Актульні новини Фастова і Фастівського району

Гроші для відпускних учителям надійшли, але проблема залишається

Цьогорічна відпускна кампанія була затьмарена для вчителів міських шкіл проблемою з отриманням відпускних та оздоровчих коштів. Чому сталося так, що грошей у бюджеті на це не вистачило? І коли наші вчителі зможуть отримати ­належні їм виплати? Про це журналісти розпитали міського голову Михайла ­Нетяжука минулої п’ятниці на його прес-конференції для місцевих ЗМІ.

Заробітна плата педагогічним працівникам загальноосвітніх закладів, пояснив він, ви­плачується з коштів державної освітньої ­субвенції. Ще в січні, щойно дізнавшись, яка сума цієї субвенції передбачена для Фастова (а вже тоді було видно, що не вистачить аж 16,5 мільйона гривень), міська влада почала, образно кажучи, бити в усі дзвони: ставити перед проблемою й обласну державну адміністрацію, й Міністерство освіти, й Мінфін. До всіх цих кроків фастівської виконавчої влади вже в червні долучився й ­депутатський корпус: на сесії міськради ­одностайно ухвалено рішення про те, щоб підготувати й відправити звернення з проханням виділити Фастову додаткові кошти до Президента України, Верховної Ради, Кабміну, Міністерства фінансів і голови ОДА.

“Дуже багато часу було виділено на те, щоб об’їздити всі інстанції для врегулювання ­цього питання, – розповів міський голова. – І хочу подякувати тим, хто допомагав і проявив ­конструктивну позицію. Зокрема, ­освіт­янській профспілці, керівництву обл­дер­ж­­­­адміністрації, віце-прем’єру В’ячеславу Кириленку та іншим. Кожен на своєму місці зробив усе можливе, щоб вирішити проблему”.

Численні поїздки, зустрічі й прохання та наполягання справді дали результат: вже на прес-конференції Михайло Нетяжук повідомив, що на рахунок управління освіти на­дійшли 3,5 мільйона гривень із 4,6 мільйона, необхідних для закриття всіх відпускних ­видатків до кінця серпня, і що цього ж дня пе­дагоги почнуть отримувати свої гроші. Решта суми має надійти у другій декаді місяця.

Недофінансування з державного бюджету зарплатних потреб шкільних педагогів відчув не тільки Фастів. За наявною у Михайла ­Нетяжука інформацією, хоч затримка з ­виплатою саме відпускних та оздоровчих сталася лише в кількох адміністративних одиницях Київщини, загалом незабезпе­чення видатків у галузі освіти в області до кінця року сягає 180-ти мільйонів гривень. Значить, проблема є системною, тож і вирі­шувати її потрібно також системно, на державному рівні. Втім, Фастів гаяти часу не міг, бо у нас вона загострилася вже зараз, тож і почав діяти в індивідуальному порядку.

Чи можна було зняти гостроту цієї проб­леми в інший спосіб? Тобто не чекаючи ­державних коштів, а виділивши необхідну для виплати педагогам відпускних та оздоровчих суму з міського бюджету? Теоре­тично можна. Наприклад, знявши гроші з дошкілля й позашкілля (до речі, працівники дитсадків, позашкільних закладів, а також технічні ­працівники загальноосвітніх шкіл отримують зарплатню не із державної субвенції, а з міської казни, і затримок у виплатах вони не відчувають). Але тоді вже вони наприкінці року могли залишитися без зар­плат, бо якби держава сплатила свій борг шкільним педагогам пізніше, коли їм уже виділило гроші місто, кошти субвенції довелося б у кінці року повернути до державного бюджету, адже ні на що інше, окрім як на ­передбачену статтю видатків, використати їх не можна.

А в нашому міському бюджеті зайвих ­грошей немає. Більше того – у першому півріччі недовиконання його доходної частини, за­значив Михайло Нетяжук, склало близько 8,5 мільйона. Вирішальну негативну роль у цьому зіграли грудневі зміни до податкового законодавства, згідно з якими було визначено, що за землі, які використовуються залізницею, сплачується лише четверта частина ставки земельного податку, встановленого міською радою. А для Фастова це означає мінус 34 мільйони гривень за рік. Відтак у цій ситуації, пояснює міський голова, у нас відсутній фінансовий ресурс, щоб спрямовувати міські кошти на статті видатків, які повинні фінансуватися державою. Хоча, з усього видно, вона зовсім не проти, а дуже навіть за те, щоб місцеві бюджети ­перебирали на себе все більше й більше ­витрат, кошти на які мали б виділяти з бюджету державного… Над тим, щоб місто отримало додаткові кошти державної освітньої субвенції, міська влада наполегливо пра­цюватиме й далі. Бо ж загальна сума цього­річного недофінансування освітньої галузі, як уже згадувалося, – 16,5 мільйона…

Людмила Урлапова