Актульні новини Фастова і Фастівського району

Все пішло не так, як планувалося…

 

Ще влітку депутати міськради прийняли рішення про ­створення Комунального некомерційного підприємства ­Фастівської міської ради “Фастівський міський Центр ­первинної медичної (медико-санітарної) допомоги”. Офіційно цей медичний заклад був зареєстрований 29 грудня минулого року і вже із січня року нового запрацював. Та зраділи йому не всі. Свою позицію невдоволені рішенням міської влади мати міську первинку спочатку активно обговорювали, а потім ­вдалися до рішучих кроків. Ці кроки й призвели до непорозумінь із дитячою консультацією, які згодом переросли у проблему. ­“Перемога” у попередньому номері розповіла своїм читачам про збори, що їх провели мами фастівських діток, обурені переїздом лікарів дитячої консультації на третій поверх поліклініки на вулиці Льва Толстого, і про їхню вимогу поновити розірваний згідно рішення міської ради договір ­оренди приміщення на ­вулиці Івана Ступака районному Центру ­первинної медико-санітарної допомоги, щоб педіатри повернулися у свої кабінети. Адже у ситуації, що склалася з дитячою консультацією, най­більше постраждали маленькі пацієнти, для яких прийоми у лікаря в нових умовах стали некомфортним і навіть, як наголошують мами, небезпечними.

Своє бачення цієї проблеми має головний лікар Фастів­ського міського Центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги Василь Курліковський. В інтерв’ю із ним йдеться не лише про непорозуміння між педіатрами і міською владою, а також про те, з якою метою був ство­рений міський Центр ПМСД і як він розпочав свою роботу у фастівському медичному просторі.

– Вирішення питання покращення медич­ного обслуговування жителів міста і району є пріоритетним напрямком у роботі міської ради. На багаторазових засіданнях громад­ської ради, депутатської комісії з охорони ­здоров’я розглядалося питання покращення медичного забезпечення.

В результаті, за спільною домовленістю керівництва міста і району, було прийнято рішення про об’єднання двох лікарень – Цен­тральної районної та міської – з метою створення єдиної потужної лікарні на двох базах: на вулиці Льва Толстого, 17 і на Київській, 57. Саме тому за рішенням сесії міської ради від 30 серпня 2017 року міську лікарню було реорганізовано в Комунальне некомерційне підприємство Фастівської міської ради “Фа­стівський міський Центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги” для надання первинної медичної допомоги населенню міста. Минулого року на базі міської лікарні в капітально відремонтованому приміщенні відкрито сучасну амбулаторію загальної ­практики сімейної медицини. Планувалося відкриття амбулаторії на вулиці Льва Толстого, 24 для населення міста, яке проживає поблизу районної поліклініки, і третьої амбу­латорії на вулиці Івана Ступака, 11 – на базі дитячої поліклініки.

Наш Центр було створено насамперед для того, щоб мати в місті свій медичний заклад і надавати якісні послуги. Також це рішення сприятиме розвитку медицини у Фастові: воно дасть можливість раціонально використовувати кошти з бюджету розвитку міста. Це означає, що ми матимемо змогу розширювати мережу амбулаторій сімейної медицини і покращувати базу вже існуючих, оснащувати їх сучасним обладнанням. Мова йде не лише про субвенції, які надходять із державного бюджету, а й про кошти з бюджету Фастова, які можна отримати за умови існування саме міського Центру ПМСД, оскільки використовувати бюджет розвитку міста на потреби медицини, не маючи власного медичного закладу, неможливо.

– Багато років мешканців і району, і міста обслуговував один Центр первинної медико-санітарної допомоги, який підпорядковувався району. Чому питання розпо­ділу первинного рівня допомоги постало лише зараз?

– Міська рада цілком обґрунтовано прийняла це рішення, адже стаціонарні відділення міської лікарні було передано центральній ­районній лікарні, тобто в підпорядкування ра­йону. Тож логічно, що місто повинно мати свій медичний заклад, який буде надавати медичну допомогу міському населенню. Тим більше, що саме на первинці були непорозуміння між міською лікарнею та районним Центром первинної медико-санітарної допомоги при закріп­ленні населення за кожним закладом. Маючи свій заклад, проблем з розподілом населення не матимемо. Все населення міста буде обслуговуватися міським центром.

– Ви маєте на увазі розподіл фінансування?

– Не лише. Ділили і пацієнтів. Районний Центр первинної медико-санітарної допомоги зі ­свого боку нарікав, що навантаження у них набагато більше, ніж у міської лікарні, а отже, їм на обслуговування міського населення потрібно і більше коштів. Хоча державну медичну субвенцію і так розподіляли саме за кількістю пацієнтів. Приміром, минулого року міська лікарня отримала субвенцію на вісім тисяч сімсот осіб, а Фастівський Центр ПМСД – на всіх інших мешканців Фастова, тобто на тридцять вісім тисяч, плюс субвенція, виділена на ­медичне обслуговування жителів району.

– Що стосується міського Центру первинної медико-санітарної допомоги, то його офі­ційно зареєстрували лише наприкінці грудня минулого року, а рішення сесії міськради про його створення приймалося ще у серпні. Що у цей період вдалося зробити для запуску фастівської первинки?

– Весь цей час ми, три головні лікарі – я, керівники районного Центру ПМСД і центральної ра­йонної лікарні – працювали у цьому напрямку спільно. Нормально співпрацювали, узгоджували всі питання аж до останнього тижня грудня. Відділ кадрів районного Центру надав нам списки лікарів, які обслуговують фастівчан. Це було потрібно нам для того, щоб розрахувати штати міського ­Центру. Планувалося, що лікарі з районного Центру перейдуть у міський, оскільки вони обслуговують міське населення. При цьому медичним працівникам було гарантовано повне збереження робочих місць. Весь ­колектив дитячої поліклініки, яка роз­ташована на вулиці Івана Ступака, 11, без жодних скорочень був включений до штатного розпису новоствореного міського Центру відповідно до списків, які були надані відділом кадрів районної первинки.

Так само й лікарі-терапевти та всі медичні працівники, які обслуговують доросле населення в поліклініці на вулиці Льва Толстого, 24, відповідно до наданих списків з відділу кадрів районної поліклініки були включені до штатного розпису міського Центру – як амбулаторія № 2 нашого Центру для надання медичної допомоги дорослому населенню міста Фастова.

Медичні працівники були попереджені про переведення з районного Центру в міський з 2 січня 2018 року. Підкреслю: мова йшла саме про переведення медиків, а ніяк не про скорочення. Всі вони повинні були залишатися на своїх місцях, у тих самих кабінетах вести прийом населення. Для них змінювалось тільки підпорядкування.

– Але раптово все пішло не так, як планувалося…

– За декілька днів до Нового року стало відомо, що районний Центр первинної медико-сані­тарної допомоги переводить дитячу поліклініку на третій поверх поліклініки для дорослих на вулиці Льва Толстого, 24. Я зв’язався із головним лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги, на що отримав відповідь, що це пов’язано з розірванням договору оренди.

Але ж ніхто саме у лікарів, медичних сестер приміщення не забирав! За попередньою домов­леністю педіатри мали залишатися працю­вати на своїх місцях, оскільки вони обслуговують міське населення і створена міська амбулаторія лише б підпорядковувалися не районному, а міському Центру. Звісно, договір оренди з районним Центром за такої ситуації повинен був бути розірваним.

– Чи намагалися Ви з’ясувати, чому виникло таке непорозуміння?

– Так. Я двічі спілкувався із завідуючою ­дитячої поліклініки, просив її не йти на такі ­кроки, не переїжджати, не створювати незручності для мам та маленьких пацієнтів, адже перш за все потрібно враховувати інтереси пацієнтів, а не особисті амбіції. Але ці розмови результату не дали. А реакцію на переселення вже побачили, бо ж мамам із дітками незручно підніматися на третій поверх поліклініки і там тіснитися у вузькому коридорі. Там немає ­жодних умов для надання повноцінної медичної допомоги дітям.

– То чому ж все-таки, на Вашу думку, лікарі районного Центру первинної ­медико-санітарної допомоги відмовилися працювати у Центрі міському?

– Все залежить здебільшого від позиції ­керівництва. Я розумію позицію колективу. Всі хочуть працювати разом зі своїми колегами, зі своїм керівництвом, до якого звикли. Але ж ніхто і не планував міняти щось у колективі, в тому числі і в керівництві. Повторюся: всі повинні були залишитися працювати так, як і працювали, – на своїх місцях. Чому це не було доведено колективу дитячої поліклініки, залишається питанням. Натомість керівництвом дитячої поліклініки було прийнято рішення, яке вони чітко пояснити не можуть чи не хочуть. Чому так сталося – мені незрозуміло. Було явно, що умов для нормальної роботи там, куди вони переїхали, немає і бути не може.

– Та все ж працівники дитячої консультації, за активної підтримки фастівських мам, окремих депутатів міської ради і громадських організацій, знову переїдуть у приміщення на Івана Ступака, 11…

– Так. На позачерговій сесії Фастівської міської ради, яка відбулася 11 січня, було прийнято рішення про поновлення договору оренди на частину нежитлового приміщення на вулиці Івана Ступака, 11 для розміщення ­районного Центру ПМСД. Це рішення можна назвати компромісним. Міські депутати пішли назустріч мамам маленьких фастівчан, які стали заручниками цієї ситуації. Абсолютно не є нормальним змушувати мам з маленькими дітками отримувати медичні послуги там, де для цього немає жодних умов. Прошу Вас, колеги-лікарі, подумайте про своїх маленьких пацієнтів, не змушуйте їх та їхніх мам терпіти такі незручності! Повертайтеся всім своїм колективом на попереднє місце ­роботи – в приміщення дитячої поліклініки на вулиці Івана Ступака,11.

– Але сесійне рішення не вирішує головної проблеми, адже лікарі на компроміс так і не пішли, залишившись працювати в районному Центрі ПМСД.

– Сподіваюся, що колеги і всі медичні ­пра­цівники добре обміркують ситуацію, яка склалася, і приймуть правильне виважене рішення. Всіх їх чекають у міському Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Також для медиків в бюджеті міста закладена ­му­ніципальна надбавка до заробітної плати.

– Якщо раніше намічені плани по органі­зації міської первинки частково змінилися, в якому напрямку рухатиметеся далі?

– Міський Центр ПМСД буде працювати на задоволення потреб фастівчан. Для того, щоб діткам було комфортно перебувати на прийомі у лікаря, і для зручності самих медиків незабаром розпочнуться ремонтні роботи в приміщенні дитячої консультації. Ця амбулаторія матиме такий само пристойний вигляд, який зараз має амбулаторія, відкрита на вулиці Київській, 57. В міському бюджеті також передбачено кошти на її оснащення ­необхідним медичним обладнанням.

Лікарі Фастівського міського Центру ПМСД вже почали в пілотному режимі підписувати декларації з пацієнтами. Тому, користу­ючись нагодою, хочу запросити мешканців міста поцікавитися, які саме лікарі працюють при ­нашому центрі. Дев’ять терапевтів і чотири педіатри, які ведуть прийоми, мають першу та вищу кваліфікаційні категорії. ­Колектив у нас досвідчений, високопрофесійний. Всі лікарі зі значним досвідом роботи і всі ми ­працюємо на те, щоб надавати паці­єнтам якісні медичні послуги. Якщо фастівчан зацікавить більш детальна інформація про сам Центр чи про лікарів, які у ньому працюють, можна телефонувати за номерами: 9-24-43 (реєстратура для дорослих) і 9-24-11 (реєстратура дитячого відділення). Крім того, при міському Центрі працює відділення невід­кладної медичної допомоги, яке цілодобово надає медичну допомогу мешканцям міста. Там змінився телефон, тож його номер раджу, на всяк випадок, запам’ятати: 6-14-88.

Користуючись нагодою, хочу привітати всіх мешканців міста з Різдвяними святами і побажати всім миру, злагоди, порозуміння, добра і благополуччя. Будьте завжди здорові і приходьте до нас тільки з метою профілактики захворювань та на регулярні медичні огляди!

Розмову вела Олена ОЛІЙНИК

 

До виходу наступного номеру газети сподіваємося отримати і коментар ­головного лікаря КЗ “Фастівський Центр первинної медико-санітарної допомоги” Лариси Криворучко.