Актульні новини Фастова і Фастівського району

Про обов’язкові перевірки технічного стану тракторів і сільськогосподарських машин

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року №1201 відмінено проходження державного технічного огляду і запроваджено здійснення обов’язкового технічного контролю тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі – машин).

Виконавці обов’язкового технічного контролю машин – це суб’єкти господарювання, які мають відповідні повноваження і проводять обов’язковий технічний контроль машин згідно зі зведеним графіком та видають протоколи за результатами перевірки. Контроль машин здійснюється щороку з 15 січня до 15 грудня з метою перевірки технічного стану, їх відповідності вимогам агротехніки, охорони праці, безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

Справними вважаються машини, які мають задовільний зовнішній вигляд, технічний стан яких відповідає вимогам стандартів, технічних умов, іншої нормативно-технічної документації та які укомплектовані засобами пожежогасіння, медичною аптечкою і знаком аварійної зупинки.

У разі, коли машина не проходила обов’язковий технічний контроль протягом п’яти і більше років підряд або неможливо знайти її власника, Державною інспекцією сільського господарства вживаються заходи до зняття такої машини з реєстрації.

Відповідно до статті 37 Закону України “Про дорожній рух” забороняється експлуатація транспортних засобів, що підлягають обов’язковому технічному контролю, але не пройшли його.
Керування машинами, що не пройшли обов’язковий технічний контроль, є адміністративним правопорушенням і тягне за собою, згідно зі статтею №121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладання штрафу на водія машини в розмірі від двадцяти до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 425 грн.).
Відповідальна особа, яка дозволила використання транспортних засобів, що не пройшли обов’язковий технічний контроль, несе відповідальність згідно зі статтею 128 КУ про адміністративні порушення: накладання штрафу від сорока до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680 до 850 грн.).

Експлуатація машин, які не пройшли технічний контроль, призводить до того, що дорогами загального користування пересуваються технічно несправні машини, які травмують людей, створюють дорожньо-транспортні пригоди. Також в області мають місце випадки самозагорання машин, що створює загрозу життю людей, завдає значних збитків господарствам та забруднює навколишнє середовище.

Якщо проаналізувати випадки виробничого травматизму, то чи не найбільший їх відсоток припадає на сільськогосподарське виробництво, зокрема, на машинно-тракторний парк. Однією з основних причин є зношеність цього парку. Непоодинокі випадки, коли експлуатується техніка, яка взагалі відпрацювала амортизаційний період.

Враховуючи вищевикладене, власники тракторів, дорожньо-будівельних машин, сільськогосподарської техніки та інших самохідних машин і механізмів зобов’язані подавати машини на проходження в установленому порядку обов’язкового технічного контролю згідно із затвердженими графіками, які опубліковані в засобах масової інформації на початку року.

Д.Грицюта, головний спеціаліст  Держсільгоспінспекції  в Київській області