Актульні новини Фастова і Фастівського району

А ви вже обрали собі лікаря?

У рамках медичної реформи з початку квітня в Україні стартувала кампанія з обрання лікаря, а вже з липня медичні заклади почнуть переходити на нову систему фінансування

: держава платитиме саме тим лікарям і медзакладам, до яких звертаються люди за допомогою.

Фастівчани також уже активно обирають терапевтів та педіатрів і підписують з ними декларації на обслуговування. Так, до Фастівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги подано 10 тисяч 852 декларації, більше тисячі з яких вже внесено до електронної системи eHealth. Головний лікар міського Центру ПМСД ­Василь Курліковський, даючи коментар “Перемозі”, наголосив: завдяки тому, що лікарі почали приймати декларації ще раніше, під час пілотного проекту, вдалося уникнути великого ажіотажу в квітні. Василь Курліков­ський також зазначив, що тим фастівчанам і мешканцям району, хто обрав свого лікаря заздалегідь, підписавши з терапевтом чи педіатром паперову декларацію, вдруге звертатися із цим до лікаря не потрібно. Маючи особисті дані пацієнта, за­значені у бланку, той самостійно внесе їх у свою електронну базу даних. Тим, хто ще не встиг підписати декларацію, головний лікар радить не зволікати, адже два терапевти і два педіатри міського Центру вже набрали максимальну кількість пацієнтів, а інші сім терапевтів і двоє педіатрів вже мають певну кількість пацієнтів і продовжують підписну кампанію. Для того, щоб укласти декларацію з обраним лікарем, пацієнту потрібно прийти до Фастів­ського міського центру первинної медико-санітарної ­допомоги, який знаходиться на вулиці Київській, 57. Бажано це зробити у будні дні після дванадцятої години дня, бо в ­ранкові години лікарі проводять прийом хворих.

У Фастівському районному центрі первинної медико-санітарної допомоги теж триває кампанія підписання декларацій з терапевтами і педіатрами. За словами головного лікаря Центру Лариси Криворучко, до електронної системи лікарі внесли вже майже сімсот пацієнтів. Як зазначила Лариса Криворучко, їхні показники менші від показників міського центру насамперед тому, що підписну кампанію вони розпочали пізніше, не з другого, а лише з десятого квітня. Також швидко набрати темпи заважає розгалужена медична ­система, до якої входить велика кількість амбулаторій, розміщених у населених пунктах району. А ще і Лариса Криворучко, і Василь Курліковський скаржаться на те, що часто програма електронної системи дає збій, а тому доводиться витрачати багато часу чекаючи, коли вона за­працює.

Фастівський районний центр ПМСД, як і міський, в пілотному режимі проводив підписну кампанію із лікарями протягом останніх місяців. Тим, хто підписав паперову декларацію з лікарем, Лариса Криворучко радить іще раз завітати до їхнього Центру, щоб уточнити персональні дані, які не були зазначені в паперовій декларації. Для того, щоб це зробити, не потрібно стояти у одній черзі із хворими, а варто звернутися у кабінети №303, 305, 307 і 312, що на третьому поверсі поліклініки ЦРЛ (вулиця Льва Толстого, 24). На фастівчан і мешканців району тут чекають з 8-ої до 15-ої години щодня, окрім суботи й неділі.

Олена ОЛІЙНИК

 

Відповіді на запитання, які цікавлять багатьох

За декілька тижнів кампанії з обрання лікаря з’явилося чимало запитань, відповіді на які нещодавно на своєму сайті оприлюднив Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України. Тож якщо і для вас щось залишилося незрозумілим – прочитайте!

Лікар підписує декларації лише з тими пацієнтами, які проживають на його дільниці?

Ви можете обрати будь-якого лікаря, незалежно від вашої реєстрації чи місця проживання. Єдина причина, з якої лікар може відмовити вам у під­писанні декларації – він вже має ­оптимальну кількість пацієнтів (для терапевта – 2000, для сімейного лікаря – 1800, для педіатра – 900). Тому не варто надто довго зволікати з ­вибором, адже хороші спеціалісти швидко наберуть собі пацієнтів.

Ви можете обрати свого лікаря з іншого району чи навіть іншого міста. Проте вам буде зручно, якщо він практикує поблизу вашого дому або місця роботи, адже до нього потрібно буде звертатися не лише за медичною допомогою, але й за довідками, направленням до інших спеціалістів тощо.

Декларацію з лікарем треба підписати якнайшвидше, бо потім за це доведеться платити?

Кінцевого терміну підписання де­кларації немає. Це не обов’язково ­робити саме в квітні. Її можна під­писати будь-коли, наприклад, під час вашого найближчого візиту до лікаря. І, звісно, ніяких грошей за це сплачувати не потрібно.

Термін дії декларації з лікарем не­-об­межений. Вона діє до того часу, доки ви не вирішите підписати декларацію з іншим лікарем, якщо з якихось причин захочете його змінити. У такому ­випадку попередня декларація ­анулюється автоматично, вам не ­потрібно приходити до свого попереднього лікаря.

Люди, що не можуть особисто прийти до лікаря для підписання декларації, залишаться без меддопомоги?

Якщо людина фізично не може за­вітати до лікаря, щоб підписати з ним ­декларацію, це може зробити її законний представник. Також найближчим часом Міністерство охорони здоров’я запустить онлайн кабінет пацієнта, де можна буде підписати декларацію з лікарем ­онлайн, не виходячи з дому.

У будь-якому разі без допомоги ніхто не залишиться, до кінця року такі паці­єнти можуть обслуговуватися у своїх дільничних лікарів та користуватися усіма видами медичної допомоги.

Лікар відтепер не буде приїжджати на виклик додому?

Виклик додому до пацієнта входить до переліку послуг вашого лікаря. Але ­визначати, чи є необхідність їхати на ­виклик, лікар буде за медичними по­казами. Він може надати вам консультацію телефоном, або запросити вас приїхати в амбулаторію. При цьому віддаленість місця перебування пацієнта від медичного закладу не є причиною для відмови лікаря приїхати на виклик.

Якщо ви не підписали декларацію, лікар не обслуговуватиме?

Мекдзаклади будуть отримувати фінансування одночасно і за пацієнтів, які підпишуть декларації з лікарями, що у них працюють, і за пацієнтів, які були закріплені за ними раніше. Тому від­мовити вам у наданні допомоги через те, що ви не підписали декларацію з лікарем, не мають права.

Проте ваш дільничний терапевт може попросити вас обрати його і підписати з ним декларацію, щоб продов­жити обслуговувати вас. Ви вільні у виборі свого лікаря.

Чи можна підписати декларацію з лікарем, якщо при собі немає паспорта, ідентифікаційного коду чи мобільного телефону?

Якщо з об’єктивних причин ви не ­маєте якогось з необхідних для підписання декларації документів (паспорт, ідентифікаційний код), ви все одно ­зможете обрати свого лікаря.

В разі відсутності паспорта громадянина України декларацію можна підписати за іншими документами – тимчасовим посвідченням громадянина України, посвідкою на постійне проживання в Україні, посвідченням біженця, посвідченням особи, яка потребує ­додаткового захисту.

Якщо ви не маєте ідентифікаційного коду з релігійних або інших переконань, в декларацію з лікарем заносяться лише ваші паспортні дані.

Якщо ви не маєте мобільного телефону, лікар має відсканувати ваш паспорт та код і надіслати їх в систему.