Актульні новини Фастова і Фастівського району

Обережно: іксодовий кліщовий бореліоз, або хвороба Лайма

Після укусу кліща на неї занедужали двадцять дев’ять жителів Фастова і району

Якщо ви думаєте, що впіймати кліща (вірніше, бути “впійманим” ним) можна тільки тоді, коли надворі тепло, ви глибоко ­помиляєтеся. Кліщі прокидаються рано навесні, як тільки температура повітря сягне вище чотирьох градусів. І активні вони аж доти, доки не стане холодніше тих же чотирьох за Цельсієм. Так само помилкова думка, що кліщі живуть лише в лісах. ­Підхопити паразита запросто можна, гуляючи в міському парку або розташувавшись з пікніком на галявинці чи й просто хазяйнуючи на своїй присадибній чи дачній ділянці.  А разом із ними, на превеликий жаль, можна підхопити й хворобу Лайма. У Фастові й Фастівському районі на неї за дев’ять місяців цього року ­занедужали 29 осіб. І це – у 4,8 раза більше, ніж торік.

Про місцеву географію захворюваності на цю недугу, про її дію на організм людини й клінічні прояви, а також про те, як уберегтися від кліщів, читачам “Перемоги” розповідає завідувач Фастівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень державної ­установи “Київський обласний лабораторний центр МОЗ України”, лікар-епідеміолог, Заслужений лікар України Віра ТКАЧЕНКО.

– Дев’ятнадцять випадків захворювань на хворобу Лайма зареєс­тровані у Фастові, три – у Боровій, по одному – в Пришивальні, Мотовилівці, Ярошівці, Великих Гуляках, Ставках, Оленівці й Федорівці.

Зараження п’ятнадцятьох людей відбулися в результаті укусів кліща на присадибній ділянці, вісьмох – у лісо­смузі, одного заражений кліщ вкусив у міському парку, іншого – на кладовищі у Фастові, ще один хворий був інфікований на території санаторію “Поляна Закарпаття”, а троє не знають, де саме це відбулося.

Серед двадцяти дев’яти хворих є двоє дітей: віком п’ять і десять років.

Більшість пацієнтів на початку хвороби відзначали, крім еритеми (почервоніння на місці укусу), ­погіршення стану здоров’я: під­вищення температури, слабкість, ­сонливість, біль у м’язах. Лише у однієї дитини після перенесеного захворювання з’явилися прояви ­атрофічного дерматиту.

Хвороба Лайма (бореліоз Лайма, кліщовий менінгополіневрит) – це природно-осередкова інфекційна ­хвороба , що передається людині під час укусу кліща. Джерелом збудника інфекції є багато видів диких тварин, птахів та гризунів, переносники – іксодові кліщі. Збудник передається людині під час укусу зараженого кліща. З током лімфи і крові людини збудник потрапляє у внутрішні органи, суглоби, нервову систему. Хвороба може проявлятися ураженням центральної нервової системи (ознаки менінгіту,енцефаліту, редікулоневриту, мієліту) або симптоматикою ураження серця.

Тривалість інкубаційного періоду (тобто періоду з моменту укусу кліща до виникнення перших ознак хвороби) варіює від однієї до тридцяти восьми діб і навіть більше). Най­частіше він триває дванадцять-вісімнадцять днів.

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема: місце, куди вкусив кліщ, червоніє і пляма постійно збільшується, роз­міри почервоніння зазвичай діаметром від п’яти до десяти сантиметрів, а іноді й значно більше. Еритема часто супроводжується свербінням, печією та болем, протягом деякого часу може збліднути або набути синюшний відтінок. Можуть проявлятися ознаки хвороби: загальна слабкість, лихоманка, болі у м’язах, втома. Через кілька тижнів ці симптоми зникають, а по закінченні місяця спостері­гаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.

Неврологічні симптоми прояв­ляються головним болем різної інтенсивності, нудотою, блювотою, світобоязню, болем очних яблук, регідністю потилочних м’язів (обмеження або неможливість пасивного нахиляння голови), рідше виявляють інші подразнення мозкових оболонок. Хворі скаржаться на болі, оніміння, поколювання, відчуття повзання мурашок, печіння і т.д. Неврологічні порушення можуть повторюватися і набувати хронічного перебігу.

При відсутності лікування може виникнути менінгіт, неврити черепних нервів, радікулоневропатія, енцефаломієліт.

Ураження серця проявляється пізніше місяця. ­Виникають біль, неприємні відчуття в області серця, перебої серцевих скорочень, під­вищення серцебиття, аритмія, міокардит. Пізніше з’являються мігруючі болі в кістках, м’язах, суглобах.

Хвороба Лайма може переходити в хронічну форму (розвиваються артрит, остеопороз, розлади пам’яті, сну, порушення чутливості, а на пізніх стадіях – хронічний атрофічний акродерматит, в деяких випадках доброякісна лімфоплазія шкіри). Затяжний і хронічний перебіг бореліозу іноді призводить до часткової або ­повної втрати працездатності.

Кліщовий бо­реліоз може бути небезпечний при вагітності та ­при-звести до відтор-гнення плоду.

Для оточуючих пацієнт із хворобою Лайма безпечний, клі­щовий бореліоз не передається від людини до ­лю­дини.

Профілактика від нападу кліщів ­полягає в дотриманні заходів інди­відуального захисту.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або ­сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зе­леної зони, залишившись на одязі чи речах. Крім того, вони можуть заноситися до житла людини з букетами квітів, ­собаками та іншими тваринами.

Йдучи у місця, де можуть бути кліщі, одягніться в світлий одяг з ­довгими рукавами, який щільно ­прилягає до тіла. Тоді легше буде ­помітити кліщів. Взуття має бути ­закрите, голову слід покривати головним убором.

Періодично потрібно проводити само- та взаємоогляди. Слід зва­жати на те, що кліщ вибирає місця з ніжною, тоненькою шкірою (частіше під пахвами, в паху, біля вух, на волосяній частині голови). Тому особливо ретельно потрібно об­стежувати ділянки тіла, що покриті ­волоссям.

Варто використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.

Місце привалів, а тим більше нічного сну на природі потрібно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі двадцять-двадцять п’ять метрів.

Вдома слід відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Ви­трушування одягу не позбавляє від кліщів.

При сумісному перебуванні на природі з хатніми тваринами їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити в помешкання.

Будьте обачні й уважні – і нехай ніщо не зіпсує вам настрою після ­перебування на лоні природи!