Актульні новини Фастова і Фастівського району

Ліцензія є. Але фінансові проблеми залишилися…

Впроваджувати нове завжди складно. А особливо, якщо воно ­стосується великої кількості людей. Чимало, як кажуть, колів пекла довелося пройти медикам комунального некомерційного підприємства ­Фа­стів­ської районної ради “Фастів­ський центр первинної медико-санітарної допомоги”, аж поки згідно із наказом Міністерства охорони здоров’я України №1335 від 17 липня цього року “Про ліцензування медичної прак­тики” вони не отримали відповідну ліцензію. Окрім нашого районного центру такі ліцензії у другій “хвилі” реєстрації отримали ще Обухівський районний і Калитянський селищний (Броварський район) центри ПМСД, а також Березанська міська лікарня.

Отже, враховуючи результати двох перших “хвиль” ліцензування, відтепер на Київщині є лише сім ­медичних закладів, які отриму­ватимуть фінансування за новою ­моделлю. І серед цих семи центрів первинної медико-санітарної допомоги області два наші: і міський, і ­районний. Ця маленька перемога ­довела, що наші медики недаремно були піонерами у реформуванні ­медицини не тільки на обласному, а й на всеукраїнському рівні.

Одна з умов ліцензування – підключення  до електронної системи охорони здоров’я і підписання декларацій з пацієнтами про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Як повідомила головний лікар комунального некомерційного підприємства Фастівської районної ради “Фастівський центр первинної медико-санітарної допомоги” ­Лариса Криворучко, станом на кінець ­минулого тижня із сімейними лікарями, ­терапевтами і педіатрами вже підписали декларації 39 тисяч 689 пацієнтів, серед яких більше 22 тисяч – мешканці міста. Але радіти з приводу того, що нарешті фінансові проблеми зникнуть або ж принаймні пом’якшають, зовсім не варто. Бо Національна служба здоров’я України почне фінансування районного центру ПСМД за новим принципом оплати (“гроші ходять за пацієнтом”) тільки з 1 жовтня, коли держава оплачуватиме медичні послуги за чітким переліком відповідно до встановленого тарифу і коригувальних ­коефіцієнтів. Але ж до 1 жовтня треба ­прожити ще два фінансові місяці, і це є для районної влади чималою проблемою.

“Саме так, – підтвердила цей факт ­начальник фінансового управління райдержадміністрації Оксана Білан. – Тільки на виплату заробітної плати працівникам районного центру ПМСД у серпні і вересні не вистачає 1 мільйон 700 тисяч гривень, тому ми очікуємо на дофінансування з міського бюджету. До речі, у липні цей медичний заклад було профінансовано на суму 2 мільйони гривень з районного ­бюджету”.

Так склалося, що між містом і районом немає розмежування пацієнтів, хоч це треба було б зробити ще на початку цього року, констатувала Оксана Білан. Але нині, каже вона, фактом є те, що майже 47 відсотків міського населення підписали декларації саме з лікарями районного, а не міського центру первинної медико-санітарної допомоги. Та й чимало містян, які ще не підписали декларації, теж обслуговуються у районному центрі.

Про проблему необхідності дофінансування районного центру ПМСД йшлося й на останній сесії районної ради. У першому півріччі цього року місто “ділилося” державною медичною субвенцією, але ж без урахування розмежування пацієнтів, і сума склала лише 43,2 відсотка від ­необхідного. Тож виходить, зазначила начальник фінуправління РДА, що районний бюджет мусить дофінансовувати забезпечення медичного обслуговування міського населення, адже велика частина мешканців району отримують медичні послуги за місцем проживання у сільських ФАПах. З початку року з районного бюджету в загальному обсязі було додатково виділено для медичної галузі 8 мільйонів 100 тисяч гривень (для ЦРЛ – 2 мільйони 900 тисяч і 5 мільйонів 200 тисяч – для районного центру ПМСД). Звичайно ж, і районна влада, і особливо лікарі сподіваються на позитивне вирішення цього непростого питання. Адже великої провини лікарів району немає в тому, що не спрацювала електронна ­система при реєстрації, а саме це стало причиною того, що вони аж три місяці ­отримуватимуть майже втричі меншу заробітну плату, ніж їхні міські колеги.

Зоя ЗІНОВ’ЄВА