IV ступеню виникає при довготривалому впливі холоду, зниження температури в уражених ділянках тіла при ньому найбільше. Воно часто поєднується з обмороженням третього й другого ступенів. Відмирають усі прошарки м’яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Уражена ділянка тіла темно-синього кольору, інколи з мармуровим малюнком. Набряк виникає одразу після відігрівання і швидко збільшується. Температура ураженої ділянки шкіри значно нижча, ніж на прилеглих частинах тіла. Пухирі виникають на менш уражених ділянках, де виникло обмороження другого-третього ступенів. Про наявність обмороження четвертого ступеню свідчить відсутність пухирів при швидко та значно поширеному набряку, відсутність чутливості. Під час довготривалого перебування людини під впливом низької температури виникають не тільки місцеві ураження частин тіла, але й загальне охолодження організму – температура тіла стає нижчою 34-х градусів.

Перша допомога при обмороженнях

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, її віку та наявних хвороб. При наданні першої допомоги необхідно насамперед припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах із метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. У першу чергу слід доправити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого. При обмороженні першого ступеню ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

При обмороженні другого-четвертого ступеню швидке зігрівання, масаж або розтирання не робіть. Накладіть на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знову шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки зафіксуйте за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язки. Для теплоізоляції можна використовувати ватники, куфайки, вовняну тканину тощо. Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу, невелику кількість алкоголю, таблетку аспірину або анальгіну, по дві таблетки „Но-шпи” або папаверину. Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це лише погіршує перебіг обмороження. Не рекомендується, оскільки не є ефективним, такий варіант першої допомоги як застосування олій та жирів, розтирання кінцівок спиртом при глибокому обмороженні. При загальному охолодженні організму людини легкого ступеню досить ефективним методом лікування є зігрівання постраждалого в теплій ванній (початкову температуру води 24 градуси поступово збільшують до нормальної температури тіла людини). Якщо постраждалий зазнав середнього або важкого ступеню охолодження, з порушенням дихання та кровообігу, його необхідно якомога швидше відвезти до лікувального закладу.

Профілактика переохолодження та обмороження

Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді. Не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій втраті тепла, водночас викликаючи ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити такий, що не промокає. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти людям, у яких дуже пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло, внаслідок чого можливе „прилипання” цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм, а по-друге, персні на пальцях ускладнюють циркуляцію крові і сприяють обмороженню кінцівок. Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їхнього кольору, а друзі повинні слідкувати за станом вашого обличчя. Не дозволяйте обмороженому місцю знову замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнуть і ви не зможете знову взутися. Необхідно якнайшвидше потрапити до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою.

Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження. Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній і викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру, бо на вітрі ймовірність обмороження зростає. Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше, ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Якщо людина впала у воду, вологий одяг і взуття необхідно зняти, витерти постраждалого, за можливості переодягнути його в сухе і якнайшвидше доставити до теплого приміщення. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти із собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички і термос із гарячим чаєм. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах – порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Якщо ви не любите екстремальних відчуттів, то у великий мороз взагалі не виходьте з приміщення без потреби!

Сергій КІРІН, головний спеціаліст
Департаменту охорони здоров’я  та медико-біологічного захисту МНС