Актульні новини Фастова і Фастівського району

Якби ж то договори на вивезення сміття укладали всі…

Що таке Фастів? Це не просто тисячі квартир і приватних будинків, це одна спільна, велика оселя для всіх фастівчан, чистота якої (а це – чи не найголовніша умова для того, щоб місто було затишним) починається із сумлінного ставлення її мешканців до себе і до довкілля, зі злагодженої роботи комунальних служб… Адже чистота міста – справа спільна. Комунальники постійно забирають з центральних вулиць, кладовищ, а також з несанкціонованих сміттєзвалищ тонни непотребу. Варто лише уявити, що буде з містом, якщо перестануть працювати комунальні служби. “Сміттєвий апокаліпсис” може статися й у Фастові, і вже найближчим часом. Саме такий невтішний прогноз має Валерій Сидоренко – керівник КП “Фастів-Благоустрій”, а на момент, коли бралося це інтерв’ю, – виконуючий обов’язки начальника Фастівського комбінату комунальних підприємств. І причиною таких песимістичних його думок став вкрай низький відсоток сплати за послуги з вивезення сміття мешканців мікрорайонів міста. Чому жителі ­приватного сектору неохоче платять за вивезення відходів, як можна примусити чи ­переконати користуватися цією послугою і чи є взаємоприйнятний вихід із тієї ситуації, в якій опинилися комунальники, в інтерв’ю “Перемозі” розповів Валерій Сидоренко.

– Валерію Васильовичу, як комбінат ­комунальних підприємств організовує ­вивезення сміття із приватного сектору?

– У Фастові налічується 6 тисяч 975 приватних будинків. Є у нас фахівець, який ­виїжджає в мікрорайони, щоб укласти договори із мешканцями на вивезення сміття. Голови комітетів самоорганізації населення вивішують оголошення, в який саме день можна укласти договір в комітеті, щоб не ­витрачати час і гроші на проїзд, щоб добратися до комбінату. Ми продумали цей механізм для зручності фастівчан. Разом із договором мешканці мікрорайонів також отримують графік вивезення сміття на своїх вулицях.

– В принципі, це зручно…

– Але попри це, на превеликий жаль, люди не оцінили наші намагання зробити цю по­слугу доступною і зручною. Якщо проаналізувати ситуацію із вивезенням сміття, її можна назвати катастрофічною: цією послугою охоплено лише тридцять відсотків мешканців приватного сектору. І з кожним роком кількість укладених договорів стрімко падає, навіть при тому, що ми наближуємо доступність цієї послуги до людей. Якщо говорити окремо по мікрорайонах, то ситуація є такою: на Кадлубиці, де 945 будинків, договори уклали власники лише 480-ти, а сплатили за послугу тільки 300. Лише по Кадлубиці маємо 645 будинків, які не охоплені послугою із вивезення сміття.

Не краща ситуація на Завокзаллі, де 1638 приватних будинків. Незважаючи на те, що кількість укладених договорів тут досить висока – 1173, з них сплачених лише 778. Цей мікрорайон просто потопає у смітті. Кожного понеділка комбінат вивозить звідти по п’ять машин відходів, які мешканці мікрорайону ­несуть і везуть до так званого “дуба”, де зробили сміттєзвалище, а також до кладовища та до інших контейнерів, розміщених на вулицях Завокзалля.

З мешканцями Казнівки також укладено ­багато договорів – 1278 (а будинків у цьому мікрорайоні – 1328). Та платити за цю послугу люди не квапляться, і з початку року маємо 783 боржники.

Снігурівка майже не охоплена цією послугою. Із 998-ми обійсть господарі 760-ти не сплачують за вивезення сміття. Куди вони його дівають, стає зрозумілим, коли бачиш купи сміття на узбіччі доріг, у посадках. Несуть навіть до Кургану Слави, де поряд у парку місця для відпочинку перетворилися на стихійні сміттєзвалища.

В мікрорайоні Заріччя ситуація трохи краща. Власники майже половини будинків – 679-ти із 1369-ти – сплатили комбінату за вивезення сміття, але знову ж таки, непотріб із 690-та дворів потрапляє невідомо куди.

У найменших за кількістю будинків мікро­районах Фастів-II і Потіївка переважна кіль-кість мешканців хоча й укладають договори, але сплачувати за ними відмовляються.

– Якщо люди масово не сплачують за ­послугу з вивезення сміття, мабуть, вона є зависокою?

– Наш тариф є досить прийнятним, адже комбінат є комунальним підприємством, а не приватним, де ціни на послуги суттєво вищі. У Макарові, приміром, за сміття об’ємом сто двадцять літрів сплачують більше 16-ти гривень, у Білій Церкві – майже 21-ну гривню. ­Фастівський тариф – 11 гривень 28 копійок.

– Ви перерахували всі мікрорайони ­Фастова. А мешканці приватного сектору центральної частини міста охоплені цією послугою?

– Ні. Справа в тому, що із центра міста ми кожного дня вивозимо двісті контейнерів сміття. Комбінат укладає договори з магазинами, супермаркетами, ОСББ, закладами ­освіти, лікарнями тощо. Приватний сектор ми не обліковуємо, але є такі мешканці, які укладають договори на вивезення сміття і викидають непотріб у найближчий сміттєвий бак.

А скільки взагалі у Фастові контейнерів, які обслуговує комбінат комунальних підприємств?

– Всього у місті, окрім контейнерів ЖЕКу у кількості 290 штук, є тисяча баків, які ­обслуговує комбінат. Вони, окрім вже ­зазначених місць, розміщені на міських кладовищах. Комбінат комунальних підприємств виграв ­конкурс на вивезення сміття у ­Фастові, який діятиме до кінця року, тож ми є у місті монополістами у наданні цієї послуги.

Чи є можливість встановлення контейнерів на вулицях приватного сектору? Якщо так, то за чий кошт вони мають бути придбані? Приміром, на вулиці Європейській біля кількох будинків стоять сміттєві баки. Це ініціатива самих мешканців?

– У комбінату немає фінансової можливості ставити контейнери на вулицях приватного сектору. Справді, є такі, які встановили самі мешканці, але їх небагато. Бо хто може доз­волити собі встановити сміттєвий бак, якщо коштує він 3 тисячі 200 гривень? Їх купують ОСББ, кооперативи, де в будинках мешкає багато людей. Для приватного сектора це ­досить дороге задоволення. До цього всього, ще й потрібно розуміти, що нестимуть сміття до цього “приватного” контейнера всі, кому ­заманеться, якщо не вдень, то вночі. Тому ­навряд чи така практика набере поширення у нашому місті…

– А що потрібно для того, щоб самостійно вивозити сміття на полігон?

– Будь-хто з мешканців міста може придбати в комбінаті комунальних підприємств разовий талон на вивезення відходів. Коштує він 30 гривень 86 копійок за кубічний метр сміття. Людина самостійно визначає об’єм, показує сплачений талон на прохідній сміттєзвалища і, якщо кількість сміття відповідає сплаченим коштам, її пропускають на територію полігону на відвантаження.

Мешканці окремих приватних будинків, які уклали договори на вивезення твердих побутових відходів і оплатили їх, скаржаться на те, що працівники комбінату забирають не все виставлене ними сміття. Чому, коли сміття назбирується багато, його забирають не все? Є фіксований його об’єм? Як він визначається – “на око”?

– Можна й так сказати. Наші працівники вже мають досвід, і їм не складно визначити об’єм сміття, щоб визначити, чи не перевищує він той, за який сплачено, а саме 120 літрів за один раз. Часто мешканці приватних будинків ­виставляють будівельне сміття і дивуються, чому його не забирають. Справа в тому, що за правилами благоустрою воно не утилізується, а тому вивозити його на сміттєзвалище ми не маємо права.

У соціальних мережах фастівчани ­пропонують перейняти досвід Білогородки, де в комбінаті комунальних підпри­ємств продають мішки для збору сміття з фіксованою ціною. Скільки мішків – стільки й платиш. Чому у нас не можна так зробити?

Ми вже пропонували такий варіант мешканцям нашого міста. Навіть підготували різні варіанти, демонстрували зразки, але фастівчани сказали, що для них це занадто дорого. Якщо не помиляюся, то за шість величезних мішків необхідно було сплатити 36 гривень. Для працівників комбінату цей варіант є прийнятним, адже не доводилося б визначати об’єм сміття і вдалося б уникнути тих непорозумінь із мешканцями, про які ми вже говорили.

Ситуація із вивезенням сміття з ­приватного сектору просто вражаюча. ­Виходить, що комбінат комунальних підприємств працює собі у збиток?

– Саме так. Наше підприємство є госпрозрахунковим, за гроші, отримані за послуги з вивезення сміття, ми утримуємо автопарк, купуємо запчастини, виплачуємо заробітну плати працівникам. До того ж у нас на балансі перебуває полігон твердих побутових відходів, де також працюють люди і техніка. Ще місяць-два – і ми змушені будемо зупинити техніку, бо не матимемо коштів на її ­заправку і ремонт. Іншу роботу будуть змушені шукати й працівники комбінату, які на ­сьогодні отримують мінімальні заробітні плати, а можуть взагалі без них залишитися.

– Як, на Вашу думку, можна переконати мешканців приватного сектора у необхід­ності замовлення послуги з вивезення сміття?

З початку року працівники комбінату рознесли дві тисячі попереджень. Боротися із несвідомими фастівчанами ми можемо, накладаючи штрафи за ухиляння від сплати за вивезення сміття. Сума штрафу – 1700 гривень, але для того, щоб їх стягнути, потрібно знати паспортні дані людини, про які дізнатися неможливо. Агітаційна кампанія, яку ­проводять голови комітетів самоорганізації населення, поки що неефективна.

Нещодавно проходила нарада у міського ­голови, на якій було вирішено, що на кожен ­будинок, не охоплений послугою з вивезення сміття, або на тих мешканців, хто уклав ­договір, але не сплатив, комбінат випише ­квитанцію. Наші працівники їх рознесуть і ­побачимо, чи матимемо від цього позитивний результат. Сподіваюся, що так.

Чи бачите Ви спосіб організувати вивезення сміття так, щоб цією послугою був охоплений весь приватний сектор міста?

Механізму, як змусити людину платити, не існує. Немає відповідних законів, які б в обов’язковому порядку зобов’язували людину платити за вивезення сміття. Якщо хтось не платить за електрику – його будинок відрізають від електромережі, не сплачують за газ – приходять працівники газконтори і ­перекривають крани. А ми в ситуації зі сміттям нічого вдіяти не можемо. Вже думали запровадити такий механізм в мікро­районах, що людина не отримає необхідну ­довідку без пред’явлення талончика на вивіз сміття. Це б частково спрацювало, але такий метод є незаконним. Але вихід потрібно ­шукати, інакше Фастів, а особливо його ­околиці, потоне у смітті.

Розмову вела Олена ОЛІЙНИК