Актульні новини Фастова і Фастівського району

Стабільно і впевнено

працює ДП “Фастівський лісгоcп”, дотримуючись вимог вітчизняного законодавства і міжнародних стандартів. За що й сертифікований за міжнародною системою сертифікації

Щорічно у золоту осінню пору в Україні відзначають День працівника лісового господарства. Фастівщина – лісистий край, на території якого вже майже 200 років функціонує успішне, економічно розвинуте лісове господарство. ДП “Фастівський лісгосп” займається дуже важливою справою – збереженням і примноженням ­зелених скарбів нашого краю, сумлінно сплачує податки, наповнюючи державний і місцевий бюджети, та забезпечує місцеве населення робочими місцями.

Напередодні професійного свята лісівників про стан справ на підприємстві, про здобутки і проблеми, які нині доводиться вирішувати, а також про пріоритетні напрямки діяльності та найближчі плани “Перемозі” розповів директор Фастів­ського лісгоспу, відмінник лісового господарства України Олег Чемерський.

– Напередодні свого професійного свята ми завжди підбиваємо підсумки роботи ­нашого лісового господарства за поточний період, аналізуємо результати діяльності, даємо оцін­ку зробленому й окреслюємо ­плани на майбутнє. Загалом, цей рік видався нелегким, але ми, як завжди, працювали стабільно і впевнено. Незважаючи на зменшення лісозаготівлі (71,2 тисячі кубічних метрів деревини за 8 місяців поточного року проти 77,7 тисячі кубометрів за відповідний період минулого року), реалізація збільшилася з 59,4 мільйона гривень до 67,1 мільйона – за рахунок збільшення середньої реалі­заційної ціни. Якщо говорити про загальну рентабельність виробництва, то на відміну від минулого року, коли ми спостерігали ­падіння з 5,1 до 2 відсотків, зараз вона залишається практично на тому ж рівні і складає 1,9 процента. Підприємство вчасно і в ­по­-вному обсязі сплачує всі податки і збори. Протягом восьми місяців цього року до бюджетів усіх рівнів було сплачено 23 мільйони 210 тисяч гривень податків, з них – 10 міль­йонів 811 тисяч – до державного бюджету, 7 мільйонів 22 тисячі – до місцевого бюджету і 5 мільйонів 377 тисяч гривень – єдиних соціальних внесків.

Як підприємству це вдається?

– В лісгоспі працює злагоджений колектив, в якому вдало поєднується ентузіазм молодих працівників з мудрістю і досвідом старших колег. У нас немає випадкових людей, байдужих до лісу і до своєї роботи. Ми ретельно підбираємо кадри, сприяємо отриманню відповідної освіти і забезпечуємо вчасне підвищення кваліфікації, завдяки чому ­ведеться правильне господарювання. Це справа нелегка і дуже відповідальна, але кожен сумлінно і професійно виконує свої обов’язки, в загальному забезпечуючи хороші ­результати виробництва.

В успішному підприємстві і зарплати мають бути достойними…

– Так, для мене як керівника це дуже ­важливо. Тому, попри всі складнощі, ми дба­ємо про підвищення зарплат працівникам, про їх соціальний захист та охорону праці. Якщо в минулому році середня заробітна плата в лісгоспі складала 11 тисяч 202 гривні, то в цьому вона зросла майже на 30 відсотків – до 14 тисяч 535 гривень. Крім того, працівники ­отримують різні заохочення у вигляді матеріальної допомоги, премій, виплат за вислугу років і часткової компенсації за паливну норму.

А чи знаходите можливість інвестувати кошти в розвиток власного підприємства?

– На сьогоднішній день це дуже болюче ­питання. Фастівський лісгосп – державне підприємство, але від держави фінансування ми не отримуємо, тому на прид­бання нової техніки, на покращення умов ви­робництва маємо виділяти власні кошти. Але у зв’язку зі збіль­шенням податкового навантаження, забороною експорту деревини, вимогами нових санітарних правил, які обмежують проведення рубок, у розвиток підприємства інвестуємо, на жаль, менше, ніж хотілося б. Цього року придбали легковий причіп, дві мотопомпи для оперативного реагування під час пожежонебезпечного періоду, закуплено чотири висото­різи, сім бензопил, проведено ­ремонти тракторів, лісовозів та інших автомобілів на суму 605 тисяч гривень, відновлено 16 кілометрів лісових доріг. Крім того, ми збільшу­ємо обсяги вирощування декоративних рослин, тому виділяються кошти на розвиток цього напрямку роботи.

– Ви вирощуєте посадковий ­матеріал не тільки для лісу, але і для ландшафтного озеленення?

– Так. Разом зі збіль­шенням кількості декоративного садив­ного матеріалу ми розширюємо й асортимент, висаджуємо рослини на шкілки і в горщики, щоб запро­понувати людям більший вибір продукції. Реалізовуємо її і через торгівельну палатку, яка працює щосереди біля “Фо­кстроту”, магазин “Лісовичок”, що знаходиться на території Снітинського лісниц­тва, і безпосередньо у павільйоні декоративних рослин Веприківського лісництва.

Ми бачимо, що останнім часом до діяльності лісів­ників прикуто багато уваги і в засобах масової ін­фор­мації, і в соціальних мере­жах: поряд з обговоренням подальшої долі лісової галузі, проблемами висихання шпилькових насад­жень і так далі трапляються різні на­пади активістів і звинува­чення у незаконних рубках та вивезенні лісу на експорт. Що скажете з цього приводу?

– Наша лісогосподарська діяльність включає в себе виконання всього комплексу лісогосподарських робіт, починаючи зі збору насіння до заготівлі деревини. Прикро, що люди бачать тільки “незаконні”, на їхній погляд, рубки, а великий об’єм робіт із лісовідновлення, охорони і захисту лісу, проведення санітарно-оздоровчих заходів залишається поза їхньою увагою. Щодо звинувачень, то зразу хочу запевнити, що вони безпідставні – всі рубки проводяться згідно з чинним законодавством, відповідно до матеріалів лісовпорядкування, а деревину ми реалізовуємо тільки на внутрішній ринок через проведення електронних біржових торгів, ­забезпечуючи сировиною вітчизняного виробника. Наше підприємство не має повноважень вирішувати, що і де різати, цим займається лісовпорядна експедиція Українського лісовпорядного проектного виробничого об’єднання ВО “Укрдержліспроект”, яка кожні десять років складає Проект організації та розвитку лісового господарства із зазначенням площ тих чи інших рубок. Лише вибіркові та суцільні са­нітарні рубки призначаються відповідно до стану­ лісових насаджень комісією у складі представників лісопатологічної служби Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства “Київлісозахист”, лісопатологів Київського обласного та по місті Київ управ­ління лісового та мисливського господарства, спеціалістів лісгоспу і за участі голів сільських та селищних рад. Тобто, не маючи відповід­ного дозвільного документа, ми нічого не можемо зрубати. Про законну діяльність підпри­ємства свідчить ще той факт, що з 2016 року Фастівський лісгосп сертифікований за ­міжнародною системою сертифікації, а це є підтвердженням відповідності ведення лісо­вого господарства вимогам вітчизняного ­законодавства і міжнародним стандартам.

А як справи з лісовідновленням та лісорозведенням, чи працюєте над підвищенням лісистості нашого регіону?

– Я можу відповідати тільки за землі лісового фонду Фастівського лісгоспу. Площа нашого лісового господарства складає 18 тисяч 598 гектарів. 17 тисяч 951 гектарів – це площа лісових ділянок, з яких 16 тисяч 72 вкрито лісовою рослинністю, а 1 тисяча 445 гектарів – під ­незімкнутими лісовими культурами. Лісовідновлення – це важлива складова всього лісогосподарського процесу, тому після проведення рубок ми на 100 відсотків заліснюємо всі вирізані ділянки штучним шляхом або природним поновленням, створюючи для цього всі необхідні умови. Площа створених лісових культур ніколи не буває меншою від площі вирізаних ділянок. Наприклад, цього року площа суцільних зрубів склала 74 гектари, а посаджено лісові культури на 109-ти гектарах. Крім того, якщо порівняти із 2017 роком, коли площа зрубів складала 112 гектарів, а лісових культур – 241 гектар, то бачимо, що площа ­вирізаних ділянок за рік скоротилася майже у два рази. Хочу повідомити читачам, що вже традиційно, кожного року навесні, ми проводимо Всеукраїнську акцію “Майбутнє лісу у твоїх руках!”, до якої можуть долучитися всі, хто вболіває за збереження зелених насаджень та їх примноження. Зазвичай цей захід об’єднує дітей, учнівську молодь, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій, державних служб та всіх охочих. До прикладу, цієї весни в акції ­взяли участь близько 300 чоловік, і спільно посадили 6 гектарів лісу.

Щодо лісорозведення, то, на жаль, ми не маємо можливості підвищувати лісистість Фастівщини через складний механізм передачі земель, не придатних для ведення сільськогосподарських робіт, під створення нових лісів.

Що найбільше ускладнює вашу роботу?

– Якщо чесно, то дуже відволікають від роботи постійні перевірки, які досить часто проводять різні органи та структури. Не дають спокою й активісти, закидаючи одні і ті ж звинувачення в незаконному вирізанні лісу. Ми постійно висвітлюємо свою ді­­яль­ність на сайті, у Фейсбуці, зу­стрічаємося з активіс­тами для роз’яснення тих чи інших питань. Тобто ми завжди відкриті для ­спіл­кування, і якщо у когось виникають сумніви з приводу законності нашої діяльності, ми за­прошуємо до лісгоспу. Крім того, завжди будемо раді провести для всіх бажаючих екскурсію нашим підприємством, озна­йомити зі всіма видами діяльності, показати весь цикл від зародження до зрілості лісу.

Тобто на просвітницьку діяльність теж знаходите час?

– Не те що знаходимо час, ми вважаємо це своїм обов’язком і зацікавлені в тому, щоб, починаючи з раннього віку прищеплю­вати дітям любов до природи, знайомити їх з азами лісівництва і виховувати собі до­стойну зміну. Крім того, що у нас функціонує чотири учнівські лісництва, ми започаткували проведення в навчальних закладах уроків екологічної ­просвіти, а для охочих ­проводимо екскурсії. На мій погляд, тільки правильним вихованням і спільними зу­силлями можна прищепити любов до ­природи і досягти бережного ставлення до навколишнього середовища.

 

Шановні працівники і ветерани лісової галузі,  юні лісівники!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята – Дня працівника лісу!

Своєю невтомною наполегливою працею всі ви зробили великий внесок у загальнодержавну справу збереження та примноження зелених скарбів нашої країни.

Висловлюю вам велику вдячність і бажаю здоров’я, щастя, успіхів, добра і достатку. Нехай у вашому домі панують благополуччя, мир, злагода і любов. Нехай робота приносить вам задоволення, реалізовуються найкращі задуми і плани, вирощений вами ліс додає енергії, натхнення і сили, а кожен прожитий день сповнюється гордістю за обрану вами професію.

*  *  *

15 вересня –  День міста Фастів

Дорогі фастівчани!

Щиро вітаю вас з днем народження нашого рідного міста Фастова!

З кожним днем воно стає все красивішим, привабливішим і комфортнішим для життя.

Бажаю, щоб ваші родини були здоровими та щасливими, щоб діти мали можливість розвиватися у рідному місті, у молоді була перспектива на майбутнє, щоб ми мали змогу насолоджуватися життям під мирним небом і робили все для благополуччя нашого міста.

Мудрості, терпіння і непохитної віри всім у прекрасне і процвітаюче майбутнє України!

Олег Чемерський, директор  ДП “Фастівський лісгосп”