Актульні новини Фастова і Фастівського району

Туберкульоз – хвороба підступна

Чи всі ви звернули увагу, що 24 березня відзначався Всесвітній день боротьби з туберкульозом? Мабуть, не всі. Далеко не всі.

Бо поки ця недуга не торкнеться особисто, більшість воліє про неї не думати. А думати і знати треба! Адже для того, щоб зупинити і перемогти туберкульоз, усі мають зрозуміти, що без обізнаності про цю хворобу боротьба з нею приречена на невдачу.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яка передається переважно повітряно-крапельним шляхом. Туберкульоз у більшості випадків уражає легені, але захворювання може пошкодити будь-який інший орган, наприклад нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви тощо.

Основні симптоми захворювання: кашель понад 2-3 тижні, ­поганий апетит, постійна загальна слабкість, підвищена пітливість (особливо вночі), підвищення температури тіла, безпричинна втрата ваги, кровохаркання.

На ранніх стадіях хвороби скарг може й не бути, у чому й ­полягає підступність цього захворювання. Більшість людей інфіковані бактерією туберкульозу, однак сама хвороба розвивається лише в деяких. Підвищеному ризику розвитку недуги піддаються люди з ослабленою імунною системою, хронічними захворюваннями. На стан імунітету впливають нераціональне харчування, важкі психічні та фізичні навантаження, стрес, зло­вживання алкоголем, тютюнопаління, наркотична залежність. Високий ризик захворіти мають діти і люди похилого віку.

На Фастівщині захворюваність на туберкульоз продовжує ­залишатись високою. Її показники перевищують середньообласні в 1,3 раза. У місті Фастів і Фастівському районі тільки у 2017 році було виявлено 63 хворих на туберкульоз (із них 5 дітей), і це найбільше по області. У більшості випадків активної небезпечної форми туберкульозу відзначається тісний сімейний контакт із хворою особою і так звані залучені форми (причиною яких є несвоєчасні профілактичні огляди та пізнє звернення за медичною допомогою)

Тривожним є той факт, що щорічно виявляється захворювання на туберкульоз серед дітей та декретованих груп (працівників підприємств громадського харчування, торгівлі, медичних установ, закладів освіти), професійна діяльність яких пов’язана з обслуговуванням широких верств населення.

Найчастіше захворювання у дітей виявляється із сімейного тубконтакту. Рівень захворюваності на туберкульоз дитячого населення тісно пов’язаний з рівнем захворюваності серед ­дорослих, кількістю хворих з бактеріовиділенням. Тому вакцинація, ревакцинація вакциною БЦЖ є важливою складовою профілактики ускладнень цього небезпечного захворювання.

Своєчасне виявлення та лікування хворого є одним із головних заходів боротьби з туберкульозом. Протитуберкульозні ліки надаються безкоштовно, а курс лікування тривалий – від шести місяців. При правильному лікуванні хвора людина перестає поширювати інфекцію через два-три тижні і, як правило, може повернутися до звичайного ритму життя. Вона не є небезпечною для оточуючих і залишається працездатною в багатьох ­професіях, хоча ще довго прийматиме ліки, щоб завершити ­лікування. Хворому на туберкульоз необхідне збалансоване харчування, підтримка родини і близьких, раціональне праце­влаштування, що підвищує прихильність до лікування.

Не виліковується туберкульоз, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем та наркотичними засобами. Внаслідок вище ­вказаного розвивається хіміорезистентна форма туберку­льозу, яка важко піддається лікуванню і вимагає більш тривалого ­курсу прийому протитуберкульозних препаратів.

Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно ­харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатися спортом і загартовуватися, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати житло в чистоті.

Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки пройти флюорографічне обстеження. А особи з так званої “групи ризику” (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої ­кишки, ВІЛ-інфіковані та інші) мають флюорографічно обстежуватися­ щороку.

Пам’ятайте, що туберкульоз краще попередити, аніж ­лікувати. Бережіть своє здоров’я!

Тарас Боднарчук, лікар-фтизіатр протитуберкульоз-ного відділення КНП ФРР “Фастівська ЦРЛ”