Актульні новини Фастова і Фастівського району

Королева садів — полуниця

Полуниця – головна літня ягода! Вона не тільки дуже ароматна, ­соковита й апетитна, але ще й багата на вітамін С, кальцій, антиокси­данти. Полуниця – це неймовірна смакота, яку часто використовують ­кулінари, вихваляють садівники і просто обожнюють діти!

Саме тому поєднувати поняття “полуниця” і “дуже багато” – недоречно, адже такого смачного дива занадто багато просто не буває. Завдяки нашим порадам полуниці на вашій ділянці стане ще більше, а якість її буде ще ­кращою! Але для цього треба добре попрацювати, адже виростити ­полуницю не так просто, як може здатися новачкам.

Обираємо сорти

Щоб домогтися більшого врожаю полуниці, потрібно вибирати хороші сорти. ­Перевірених часом і якісних сортів є безліч, але особливу увагу слід звернути на ­“Женеву”, “Машеньку”, “Фестивальну”, “Єлизавету II”, “Лізоньку”, “Сашеньку”. Дуже хороший урожай у “Єлизавети II”, “Сашеньки”, “Лізоньки” і “Гігантелли”, адже вони плодоносять майже до самих холодів.

Готуємо місце для посадки

Для гарного росту полуниці ­найкраще підійде ґрунт нормальної та середньої кислотності. Полуниця не любить вологість, тож місце для вашої грядки має бути рівним і доступним для сонячних променів. Якщо з рівною ділянкою у вас проблеми – не біда, схили теж цілком підходять для вашої ­майбутньої плантації.

Полуниця – це рослина, яка боїться морозів, але відмінно себе почуває під снігом. Вибираючи місце для її посадки, шукайте таке, щоб взимку там було багато снігу.

Розмноження полуниці

Є три способи розмноження полуниці: розсада вусів, поділ від дорослого куща, насіння. Вуса для розмноження можна ­взяти від великих кущів. Розподілом ­великого куща розводять ті сорти полуниці, у якої немає вусів; а посадка цієї ­рослини ­насінням підходить для отримання рідкісних видів полуниці.

Посадка рослини

Навесні за висадку полуниці потрібно ­братися якомога раніше, це може забез­печити отримання повноцін­ного врожаю вже цього року. Проведіть канавки із шириною між рядами 40-50 см. Насипте туди пухкого перегною, змішайте його з ґрунтом. Висаджуйте рослини так, щоб відстань між ними була приб­лизно 25 см. Саджаючи ­полуницю, не заглиблюйте корінь, але й не садіть дуже близько до поверхні. Після посадки рясно ­полийте водою.

Не забудьте про удобрення

Удобрювати полуницю потрібно обережно. При внесенні в ґрунт надлишку добрив, які містять азот (гній), на ваших грядках будуть тільки великі кущі, але з дрібненькими ягідками. Найкраще перед посадкою дати трохи перепрілого гною, а підгодовувати треба ­деревним попелом. Органічні добрива просто незамінні для гарного врожаю, проте важливо правильно їх приготувати. Для ­цього беремо 200 літрів води, розвести в них 1 відро гною, добре перемішати й залишити для бродіння на тиждень. Підживлювати ­полуницю цим розчином треба з розрахунку 1 літр цієї рідини на 1 відро води. Але не зловживайте: достатньо однієї підгодівлі на ­сезон. Також чудовий ефект дає присипання кущів сосновою або ялинової хвоєю, це запобігає появі скоринки, через яку дуже швидко випаровується волога. Хвою також можете замінити звичайною соломою.

Як боротися з хворобами

Щоб рослина не хворіла, її потрібно захищати за допомогою кінського щавлю – це відмінний засіб для боротьби з хворобами! У відро кладете щавель (постарайтеся вмістити якомога більше!) і заливаєте водою. ­Такий розчин повинен настоюватися два тижні, а потім ним можна обприскувати полуницю. Просто, дешево, і зауважте – ніякої хімії!

Як отримати врожай полуниці на два тижні раніше?

• Щоб отримати урожай полуниці на два тижні раніше стандартного дозрівання ­врожаю, треба, насамперед, мати суперранній сорт (наприклад, “Альба”).

• Навесні, після танення снігу, поставте дуги (не високі) і покрийте кущики білим ­агроволокном, щільністю 23 г/м2.

• Коли потеплішає, почистіть кущі від старого листя, підгодуйте розчином курячого посліду і попелу.

• Періодично відкрийте агроволокно або торцеві частини “тунелю” для провітрювання кущиків.

Все, залишається чекати! А коли полуниця відцвіте і зав’яжуться ягідки, починайте привчати кущі до сонця, відкриваючи агроволокно на 1-2 години вранці, потім вдень і на більш тривалий час. Через тиждень дуги і тканину можна зовсім зняти і дати ягодам дозріти.

За матеріалами спеціалізованих Інтернет видань