Актульні новини Фастова і Фастівського району

Фастівщина жнивує

Битва за врожай легкою ніколи не буває. І той, хто має хоча б невеликий досвід ро­боти на землі, знає, що вислів “битва за врожай” не є надуманим, він вистражданий людьми. Ось і цього року погодні умови внесли свої корективи у комплекс збиральних робіт. За дванадцять-чотирнадцять днів треба було зібрати зернобобові на площі 9200 гектарів і на 1200 гектарах – ріпак. Але через дощі жнивні роботи у всіх господарствах Фастівщини були призупинені майже на два тижні. Рясні опади негативно вплинули на врожайність ярих культур і на якість зерна. Про це розповів “Перемозі” начальник відділу агропромислового розвитку рай­держадміністрації Петро Мартинчук. І не встигла я запитати, чи часом не помилився він, кажучи про ярі культури (як на мене, дощі йдуть – пшеничка росте), як Петро ­Васильович пояснив:

– Внаслідок надмірної вологи ярі ячмінь і пшениця стали інтенсивно заростати бур’янами, що потребувало десикації посівів ­(додаткового обприскування для знищення бур’янів і підсушування зерна). А ще – забур’яненість уповільнювала ходу комбайнів при збиранні врожаю. Але при всьому цьому можу запевнити, що збиральні роботи проходять у господарствах організовано і на високому професійному рівні. Цьому сприяло те, що зернозбиральну техніку було своє­часно підготовлено, також до прийому нового врожаю були підготовлені складські ­приміщення та вагові й зерносушильні ком­плекси, які під час жнив працюють практично цілодобово.

Нині, повідомив Петро Мартинчук, збирання ранніх зернових і бобових культур триває, і в господарствах району їх зібрано вже на понад 80-ти відсотках засіяних площ при врожайності 47,5 центнера з гектара, що на 2 відсотки більше, ніж в середньому в Київській області. Щодо врожайності основних культур, наголосив начальник відділу агрокомплексу РДА, то вона така: озима пшениця, якою було засіяно 3988 гектарів, дала 52,3 центнера на круг, ­озимий ячмінь (він зайняв 191 гектар) – по 41 центнеру, горох (1008 гектарів) – по 29,4 цен­тнера, що значно менше порівняно з минулим роком (тоді його врожайність була 44 центнери з гектара). Непогано вродив ріпак: ця тех­нічна культура, яку було посіяно на 1280-ти ­гектарах, видала по 29,3 центнера на круг.

Не можна не відзначити те, що у всіх господарствах цього року відповідально поставилися до дотримання правил протипожежної безпеки. Організовані добровільні дружини з охорони врожаю від вогню, напоготові засоби боротьби з ним, на полях встановлені бочки з водою.

Найближчими днями ­завершиться й збирання ярої пшениці і ярого ячменю. Поки йде обмолот зерна, про врожайність цих культур говорити зарано. Разом із цим, зазначив Петро Мартинчук, у го­сподарствах розпочато під­готовку ґрунту до за­кладання врожаю-2019.

На моє прохання назвати найкращі господарства у збиранні врожаю, начальник відділу агрокомплексу РДА сказав, що це як ніколи важко, бо абсолютно всі добре підготувалися до цьогорічних жнив. І все ж, проаналізувавши показники врожайності, він відзначив ті сільгосппідприємства, в яких зуміли досягти найбільшої врожайності озимої пшениці: СТОВ “Відродження” (керівник Лариса Майсак) – 64,4 центнера з гектара, ДГ “Оленівське” (Віктор Грек) – 62 центнери, ФГ “Хорс-КЛМ” (Леонід Кельвич) і ПСП “Конкорд-Агро” (Емануіл Гайсинський) – по 60,1 і 60 центнерів відповідно. А горох найщедріше вродив у ПСП “Конкорд-Агро” – по 43 центнери з гектара.

Загалом, резюмував Петро Мартинчук, аналіз оперативних даних свідчить, що нинішній рік на відміну від попередніх став більш сприятливим для врожайності озимих культур, а ось весняні погодно-кліматичні умови вельми негативно вплинули на ­розвиток ярої групи зернових. Якщо погода сприятиме (а хлібороби дуже на це сподіваються), то в найближчі дні збирання ранніх зернових буде завершено. А ще, додав він, у деяких господарствах вже починають ­розраховуватися з пайовиками.

Зоя ЗІНОВ’ЄВА