Актульні новини Фастова і Фастівського району

Сільському господарству – увагу і підтримку

Нарада з питання “Програма підтримки сільського господарства та сільських територій Київської області” зібрала минулого тижня у актовій залі управління агропромислового розвитку Фастівської райдержадміністрації чимало заці­кавлених осіб, передусім керівників сільськогосподар­ських підприємств та фермерських господарств, фахівців ­управління та інших структурних підрозділів, які прямо чи опосередковано мають відношення до роботи, пов’язаної з розвитком аграрної справи, її сприянню на Фастівщині.

Про цьогорічні результати господарювання учасникам наради повідомив начальник управління агропромисло­вого розвитку райдержадміністрації Петро Мартинчук. Розповів про вищу, ніж торік, урожайність ранніх зернових (54,5 центнера з гектара, що на 5 центнерів більше минулорічного), позитивні зміни в галузі тваринництва (збільшення надоїв молока на одну корову, зміцнення кормової бази).

Проте є в аграрному секторі району й проблеми, та й перспективи його подальшого розвитку вимагають підтримки “зверху”. Яким чином передбачає підтримувати аграріїв Київська обласна державна адміністрація? ­Якими є пріоритети цієї актуальної роботи по лінії Міністерства аграрної політики та продовольства України? Відповідь на ці питання дав у своєму виступі в.о. директора департаменту агропромислового розвитку Київської ОДА Сергій Шупик. Він, зокрема, сказав, що мобільна група за участі фахівців департаменту та профільного міністерства вже провела наради у вісімнадцяти районах області із керівниками та спеціалістами районної ланки з питань розвитку сільськогосподарського виробництва. В департаменті ведеться робота з відновлення зв’язків з науково-дослідними установами та основними високопродуктивними сільгосп­підприємствами області.

Продовжив цю тему начальник відділу організації наукового супроводу трансферу департаменту науково-освіт­нього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Міністерства аграрної політики та продовольства України Максим Кобзистий, який зазначив, що відомство нині ­робить ставку на підтримку діяльності фермерських ­го­сподарств. Для цього, за його словами, передбачено 15 мільйонів гривень. Планується також значно, у рази, збільшити допомогу дрібним господарствам, вже є відповідні законопроекти щодо виділення коштів на розвиток села. Але це потребує складання бізнеспланів розвитку, а не кожен сільський голова може підготувати відповідні документи для отримання таких коштів. Зрушити з місця цю проблему Мін­агрополітики хоче своєрідним “лікнепом” – проведенням навчання сільських голів, залучивши до ­цього вузи області.

Жваву реакцію у присутніх викликав виступ професорки Любові Молдован – представника Інституту економіки та прогнозування. Вона, блискучий оратор з різнобічними знаннями в галузі сільськогосподарського виробництва (кар’єру розпочинала як керівник сільгосппідприємства на Прикарпатті), наголосила на тому, що місцевим аграріям слід невідкладно вирішувати питання будівництва хлібо­приймальних та інших підприємств для збереження й ­переробки сільгосппродукції на кооперативних засадах, ­докладаючи до цього свою власну ініціативу. Адже вітчизняне сільгоспвиробництво, зауважила Любов Молдован, “знаходиться в агресивному зовнішньому ринковому ­середовищі, а під лежачий камінь вода не тече”.

Про методи підвищення родючості грунтів, які без внесення органічних добрив втрачають свій потенціал, що, своєю чергою, призводить до зниження урожайності сільгоспкультур, говорив на нараді комерційний директор фірми “Зендер Україна” Руслан Лавріненко. Очолюване ним підприємство займається добуванням у Волинській області сапропелю (мулу) – продукту, який використову­ється для збагачення грунту поживними речовинами.

В цілому нарада, на якій виступали фахівці різних сільгосп­структур, вкотре переконала: для розвитку сільського господарства потрібні і фінансові зусилля держави, й ініціатива самих ­аграріїв. На цьому наголосив, підсумовуючи роз­мову, заступник голови райдержадміністрації Юрій Волков.

Ніна БАННІКОВА