Тут зустрічаються читач і книга
Фастівська районна бібліотека для дітей добре знайома не одному поколінню містян. Вже 70 років вона відкриває дітям шлях до знань, залучає їх до читання. Це перша і єдина зараз дитяча бібліотека у Фастові, яка намагається задовольнити будь-які дитячі читацькі смаки і подарувати юним шанувальникам літератури безліч незабутніх вражень від пізнавальних заходів та зустрічей із видатними людьми і місцевими письменниками. Колектив бібліотеки постійно дбає про те, щоб дітям хотілося занурюватися у цікавий і для багатьох із них незвіданий книжковий світ, в якому добро неодмінно переможе зло, де всі пригоди, історії, вчинки головних героїв мають глибокий зміст і високу мету – навчити юного читача правильно жити і долати труднощі та перешкоди.
Шлях становлення і розвитку районної дитячої бібліотеки привів її до славного ювілею. Напередодні професійного свята – Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначається 30 вересня, “Перемога” поспілкувалася із заступником директора Фастівської централізованої бібліотечної системи по роботі з дітьми Наталією ВОЗНОЮ.
– Наталіє Олегівно, історію бібліотеки творять натхненні люди, які колись тут працювали і зараз формують творчий колектив, а також діти, що входять до читацької аудиторії. Сімдесят років – це, певно, дуже поважний вік для закладу, який Ви очолюєте?
– Зовні може здатися, що так, адже старенька хатинка в центрі міста здається непримітною поряд із сусідніми “молодшими” будинками, які виросли тут значно пізніше. Та варто лише зайти до приміщення і відчути ту атмосферу, коли тебе оточують тисячі книжок, перше враження зникає і у багатьох наших відвідувачів з’являється бажання погортати сторінки книги чи оглянути виставки, які постійно оновлюються. Колектив не дає старіти бібліотеці і кожен намагається зробити все для того, щоб юним читачам було у нас цікаво.
– Яким є книжковий фонд бібліотеки і скільки вона має читачів?
– На бібліотечних стелажах – майже сорок тисяч книг, які формують фонд дитячої літератури: від довідкової до пізнавальної, пригодницької, сучасної і за шкільною програмою. Бібліотекарі обслуговують широкий контингент читачів – це і дошкільнята, й учні початкової та середньої школи, і частково старшокласники, вихователі дитсадків, вчителі, батьки, бібліотекарі. Загалом нашу бібліотеку відвідують три тисячі читачів з міста й району. Я працюю тут більше тридцяти років, а тому часто впізнаю колишніх читачів, які приводять до бібліотеки вже своїх дітей. Дуже приємно, що про наш заклад не забувають, вважають потрібним і часто дякують колективу за привітність і допомогу в пошуку необхідної інформації.
– У деяких батьків складається враження, що сучасні діти не люблять і не хочуть читати. Це так?
– У переважній більшості вони хочуть читати, але їх до цього не заохочують вчителі і батьки. З досвіду скажу, якщо у родині читають, діти також починають цікавитися, що ж написано у книжках. Останнім часом до нас приходять батьки дошкільнят, щоб записати їх до бібліотеки. Спочатку дорослі їм читають дитячі книжечки, а згодом малюки й самі вчаться читати. На сьогоднішній день нашими відвідувачами є двісті таких маленьких любителів кольорових, яскравих видань (адже дітки спочатку обирають книгу не за змістом, а за кількістю малюнків у ній).
– А що читають старші діти?
– Смаки різні. Влітку, приміром, в першу чергу їм потрібно прочитати ті твори, які задали на канікули за шкільною програмою. А коли є час, хочуть читати сучасних авторів, як українських, так і європейських. Один з одним вони діляться враженнями від прочитаної книги, і якщо хтось її здає, то однокласник чи приятель одразу бере це видання. Часто батьки нав’язують дітям, що читати, але останнім твори минулих часів не цікаві й не зрозумілі, а тому вони часто повертають книгу, навіть не дочитавши до кінця. Великим попитом зараз користується підліткова література, до якої деякі батьки ставляться досить скептично. Нещодавно до нас прийшла збентежена бабуся і повернула книгу, яку внучка взяла почитати. Жінка поскаржилася на досить відвертий, на її думку, зміст книги, а також звинуватила нас у тому, що пропагуємо таку літературу. Ми довго пояснювали, що цей твір розрахований на читача саме того віку, якого її онучка, і що підлітки зараз цікавляться саме такими книгами. Приміром, одна із наших читачок, коли дізналася про те, що у бібліотеці є серія книжок про дівчинку Лолу, застрибала від радості, а згодом прочитала всі її історії. Чесно кажучи, і я не завжди з розумінням ставлюся до читацьких вподобань дітей, але обмежувати їх у виборі бібліотекарі не мають права.
– Чи може дитяча бібліотека задовольнити всі потреби юних читачів, а особливо в сучасній літературі?
– Зараз, в епоху численних засобів масової інформації, бібліотеці важко виконувати свою найголовнішу функцію як інформаційного центру. До того ж гострою проблемою залишається комплектування, а повноцінне обслуговування читачів залежить саме від того книжкового фонду та періодичних видань, які має й отримує бібліотека.
Останніми роками наша книжкова скарбниця майже не поповнюється. Мінімальні надходження ми отримуємо в рамках державної програми “Українська книга” з Київської обласної бібліотеки для дітей. Цього недостатньо, адже і дитячі смаки, і шкільна програма змінюються, тому нам потрібні новинки. Ми дуже вдячні нашим читачам, які дарують книги. Деякі твори, невеликі за змістом, бібліотекарі роздруковують на принтерах і в такому, хоч і не досить зручному форматі, за потреби видають школярам. Викручуємося, як можемо…
– Районна бібліотека для дітей – це не лише місце, де можна взяти для читання книгу чи полистати періодику в читальному залі. Тут постійно відбуваються свята, літературні ранки, зустрічі. Як часто Ви організовуєте подібні заходи для дітей?
– Досить часто. Зазвичай пізнавальні і розважальні заходи для школярів міста й району ми приурочуємо до свят чи актуальних тем, які зараз цікавлять учнівську молодь. Готуючись до них, бібліотекарі намагаються відшукати щось нове, ексклюзивне. Щоб дітям не було нудно, зустрічі проводимо у формі гри, з конкурсами, вікторинами, інтелектуальними розвагами. До Дня прав людини ми влаштували гру “Лабіринтами права”, до Дня Соборності України – історичний екскурс “Єдина по обидва береги”, на Андрія – “Андріївські вечорниці”. Пригадую, як сподобалися всім присутнім козацькі забави, приурочені до Дня захисника України. Розумні та кмітливі діти швидко відповідали на запитання ерудит-тесту, демонстрували свою обізнаність в українських прислів’ях та приказках про козаків. Та найбільше школярам сподобався конкурс на швидке одягання шароварів та вміння танцювати гопак, бо ми й такі, а не лише інтелектуальні змагання їм запропонували.
Кожен захід по-своєму цікавий і пізнавальний. А головне – такі зустрічі об’єднують дітей, урізноманітнюють їхні інтереси і додають їм знань. Це розуміють і вчителі, які до нас часто телефонують і просять організувати щось цікаве для своїх учнів.
– Зізнаюся, що і я із задоволенням буваю на заходах, організованих у дитячій бібліотеці. Мені справді імпонує та атмосфера, яка тут панує.
– Затишок у бібліотеці створює кожен, хто тут працює. Розмаїття книжкових виставок і тематичних полиць допомагають читачам краще орієнтуватися в світі книг, а ще – глибше зазирнути в історію Фастівщини, дізнатися про героїв-земляків, які віддали життя за Україну, ознайомитися із біографіями і творчістю видатних українців. Окрасою читальної зали бібліотеки, без сумніву, є етнографічна експозиція “Культура і побут рідного краю”. Поряд із книжковою виставкою тут частково відтворено елементи і предмети народного побуту: тин, вишиті рушники, посуд, праска, рогачі і ще багато цікавого. Та що я розповідаю, краще прийти і побачити все на власні очі. Запрошую фастівчан і мешканців району до нас у гості! Приходьте і на екскурсію, і для того, щоб записати свого сина чи донечку до кола наших читачів.
– Насамкінець дозвольте від “Перемоги” привітати Вас, Наталіє Олегівно, і очолюваний Вами колектив із ювілеєм бібліотеки і побажати повних і оновлених книжкових полиць, багато відданих читачів і втілення всіх задумів.
– Дякую. Своєю чергою хочу привітати всіх колег із професійним святом, а свій колектив – ще й з поважною датою нашої рідної дитячої бібліотеки. Своїми успіхами ювілярка завдячує працьовитим дівчатам, які дбають про її вигляд і статус. Бібліотека – це не тільки читачі і книги, але й люди, віддані улюбленій справі і дітям, готові ділитися надбаним досвідом з іншими. Працівники бібліотеки знають і люблять свою роботу і роблять усе, щоб читач і книга обов’язково зустрілися і подружилися.
У колективу Фастівської районної дитячої бібліотеки є ще багато ідей і планів на майбутнє. Мріємо про красиве, затишне приміщення, про сучасну бібліотеку, в якій буде багато нової дитячої літератури, новітні технічні засоби і до якої йтиме ще не одне покоління читачів.
Розмову вела Олена ОЛІЙНИК