Актульні новини Фастова і Фастівського району

Фастів продовжить співпрацю з НЕФКО

Тепер у полі зору Північної Екологічної Фінансової Корпорації – не тільки освітні заклади, а й очисні споруди Водоканалу

Успішний досвід співпраці з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією наше місто вже має: у проекті, спрямованому на енергозбереження у двох школах і двох дитсадках, для реалізації якого НЕФКО надала ­Фастову кредит у майже 9 мільйонів гривень під 3 відсотки річних, виплата якого “розтягнута” на 5 ро­ків, а також у модернізації вуличного освітлення – за грантові, тобто безповоротні, кошти в сумі майже 160 тисяч євро, за які 29 міських вулиць замість ламп розжарювання освітлю­ватимуть світлодіодні сві­тильники.

Про те, що вже зроблено в рамках програми НЕФКО у фастівських дитсадках, поінформувала цього понеділка на апаратній нараді в міськвиконкомі начальник управління освіти Наталія Єриш. Розповіла: в дитячому садку №11 “Дзвіночок” фасад і цоколь уже повністю утеплено, покрито декоративною штукатуркою і пофарбовано. Також утеплено горище, проведено роботи з підсилення стін, що мали тріщини, замінено 29 вікон і 3 дверей, встановлено 31 нову батарею системи опалення. Загалом у цьому закладі виконано вже майже 90 відсотків необхідних робіт. У дитсадку № 6 “Казка” замінено 17 вікон і встановлено 5 дверей, проведено демонтаж плитки, яка покривала приміщення, і зараз тривають роботи з його утеплення. Найближчим часом ­НЕФКО отримає звіт про виконані роботи, що відкриє шлях для отримання другого траншу кредиту на проведення енергоощадних заходів у закладах освіти.

А нещодавно зайшла мова і про перспективи співпраці з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією в іншій площині – житлово-комунальній. А якщо конкрет­ніше – в реконструкції каналізаційно-очисних споруд “Фастівводоканалу”. Ще на початку літа представники НЕФКО ознайомилися з їх роботою, тож уявлення про наші проблеми з очищенням стоків мають не з чиїхось слів. Вивчили вони й матері­али, в яких обґрунтовується необхідність і доцільність реконструкції КОС, почули конкретні пропозиції – і погодилися допомогти Фастову в реалізації цього проекту.

Перший крок до цієї майбутньої можливої співпраці зроблено наприкінці серпня на сесії міськради. Тоді було ухвалено рішення про те, що Фастів візьме участь у фінансуванні водних проектів НЕФКО щодо впровадження енергоефективних та екологічних заходів для комунального підприємства “Фастівводоканал”. Має бути підготовлено вихідні дані для подальшої розробки проекту реконструкції КОС та мате­ріали для розробки бізнес-плану із залучення коштів. Всі дії, пов’язані з реалізацією цього проекту, уповноважено вчиняти міського голову Михайла Нетяжука.

Перед голосуванням із цього питання на сесійному засіданні міський голова ­пояснив: пропоноване до ухвалення рішення місту нічого не коштує, воно потрібне просто в якості погодження на старт підготовчих робіт: “Попередньо озвучується, що для реконструкції каналізаційно-­очисних споруд і каналіза­ційно-насосних станцій “Фастівводоканалу” може бути виділено кредит в мільйон євро (під 3 відсотки річних) – щоб поліпшити екологічний стан і зменшити споживання електро­енергії, і паралельно з цим – 250 тисяч євро безповоротної фінансової допомоги. Але зараз від нас не вимагають рішення про те, що ми вже беремо ці фінанси. Є пропозиція, щоб ми спільно з НЕФКО відпрацювали техніко-економічне обґрунтування реконструкції, прорахувавши економію, яка може бути досягнута в результаті реалізації проекту”.

Для повного оновлення очисних потрібно значно більше грошей. Але, на ­думку Михайла Нетяжука, будувати нові споруди зовсім не обов’язково. Якщо грамотно реконструювати ті, що є, каже він, можна водночас і поліпшити екологічну ситу­ацію, і зменшити витрати електроенергії, а кошти, ­вкладені у вжиття цих заходів, окупляться за два з половиною року. Проте міський голова наголосив: поки що Фастів отримає тільки фахову безоплатну допомогу у розробці техніко-економіч­ного обґрунтування, а те, працювати далі у цьому плані з НЕФКО чи шукати якийсь більш прийнятний ­варіант, міськрада вирішуватиме вже потім. На запитання, чи були з цього приводу контакти з іншими органі­заціями, міський голова відповів: були. Але, наприклад, на державний бюджет сподіватися не доводиться, адже цього року з нього за програмою “Питна вода” на всю Київську область було виділено лише 10 мільйонів гривень…

Людмила Урлапова