Актульні новини Фастова і Фастівського району

Як і з ким об’єднуватися?

Над цим продовжують розмірковувати у Томашівці

Затишшя в процесі децентралізації, принаймні на Київщині, помітили всі, хто так чи інакше цікавився його розвитком. З перших кроків реформування місцевого самоврядування мешканці пристоличної області (а, може, місцева влада) якось не виявили особливої ­активності у створенні об’єднаних територіальних громад. “Перемога” вже писала про те, що коли на Тернопільщині, приміром, було створено аж тридцять шість нових територіальних формувань, а на Волині – двадцять чотири, то на Київщині – тільки два… Сьогодні тут їх теж не густо: одинадцять. Чому так сталося, не беремося досліджувати – це є кому робити на обласному рівні. Можемо лише навести думку однієї з мешканок Переяслава-Хмельницького, яка порівнює процес входження усталених територіальних громад до новоутворених територій із Шевченковим: “німі на панщину ідуть і діточок своїх ведуть”. Можливо, дещо перебільшено у порівнянні, але вона боїться, що ­слабенько поінформовані люди, не ­знаючи, які ризики їх очікують, підуть у нову громаду, де, на її думку, один ­населений пункт (село чи селище) ­“приватизує” інші, дрібніші, села і ­пануватиме над ними.

Дещо інакше налаштовані мешканці нашої Томашівки. Вони добре поінформовані, що процес децентралізації в Україні триває і вже створено 706 об’єд­наних територіальних громад. Чи стали люди в них жити краще? ­Томашівський сільський голова Олена Пашун пе­реконана, що ­переважно – так. Дізнається вона про це не тільки із засобів масової інформації, але ще й через безпосереднє спілкування із членами новостворених ОТГ. Олена Василівна постійно вивчає досвід громад, які пішли шляхом децентралізаційного реформування. Ось і недавно разом із групою сільських голів вона побувала у Фурсах Білоцер­ківського району і в Ірші, що на Житомирщині, де створені об’єднані територіальні громади. Що найбільше вразило? Бюджети ОТГ після об’єднання значно зросли, і не просто в три-чотири-п’ять разів, а й у десять і навіть ­двадцять разів. А найголовніше те, на­голошує Олена Пашун, що ці кошти спрямовуються за рішенням самих громад на розвиток місцевих об’єктів освіти і медицини, благоустрій сіл і селищ.

Що спонукало депутатів Томашів­ської сільської ради знову повернутися до ідеї децентралізації й активізувати роботу щодо можливості створення об’єднаної територіальної громади? Насамперед – переконлива позиція мешканців Томашівки і навколишніх сіл щодо об’єднання, їхнє бажання зробити свою громаду самодостатньою. У рамках Закону України “Про добровільне об’єд­нання територіальних громад” Тома­шівська сільська рада двічі подавала документи до облдержадміністрації зі своїми пропозиціями щодо створення Томашівської ОТГ, щоб отримати ви­сновки про їх відповідність чинному законодавству. Ініціаторам створення нового територіального формування приходили відповіді, в яких містилися незначні зауваження і рекомендації, але до перспективного плану Київської області Томашівська громада так і не була включена. Яка ж основна причина цього? А те, що на територіях Томашів­ської, Дідівщинської, Пришивальницької і Великогуляківської сільських рад, які дали згоду на об’єднання в одну громаду, проживає невелика кількість населення – всього 2 тисячі 900 людей.

Певно, інший сільський голова після другої невдалої спроби потрапити до перспективного плану створення ­об’єд­наних територіальних громад на Київщині склав би руки і більше не заморочувався б ідеєю реформування місцевого самоврядування. Але не такий характер у завзятого Томашівського сільського голови. Олена Пашун не хоче зупинятися на півдорозі, адже все проаналізовано і прораховано: громада може бути самодостатньою. Та й розуміє: за нею стоять односельці, яких продовжує турбувати, чому Томашівка, яка хоче реформуватися, опинилася (втім, як і Фастів і Фастів­ський район) на узбіччі децентралізації?

Але ж з чого починати після двох відмов обласним децентралізаційним органом на право створювати ОТГ? Навесні минулого року Томашівку відвідав координатор Офісу реформ Київської області Асоціації міст Укра­їни Володимир Удовиченко. Тоді він сказав: “Сьогодні Томашівська громада має перспективу з усіх точок зору. У майбутньому вона шукатиме розширення свого об’єднання, і це – природно, бо громади мають право на свою еволюцію”. Отже, зважаючи на основну причину відмови у створенні ОТГ і порадившись із колегами, сільськими головами територій, мешканці яких дали згоду на об’єднання в єдину ­Томашівську територіальну громаду, сільська рада ухвалила рішення розширювати межі майбутнього нового територіального формування. Запропонували мешканцям сусідніх громад Соснівської і Вільнянської сільських рад, що в Макарівському районі, а також громаді Дорогинської сільської ради обговорити можливість об’єднатися в єдину громаду з адміністративним центром у Томашівці. Є сподівання, що розрахунок правильний: якщо ці громади додадуться, то загальна кількість мешканців майбутньої ОТГ досягне 4900.

Зараз Томашівський сільський ­голова Олена Пашун повторно, вже втретє, ініціює створення об’єднаної територіальної громади з новими межами і збільшеною кількістю громадян, які входитимуть до неї. Відбулися громадські слухання, а також сесія Томашівської сільської ради, на якій її ­депутати дали дозвіл на ініціювання створення розширеної ОТГ. Сусіднім громадам було надіслано письмові пропозиції. Нині в Соснівці, Дідівщині, Великих Гуляках і Дорогинці уже про­йшли перші етапи громадських ­слухань, а в Соснівці вже й сесія сільської ради, на якій депутати дали згоду на добровільне об’єднання в єдину громаду. В інших громадах ще триває обговорення і йде підготовка до проведення сесій сільських рад.

Щоб люди мали більше фахової інформації (бо ж незнання породжує ­недовіру), сільські голови запрошували на громадські слухання до кожного села, де вони відбувалися, провідних спе­ціалістів із питань проведення децентралізації із центральних органів. Зокрема, в Соснівці і Дідівщині на них була присутня виконавчий директор Асоціації сільських і селищних територіальних громад Укра­їни Наталія Ключник. Вона дала повний аналіз ситуації, що склалася в результаті децентралізації в уже об’єднаних територіальних громадах загалом в Україні і ­зокрема на Київщині, розказавши, що в них реально вже здійснено.

Маючи чи не найбагатший організаційний досвід у питаннях децентралізації, ­Томашівський сільський голова ще і ще раз випробовує різні засоби спілкування з людьми і обговорення з ними перспектив подальшого розвитку територій громад. Так на недавньому засіданні “круглого столу” знову і знову йшлося про спроможність майбутньої Томашівської ОТГ, вкотре аналізувався стан сільських бюджетів і можливості кожної громади.

Позиція Олени Пашун залишається твердою і незмінною: єдиній територіальній громаді з центром у Томашівці бути! Вона зазначає:

– Звичайно, ще є певний опір окремих людей, є недовіра до реформування, є складнощі у роз’ясненні цієї державної політики в розвитку місцевого самоврядування. Тому ми повинні достеменно знати, що маємо і що будемо мати в перспективі, якими є пріоритети у розвитку кожної громади, в якому селі необхідно загострити увагу на стан освіти, а в якому на стан охорони здоров’я, культури чи адміністративної роботи. Ми отримуємо підтримку, консультації і поради з боку Офісу реформ у Київській області, ­Асоціації об’єднаних громад Київщини, Асоціації сільських і селищних терито­ріальних громад України, Фастівської ­районної ради. Голова райради Геннадій Сиваненко і його заступник Володимир Куценко постійно цікавляться, як просуваються у нас децентралізаційні справи. Також нас підтримують депутат Київ­ської обласної ради Олександр Волинець і народний депутат України Руслан Сольвар. Сподіваємося, що після проведеної роботи і ухвалених нами рішень ми таки будемо включені до перспективного плану формування ОТГ у Київській ­області і отримаємо можливість самостійно розвивати новостворену об’єднану територіальну громаду.

Зоя ЗІНОВ’ЄВА

 

Яким буде вибір громад?

Кілька сіл нашого району запрошують до об’єднання з Ковалівкою

Вочевидь, децентралізаційне затишшя на Фастівщині скінчилося. Принаймні у п’яти сільських радах – Паляничинській, Червоненській, Кищинській, ­Пилипівській і Фастівецькій, які отримали письмові пропозиції обговорити ініціативу Ковалівської сільської ради Васильківського району щодо добровільного об’єднання територіальних громад їхніх сіл в Ковалівську об’єднану територіальну громаду із центром у селі Ковалівка. Цю ініціативу тамтешнього сільського голови було обговорено на громадських слуханнях 22 червня цього року в Ковалівці. Тепер протягом місяця мешканці територій зазначених сільських рад Фастівського району мають теж провести громадські слухання і дати відповідь сусідам із Васильківщини.

Результатів цих слухань сьогодні стовідсотково передбачити неможливо. Як завжди, будуть “за” і будуть “проти”. Вибір й справді непростий, і яким він буде, громада Фастівського району вже незабаром дізнається.

Вл. інф.