Актульні новини Фастова і Фастівського району

Незабаром гроші мають піти за пацієнтом. Після того, як він укладе угоду з лікарем…

На недавньому сесійному засіданні голова районної ради Геннадій Сиваненко назвав електронне декларування пацієнтів найактуальнішою проблемою в районі.

Тому, зазначив він, доцільно заслухати інформацію головного лікаря районного центру первинної медико-санітарної допомоги про впровадження медичної реформи в закладах охорони здоров’я Фастівщини, зокрема й про стан процесу підписання декларацій. Лариса Криворучко розповіла депутатам ра­йонної ради про те, що роботу щодо реалізації цього блоку медичної реформи (електронного декларування пацієнтів) в медичній галузі району розпочали не сьогодні і навіть не вчора, а ще два роки тому.

Що ж було здійснено за цей час? По-перше, однією з умов впровадження декларування є перехід усіх медичних закладів на електронну систему. Для придбання комп’ютерної техніки і оснащення нею медичних закладів були ефективно використані кошти, у тому числі й виділені районною радою. Минулого року було придбано одинадцять комп’ютерів, п’ять ­ноутбуків, а також принтери і багатофун­к­ціональні прилади. Комп’ютерна база поповнилася і цього року. А по-друге, для того, щоб увійти в систему е-Неаlth (е-Здоров’я), ­офіційно розроблену Міністерством охорони здо­ров’я, районний центр первинної медико-санітарної допомоги необхідно було реорганізувати в ­комунальне неприбуткове підприємство, що теж було зроблено в числі перших на Україні.

Головний лікар районного центру повідомила, що нині в районі уклали декларації на медичне обслуговування з лікарями первинної ланки вже більше п’яти тисяч осіб. Медики центру проводять роботу з декларування, не припиня­ючи прийом паці­єнтів, а також працюють над введенням декларацій до елек­тронної бази вечорами і у вихідні дні. Вибір лікаря, наголосила Лариса Криворучко, відбувається виключно за бажанням людини без “прив’язки” її до місця реєстрації. Мешканці сіл мають можливість укласти декларацією як із лікарем, який працює в сільській медамбулаторії, так і з будь-яким терапевтом, сімейним лікарем чи педіатром район­ного центру ПМСД. Вона нагадала, що для цього потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код, сві­доцтво про народження для дитини. За дітей до 14-ти років декларацію укладає один із батьків. ­Останнім часом роботу активізовано, тому якщо декларування буде завершено до 1 червня, то вже 1 липня районний центр працюватиме в ­системі е-Неаlth. Адже саме з цього часу за ведення одного пацієнта медичний заклад буде отримувати кошти від Національної служби здоров’я в межах державних медичних гарантій. Зокрема, за пацієнта віком від 18-ти до 39-ти років – 370 гривень, за дітей віком від 0 до 5-ти років – 1480 гривень, від 6-ти до 17-ти – 814 гривень, пацієнтів віком 40-64 років – 444 гривень і за пацієнтів віком від 65 років – 740 гривень. А наступного року базовий тариф планується підвищити до 450 грнивень.

Голова районної ради, наголосивши на тому, що фінансування медичних закладів вестиметься “напряму”, а не так, як було раніше, – через міську чи районну раду, тому підписання декларацій повинно бути своєчасно забезпечено. І це неприпустимо, що ще дві сільські й одна селищна ради ­(Пилипівська, Півнянська і Кожанська) ще не підключилися до Інтернету, за що несуть безпосередню відповідальність їхні голови, акцентував Геннадій Сиваненко.

Пилипівський сільський голова Оксана Сідько погоджується з тим, що підписання медичних декларацій є проблемою у сільській місцевості, де робота Інтернету не бездоганна. Процес введення декларацій до електронної системи проходить у сільській раді, тому вона засвідчує і тривале “зависання” комп’ютера, і неготовність деяких людей до переходу до цього нововведення. Приміром, немає у людини телефона, ось вона і не йде до лікаря декларуватися. Нині у Пилипівці уклали договори лише сто її мешканців, і сільська рада, розуміючи важливість цієї складової медичної реформи, всіляко сприятиме місцевим медикам у виконанні поставленого перед ними завдання.

А яку точку зору на кампанію підписання декларацій із пацієнтами мають сільські лікарі? Адже якщо у містян може виникнути проблема, що “не вистачить” лікарів, то у селах може бути навпаки: лікар не набере потрібної кількості пацієнтів. Своїми думками з цього приводу ми попросили поділитися лікаря-терапевта Оксану Ліпську. Вона обслуговує три села: Волицю, Дмитрівку і Скригалівку. Вважає, що реформи у медицині потрібні давно. До питання фінансування медичного закладу ставиться обережно: надмірних зарплат не очікує, адже кошти, які надходитимуть, треба буде розподіляти й на утримання медичного закладу і всього персоналу. Населення усіх трьох сіл, якими вона опікується, – близько тисячі триста осіб. Всі вони, чи принаймні більшість з них, впевнена лікарка, укладуть декларацію з нею. Через те, що не вистачатиме до двох тисяч, Оксана Ліпська не переживає, та й, взагалі, вважає, що мати таку велику кількість клієнтів – це надмірно. Каже: “Вистачило б сил і часу надавати професійну допомогу тим, хто із місцевих жителів підпише зі мною декларацію”. Поки що ж укладено лише трохи більше п’ятиста декларацій, найбільше (триста) – мешканцями Волиці.

До речі, декларацію можна підписати і в режимі онлайн, що передбачає електронна система охорони здоров’я е-Неаlth, але у селах, де через технічну спроможність Інтернет “зависає”, краще все ж таки звернутися до свого лікаря, якого ви давно вже знаєте. Поки що є можливість спілкування з лікарем наживу, а то, кажуть, незабаром і діагноз встановлюватимуть, і ліки призначатимуть способом онлайн…

Зоя ЗІНОВ’ЄВА