Як і з ким об’єднуватися?
Над цим продовжують розмірковувати у Томашівці
Затишшя в процесі децентралізації, принаймні на Київщині, помітили всі, хто так чи інакше цікавився його розвитком. З перших кроків реформування місцевого самоврядування мешканці пристоличної області (а, може, місцева влада) якось не виявили особливої активності у створенні об’єднаних територіальних громад. “Перемога” вже писала про те, що коли на Тернопільщині, приміром, було створено аж тридцять шість нових територіальних формувань, а на Волині – двадцять чотири, то на Київщині – тільки два… Сьогодні тут їх теж не густо: одинадцять. Чому так сталося, не беремося досліджувати – це є кому робити на обласному рівні. Можемо лише навести думку однієї з мешканок Переяслава-Хмельницького, яка порівнює процес входження усталених територіальних громад до новоутворених територій із Шевченковим: “німі на панщину ідуть і діточок своїх ведуть”. Можливо, дещо перебільшено у порівнянні, але вона боїться, що слабенько поінформовані люди, не знаючи, які ризики їх очікують, підуть у нову громаду, де, на її думку, один населений пункт (село чи селище) “приватизує” інші, дрібніші, села і пануватиме над ними.
Дещо інакше налаштовані мешканці нашої Томашівки. Вони добре поінформовані, що процес децентралізації в Україні триває і вже створено 706 об’єднаних територіальних громад. Чи стали люди в них жити краще? Томашівський сільський голова Олена Пашун переконана, що переважно – так. Дізнається вона про це не тільки із засобів масової інформації, але ще й через безпосереднє спілкування із членами новостворених ОТГ. Олена Василівна постійно вивчає досвід громад, які пішли шляхом децентралізаційного реформування. Ось і недавно разом із групою сільських голів вона побувала у Фурсах Білоцерківського району і в Ірші, що на Житомирщині, де створені об’єднані територіальні громади. Що найбільше вразило? Бюджети ОТГ після об’єднання значно зросли, і не просто в три-чотири-п’ять разів, а й у десять і навіть двадцять разів. А найголовніше те, наголошує Олена Пашун, що ці кошти спрямовуються за рішенням самих громад на розвиток місцевих об’єктів освіти і медицини, благоустрій сіл і селищ.
Що спонукало депутатів Томашівської сільської ради знову повернутися до ідеї децентралізації й активізувати роботу щодо можливості створення об’єднаної територіальної громади? Насамперед – переконлива позиція мешканців Томашівки і навколишніх сіл щодо об’єднання, їхнє бажання зробити свою громаду самодостатньою. У рамках Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” Томашівська сільська рада двічі подавала документи до облдержадміністрації зі своїми пропозиціями щодо створення Томашівської ОТГ, щоб отримати висновки про їх відповідність чинному законодавству. Ініціаторам створення нового територіального формування приходили відповіді, в яких містилися незначні зауваження і рекомендації, але до перспективного плану Київської області Томашівська громада так і не була включена. Яка ж основна причина цього? А те, що на територіях Томашівської, Дідівщинської, Пришивальницької і Великогуляківської сільських рад, які дали згоду на об’єднання в одну громаду, проживає невелика кількість населення – всього 2 тисячі 900 людей.
Певно, інший сільський голова після другої невдалої спроби потрапити до перспективного плану створення об’єднаних територіальних громад на Київщині склав би руки і більше не заморочувався б ідеєю реформування місцевого самоврядування. Але не такий характер у завзятого Томашівського сільського голови. Олена Пашун не хоче зупинятися на півдорозі, адже все проаналізовано і прораховано: громада може бути самодостатньою. Та й розуміє: за нею стоять односельці, яких продовжує турбувати, чому Томашівка, яка хоче реформуватися, опинилася (втім, як і Фастів і Фастівський район) на узбіччі децентралізації?
Але ж з чого починати після двох відмов обласним децентралізаційним органом на право створювати ОТГ? Навесні минулого року Томашівку відвідав координатор Офісу реформ Київської області Асоціації міст України Володимир Удовиченко. Тоді він сказав: “Сьогодні Томашівська громада має перспективу з усіх точок зору. У майбутньому вона шукатиме розширення свого об’єднання, і це – природно, бо громади мають право на свою еволюцію”. Отже, зважаючи на основну причину відмови у створенні ОТГ і порадившись із колегами, сільськими головами територій, мешканці яких дали згоду на об’єднання в єдину Томашівську територіальну громаду, сільська рада ухвалила рішення розширювати межі майбутнього нового територіального формування. Запропонували мешканцям сусідніх громад Соснівської і Вільнянської сільських рад, що в Макарівському районі, а також громаді Дорогинської сільської ради обговорити можливість об’єднатися в єдину громаду з адміністративним центром у Томашівці. Є сподівання, що розрахунок правильний: якщо ці громади додадуться, то загальна кількість мешканців майбутньої ОТГ досягне 4900.
Зараз Томашівський сільський голова Олена Пашун повторно, вже втретє, ініціює створення об’єднаної територіальної громади з новими межами і збільшеною кількістю громадян, які входитимуть до неї. Відбулися громадські слухання, а також сесія Томашівської сільської ради, на якій її депутати дали дозвіл на ініціювання створення розширеної ОТГ. Сусіднім громадам було надіслано письмові пропозиції. Нині в Соснівці, Дідівщині, Великих Гуляках і Дорогинці уже пройшли перші етапи громадських слухань, а в Соснівці вже й сесія сільської ради, на якій депутати дали згоду на добровільне об’єднання в єдину громаду. В інших громадах ще триває обговорення і йде підготовка до проведення сесій сільських рад.
Щоб люди мали більше фахової інформації (бо ж незнання породжує недовіру), сільські голови запрошували на громадські слухання до кожного села, де вони відбувалися, провідних спеціалістів із питань проведення децентралізації із центральних органів. Зокрема, в Соснівці і Дідівщині на них була присутня виконавчий директор Асоціації сільських і селищних територіальних громад України Наталія Ключник. Вона дала повний аналіз ситуації, що склалася в результаті децентралізації в уже об’єднаних територіальних громадах загалом в Україні і зокрема на Київщині, розказавши, що в них реально вже здійснено.
Маючи чи не найбагатший організаційний досвід у питаннях децентралізації, Томашівський сільський голова ще і ще раз випробовує різні засоби спілкування з людьми і обговорення з ними перспектив подальшого розвитку територій громад. Так на недавньому засіданні “круглого столу” знову і знову йшлося про спроможність майбутньої Томашівської ОТГ, вкотре аналізувався стан сільських бюджетів і можливості кожної громади.
Позиція Олени Пашун залишається твердою і незмінною: єдиній територіальній громаді з центром у Томашівці бути! Вона зазначає:
– Звичайно, ще є певний опір окремих людей, є недовіра до реформування, є складнощі у роз’ясненні цієї державної політики в розвитку місцевого самоврядування. Тому ми повинні достеменно знати, що маємо і що будемо мати в перспективі, якими є пріоритети у розвитку кожної громади, в якому селі необхідно загострити увагу на стан освіти, а в якому на стан охорони здоров’я, культури чи адміністративної роботи. Ми отримуємо підтримку, консультації і поради з боку Офісу реформ у Київській області, Асоціації об’єднаних громад Київщини, Асоціації сільських і селищних територіальних громад України, Фастівської районної ради. Голова райради Геннадій Сиваненко і його заступник Володимир Куценко постійно цікавляться, як просуваються у нас децентралізаційні справи. Також нас підтримують депутат Київської обласної ради Олександр Волинець і народний депутат України Руслан Сольвар. Сподіваємося, що після проведеної роботи і ухвалених нами рішень ми таки будемо включені до перспективного плану формування ОТГ у Київській області і отримаємо можливість самостійно розвивати новостворену об’єднану територіальну громаду.
Зоя ЗІНОВ’ЄВА
Яким буде вибір громад?
Кілька сіл нашого району запрошують до об’єднання з Ковалівкою
Вочевидь, децентралізаційне затишшя на Фастівщині скінчилося. Принаймні у п’яти сільських радах – Паляничинській, Червоненській, Кищинській, Пилипівській і Фастівецькій, які отримали письмові пропозиції обговорити ініціативу Ковалівської сільської ради Васильківського району щодо добровільного об’єднання територіальних громад їхніх сіл в Ковалівську об’єднану територіальну громаду із центром у селі Ковалівка. Цю ініціативу тамтешнього сільського голови було обговорено на громадських слуханнях 22 червня цього року в Ковалівці. Тепер протягом місяця мешканці територій зазначених сільських рад Фастівського району мають теж провести громадські слухання і дати відповідь сусідам із Васильківщини.
Результатів цих слухань сьогодні стовідсотково передбачити неможливо. Як завжди, будуть “за” і будуть “проти”. Вибір й справді непростий, і яким він буде, громада Фастівського району вже незабаром дізнається.
Вл. інф.