Актульні новини Фастова і Фастівського району

Стара проблема з присмаком пилу

Бездіяльність керівництва елеватора спричинила суспільний резонанс

Жовтень розмалював дерева у  яскраві жовто-червоні осінні  кольори, а деякі фастівські вулиці й будинки, як і рік тому, вкрило не лише опале листя, а й зерновий пил, що летить із Фастівського хлібоприймального підприємства, розташованого в центрі міста. Червона лузга з кукурудзи найбільше дошкуляла мешканцям ­прилеглої до елеватора території: їм ­доводилося щільно зачиняти вікна, щоб хоча б удома не дихати цим пилом, а двірникам – постійно прибирати це ­рожеве сміття, яке присипало тротуари.

До редакції “Перемоги” постійно телефонували люди з проханням розібратися, як так сталося, що вже декілька років поспіль восени, коли триває збір кукурудзи, Фастів засипає зерновим пилом, і чому влада міста цим не переймається, незважаючи на численні скарги ­фа­стівчан. У соціальних мережах також є багато дописів мешканців міста, які закликали громаду бути не байдужими і вийти на протест проти діяльності підприємства, яке, на думку фастівчан, працює з порушенням норм санітар­но-захисної зони. Дописувачі також наго­лошують на тому, що викиди елеватора можуть впливати на здоров’я, бо містять забруднюючі речовини, і саме тому, цитую: “…місцева влада зобов’язана для визначення допустимого рівня такого впливу змусити провести інвентаризацію шкідливих речовин та оцінити рівень забруднення”.

Враховуючи численні звернення фа­стівчан, які скаржилися на пил від хлібо­приймального підприємства, минулої п’ятниці на елеватор виїхала спеціально створена робоча група для вивчення можливого забруднення ним навколишнього середовища, яку очолила перший заступник міського голови Олена Зикова. Та попри те, що керівництво підприємства було попереджено про цей візит, комісію на територію не пустили. Більше того, побачивши близько сорока обурених містян біля воріт елеватора, керівник ТОВ “Фастівське хлібоприймальне підприємство” Олександр Березюк сів у автомобіль і поїхав геть. Він повернувся лише тоді, коли фастівчани пере­крили рух вантажівкам, які везли на ­елеватор зерно. Люди вимагали від ке­рівництва підприємства допустити на свою територію робочу групу у складі дев’яти осіб, які мали б зробити висновки і підтвердити чи спростувати порушення товариством екологічних норм. Учасники цього імпровізованого мітингу біля воріт підприємства говорили, зокрема, й про те, що власник елеватора – приватне сільськогосподарське підприємство “Агрофірма “Світанок”, яке очолює Тетяна Засуха, на своїх землях вже багато років вирощує саме кукурудзу. Те, що на одному й тому ж місці агрофірмі вдається отримувати великі врожаї цієї культури, на думку фастівчан, є свідченням того, що ­кукурудзу вирощують за допомогою добрив, які можуть містити шкідливі речо­вини. Саме тому, переконані учасники ­протестної акції, зерновий пил, який літає в повітрі і яким змушені дихати люди, є ­небезпечним для їхнього здоров’я.

Та насправді оцінити масштаби екологіч­ного лиха, спричиненого хлібоприймальним підприємством, наразі неможливо. Справа у тому, що такі лабораторні дослідження раніше проводила санітарно-епідеміоло­гічна служба, але ще у 2016 році її було ліквідовано. Завідувач Фастівського міжрайонного відділу лабораторних дос­ліджень державної установи “Київський ­обласний лабораторний центр МОЗ Укра­їни” Віра Ткаченко зазначила, що лише за висновком комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і з дозволу керівництва підприємства працівники відділу можуть виїхати на об’єкт і взяти необхідні проби. Віра Ткаченко порадила звернутися до Держпродспоживслужби – бо це питання в її компетенції.

Головний спеціаліст відділу з питань енергозбереження, енергоефективності та екології виконавчого комітету Фастівської міської ради Наталія Кирсенко, яка входить до складу робочої групи, що виїжджала на хлібоприймальне підприємство минулої п’ятниці, розповіла, що ще два роки тому за результатами перевірки Державної екологічної служби в Київській області, які роз­глядалися на комісії з техногенно-еколо­гічної безпеки і надзвичайних ситуацій, ­Фастівському хлібоприймальному підпри­ємству було доручено здійснити заміну фільтрів аспіраційної системи. Відповідний проект воно мало подати до виконавчого комітету Фастівської міської ради до 1 червня 2017 року і проінформувати міського голову про проведені роботи. Наталія ­Кирсенко зазначила, що тоді від адміні­страції підприємства надійшов лист про те, що вони запланували заміну фільтрів, а ось чи провели ці роботи – невідомо.

Але те, що діяльність підприємства продовжує дошкуляти містянам, змушує думати, що фільтри на елеваторі так і не змінили. Ну а поведінка керівника цього ­товариства, який не захотів спілкуватися ні з представниками міської влади, ні з активними фастівчанами, які хотіли почути від нього відповіді на свої запитання, взагалі багатьох наштовхує на думку, що на хлібоприймальному підприємстві не все гаразд.

Це припущення підтвердилося вже ­цього понеділка, коли члени робочої групи вдруге поїхали на елеватор. Наталія Кирсенко розповіла, що оглянувши територію хлібо­приймального підприємства, вони побачили там ряд порушень. Навіть попри те, що керівництво підприємства, знаючи про приїзд робочої групи, наказало відключити частину зерносушильної техніки і в повітрі кукурудзяна лузга не літала, за словами Наталії Кирсенко, територія навколо ­ємностей була вкрита шаром зернового пилу. Тож робоча група остаточно пере­коналася у тому, що очисне обладнання на підприємстві не працює і що роботи із ­заміни фільтрів досі не здійснені. Та провести їх вже найближчим часом на зустрічі із фахівцями обіцяв Олександр ­Березюк. Він запевняв, що наразі готується проект реконструкції, і коли він буде ­готовий, на підприємстві негайно розпочнуться роботи.

Але це не перші обіцянки керівництва хлібоприймального підприємства, а тому сподіватися на швидке вирішення проблем, спричинених діяльністю елеватора, не варто. Як повідомила Наталія Кир­сен­ко, наразі складається акт обстеження, в якому будуть зазначені всі порушення. На його підставі на підприємство будуть направлені вимоги їх усунути з визначенням конкретних термінів.

Чи дошкулятиме фастівчанам зерновий пил наступної осені – дізнаємося вже за рік. Та містяни сподіваються, що їхні поки що небагатолюдні цьогорічні протестні акції підштовхнуть керівництво товариства ­вирішити проблему, спричинену їхньою бездіяльністю. Якщо ж ні – активісти ­обі­цяють діяти більш радикально.

Олена Олійник