Актульні новини Фастова і Фастівського району

Поверніть Фастову зону!

Міська рада просить Президента, парламент і Кабмін скасувати закон, яким громадян, віднесених до четвертої категорії потерпілих від аварії на ЧАЕС, було позбавлено права на пільги і компенсації

Цього понеділка на сесії міськради депутати вирішили звернутися до ­Президента України, Верховної Ради і Кабінету Міністрів, нагадавши їм про ­статтю 16 Конституції України , якою встановлено, що подолання наслідків ­Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, і збереження генофонду українського народу є обов’язком держави. А між тим, наголошу­ється у зверненні, з прийняттям Закону України “Про внесення змін та ­визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів Укра­їни” від 28 грудня 2014 року відбулося скасування низки соціальних гарантій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених ­Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, змінено порядок їх здійснення, чим ­всупереч вимогам статті 22-ої Конституції України звужено обсяг прав цих громадян на соціальний захист, а також порушені права на достатній ­життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, які передбачені іншими двома статтями Основного Закону – 46-ою та 48-ою.

У грудні 2014 року із Закону України “Про правовий режим території, що ­зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” було виключено абзац, що визначав поняття зони посиленого радіоекологіч­ного контролю (IV зони радіоактивного забруднення). На території міста ­Фастова, який з 1991-го до початку 2015 року мав такий статус, проживає 778 ліквідаторів аварії на ЧАЕС і 32074 постраждалих від її наслідків, 31089 з яких – четвертої категорії. Основними хворобами, які визнаються пов’язаними з ­наслідками аварії на ЧАЕС, залишаються онкологічні та цереброваскулярні ­хвороби, захворювання системи кровообігу та нервової системи, у дітей – онкопатологія та вроджені вади розвитку. Окрема увага приділяється поширеності захворюваності на рак щитовидної залози. Однією з основних причин смертності, зазначається у зверненні, є саме злоякісні новоутворення.

І попри таку ситуацію потерпілі 4-ої категорії право на всі пільги та компенсації втратили!

Тому міська рада, враховуючи депутатське звернення депутата Сергія ­Ясінського, вирішила звернутися до найвищих державних інституцій – Президента, Верховної Ради й Уряду з проханням скасувати ухвалений у грудні 2014 року Закон “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”, а Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” доповнити статтею “Визначення категорій зон радіоактивно забруднених терито­рій” та статтею “Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4”.

Чи зреагують на це звернення його адресати, доводиться тільки гадати. Але ж Конституційний Суд на подання народних депутатів зреагував! А в тому поданні також ішлося саме про порушення Конституції. Бо ж пільги й компенсації, які були надані у 1991 році потерпілим від аварії на ЧАЕС, – це не благодійність, а обов’язок держави…