Актульні новини Фастова і Фастівського району

Важливе про субсидії

Ще наприкінці квітня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою затверджено нову редакцію “Положення про порядок надання житлових субсидій”. Цей новий порядок, як пояснюють урядовці, зробить субсидії справедливими і більш адресними, а допомогу від держави будуть отримувати лише ті, хто справді цього потребує.

За попередніми оцінками, які все частіше звучать з теле- і радіоефіру, право на субсидію втратять 40-50 відсотків отримувачів. І, кажуть експерти, відсіються не лише спроможні ­платити за послуги, а й люди, доходи яких цього не дозволяють…

Впродовж літа цікавість субсидіантів до нововведень була досить млявою. А ось із наближенням опалювального сезону, та ще й з огляду на анонсоване суттєве здорожчання газу, питань у тих, хто хоче отримати державну допомогу на сплату житлово-комунальних послуг, стає все більше і більше. Роз’яснити нюанси новацій “Перемога” попросила за­ступника начальника міського управління соціального захисту населення Ольгу Кохану.

Одна із найсуттєвіших змін, що їх вніс уряд у порядок призначення житлових субсидій, – врахування при їх розрахунку не тільки доходів тих, хто зареєстрований та  проживає у будинку чи квартирі, а й доходів членів сім’ї осіб із складу домо­господарства, навіть якщо вони зареєс­тровані за іншою адресою.

Справді, є чимало сімей, в яких, наприклад, ­чоловік зареєстрований за однією адресою, ­дружина і діти – за іншою. Такій сім’ї раніше, ­враховуючи те, що дружина зареєстрована з дітьми в помешканні одна, надавалася чимала ­субсидія, доходи чоловіка не враховувалися, хоч гроші щомісяця він приносив саме в цю сім’ю.

Новою редакцією “Положення про порядок на­дання житлових субсидій” передбачено, що враховуватиметься їхній сукупний дохід, причому – двічі, якщо вони оформлюватимуть субсидії кожен на свою квартиру. Але при цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються, відтак ­субсидія, якщо й призначатиметься, буде меншою і в одному, і в іншому домогосподарстві.

І це стосується не тільки таких випадків. Якщо, наприклад, разом із батьками у будинку чи квартирі зареєстрована, наприклад, заміжня донька, а її чоловік має реєстрацію за іншою адресою, його доходи також впливатимуть на субсидію тещі й тестя. Як і доходи дружини – на субсидію його батьків. Однак якщо молода родина фактично мешкає окремо (наприклад, винаймає житло), можна скласти акт про непроживання – і тоді при призначенні субсидії батькам не враховуватимуться доходи повнолітніх дітей і членів їхніх родин. Але про автоматичне призначення субсидій за таких обставин мова не йде – ці справи розглядає комісія з питань призначення житлових субсидій та надання пільг при виконавчому комітеті Фастівської міської ради.

Не можу не сказати про велику проблему, яку тепер мають із призначенням субсидій ті люди, чиї дорослі діти, маючи реєстрацію у батьківському помешканні, постійно живуть за кордоном. А таких у Фастові, до речі, немало. Житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім’ї особи із складу домогосподарства відсутні доходи за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і такі особи перебували за кордоном більше 60-ти днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, крім перебування у службовому відрядженні, на лікуванні або навчанні, що підтверджується відповідними документами.

 

Якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку, і у них відсутні доходи, субсидія не може бути призначена.

– Субсидію на загальних підставах не призначать не тільки у разі повної відсутності доходів у таких осіб, а й тоді, якщо їхній середньомісячний дохід менший від розміру мінімальної заробітної плати, або якщо вони не сплатили єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, сумар­но протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Але можуть бути винятки. Наприклад, якщо непрацюючий перебуває на обліку в центрі зайнятості як такий, що шукає роботу, отримує допомогу по безробіттю чи навчається за направленням центру зайнятості. Або якщо це студент денної форми навчання, який не отримував стипендію. Тоді його дохід враховується як один прожитковий мінімум працездатної особи. Або ж якщо родина опинилася в складних життєвих обставинах (для Фастова як міста обласного значення складні життєві обставини при призначенні субсидій – це тривала хвороба одного із членів домогосподарства, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). Рішення у таких випадках ухвалює комісія.

За рішенням комісії може бути призначена субсидія й тоді, якщо непрацюючі особи працездатного віку на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок, у розмірі не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії.

Але загальне правило при визначенні доходів, коли в особи доходи офіційно відсутні, – це три прожиткові мінімуми для працездатних осіб: 5 тисяч 286 гривень. Отже, зареєстровані разом із батьками-пенсіонерами повнолітні діти, якщо не працюють і не мають доходів, позбавлять їх субсидії. Якщо ж діти зареєстровані окремо – це вже інше домо­господарство, не пов’язане спільним побутом (з точки зору Сімейного кодексу), і батьки за свою ­субсидію можуть бути спокійні.

 

Ще одне нове субсидійне правило: жит­лова субсидія не може бути призначена, якщо ­загальна площа квартири перевищує 120 квадратних метрів, а житлового будинку – 200 квадратних метрів.

– Раніше при призначенні субсидій загальна площа квартир і будинків не впливала на право отримання житлової субсидії, а зараз власників таких домогосподарств позбавили права на неї. Виняток зроблено лише для дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких ­не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування.

 

Субсидію не призначать, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у володінні (у тому числі за генеральним дорученням) транспортний засіб, від дати випуску якого минуло менше п’яти років.

– Такої норми досі не було. Раніше субсидія не призначалася тим, хто мав у користуванні два і більше транспортні засоби. Зараз береться до уваги рік випуску транспортного засобу (окрім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на їх придбання.

Про інші правила і винятки у призначенні субсидій читайте  в наступному номері “Перемоги”