Актульні новини Фастова і Фастівського району

Чи бути пошті на селі?­

Хвиля обурення перспективою закриття сільських поштових відділень котиться Укра­їною. Така перспектива – не чутки, а офіційне попередження-погроза, озвучена генеральним директором ПАТ “Укрпошта” Ігорем Смілянським. Він уже не раз заявляв, що “Укрпошта” – збиткова, а щоб вивести її з такого стану, потрібно або підвищити тариф на доставку пенсій (бо, мовляв, така ситуація склалася передовсім тому, що цей тариф не переглядався аж із 2004 року), або надати пошті державну дотацію, або реалізувати антикризовий план – ­оптимізувати сільську мережу. Що значить ­“оптимізувати”, він пояснив прямо: “Треба ­закрити до семи тисяч неприбуткових сільських відділень”. А також під час недавньої прес-­конференції уточнив, що роботу можуть ­втратити 25-30 тисяч осіб.

Чимало листонош і завідувачів сільських відділень роботу вже втратили – звільнившись за власним бажанням, бо на ті мізерні ­зар­плати, що їх отримували, прожити не можна, а ті умови, в яких здебільшого доводиться їм працювати через жорстку економію коштів, не назвеш нормальними навіть з великою натяжкою. Тож можна казати, що “оптимізація” вже почалася… А заодно почалися й великі проблеми у сільських мешканців. Бо якщо немає у селі пошти – немає де сплатити комунальні платежі, немає як вчасно отримати ­листи й газети. А тут ще й кажуть, що від ­доставки пенсій “Укрпошта” відмовиться!

Фастівська районна рада, до якої на­дійшла інформація від мешканців району про закриття поштових відділень, ще в лютому цього року, підтримавши де­путатський запит Володимира Куценка, звернулася до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, тоді ще виконуючого обов’язки генерального директора ПАТ “Укрпошта” Ігоря Смілянського, народного депутата України Руслана Сольвара, керівників обласної ради й обласної ­державної адміністрації з проханням не допустити скорочення мережі поштових відділень і розробити й затвердити заходи з державної підтримки “Укрпошти” та надати підприємству державну дотацію.

Минулого четверга на сесійному засіданні райради депутати одностайно проголосували за те, щоб знову надіслати звернення з цього приводу всім, від кого залежить вирішення проблеми. Бо, як пояснив з трибуни депутат Володимир ­Куценко, тоді було отримано запевнення, що жодне відділення в районі закрито не буде, але п’ять – у Бортниках, Кищинцях, Оленівці, Пилипівці й Фастівці – вже не працюють!

Голова районної ради Геннадій Сиваненко висловив думку всього депутат­ського корпусу: ситуація, що склалася, ­неприпустима. Він зазначив: “Укрпошта” є державним підприємством, яке окрім всього виконує ще й соціальну функцію, і не повинно бути так, що рядові працівники отримують жебрацькі зарплати, а ке­рівництво – захмарні (минулого року Ігор Смілянський отримав, згідно з даними його декларації, 3 мільйони 300 тисяч ­зарплатні!). І при цьому постає реальна загроза того, що сільські пенсіонери не зможуть отримати свої пенсії, бо “Укрпошта” хоче від їх доставки відмовитися, а альтернативи ніякої не пропонується. На думку Геннадія Сиваненка, керівництво ПАТ “Укрпошта” використовує державне підприємство для власного збагачення, а “тарифний” аргумент, яким пояснюється необхідність оптимізації, вельми сумнівний, бо ж, каже голова райради, за доставку пенсій в одному лише Фастів­ському районі підприємство отримує близько 3-х мільйонів гривень. І невже за ці гроші не можна вивести поштовиків нижчої – і найближчої до людей! – ланки на більш-менш пристойний рівень зарплат? Тоді б вони не звільнялися, та й для закриття відділень підстав би не було.

Рішення про закриття відділень у Фастів­ському районі немає і жодне із них не закрите, а труднощі в роботі окремих підрозділів пошти пояснюються виключно кадровими проблемами, проте їх зараз вирішують. Про це заявила на сесії ­Людмила Томіліна, заступник начальника центру поштового зв’язку №5, в зоні обслуговування якого – Васильківський і Фастівський райони. Саме їй довелося вислуховувати претензії, які стосувалися насамперед вищого керівництва “Укрпошти”. Тож і дати однозначну відповідь на запитання, будуть чи не будуть скорочувати листонош, які працюють у наших селах, вона, звісно, не могла. Пояснила лише, що пропозиції, підготовані центром поштового зв’язку №5 стосовно оптимізації мережі (а наказ, підписаний гендиректором “Укрпошти”, передбачає її не для окремих районів, а для всієї України), ­жодним чином не стосуються закриття відділень. Йдеться лише про впорядкування роботи поштовиків відповідно до їхнього навантаження. Навела при цьому приклад: у Томашівці замість трьох ­пра­цівників залишаться два, бо з тим ­обсягом роботи, що є, там більше, згідно розрахунків “Укрпошти”, й не треба.

Суто математичний розрахунок обсягів роботи й навантаження на працівників ­поштових відділень навряд чи логічний, бо ж мову слід вести не тільки про кількість листів, газет, журналів і платівок за газ та електрику, що їх розносять листоноші по поштових скриньках, а й про кілометри, які їм доводиться долати. Великогуляків­ський сільський голова Олена Куріленко­ розповіла: “На території нашої сільської ради – три населені пункти. Окрім самих Великих Гуляків – ще й Федорівка, до якої п’ять кілометрів, і Василівка, яка на відстані семи кілометрів. І там теж живуть люди! Якщо в результаті реформи залишиться тільки завідувачка відділенням, як вона буде і комунальні платежі приймати, і всі три населені пункти обслуговувати? Ті, хто спускає такі вказівки, хоч уявлення має, яким буде навантаження на цю людину?”. Приблизно така ж ситу­ація і в Кищинцях. Сільський голова ­Тетяна Приходько, якій раніше було ­повідомлено, що у їхньому відділенні з ­нового року працюватиме завідувач на 0,2 ставки (!), запитує: “Хто погодиться на таку зарплату? І при цьому обслуговувати чотири населені пункти, в одному з яких – 337 мешканців, в другому – 438, в третьому – 348, в четвертому – 48. А є ж іще незареєстроване населення, яке теж користується послугами пошти! Ось кажете, що “Укрпошта” – недотаційне підприємство, а отже, має заробляти кошти. Але ж якщо таким чином оптимізуєте мережу, хто вам ці гроші зароблятиме?”. Так само багато питань до поштового керівництва і в Томашів­ського сільського голови. За словами Олени Пашун, працівники тамтешнього відділення вже попереджені, що з 1 грудня відбудуться суттєві зміни в умовах праці і листонош, і завідуючої. Звісно ж, у бік фінансового погіршення. А вони обслуговують 2740 мешканців, які живуть на 14-ти вулицях. Як тепер вони це ­робитимуть? Стосовно збитковості пошти, про яку говорить Ігор Смілянський, в Олени Пашун є сумніви. Адже, каже, щомісяця у сільському відділенні приймають близько 600-та комунальних платежів, і за прийом кожного з них пошта бере по 7 гривень. Плюс по 1,3 відсотка отримує “Укрпошта” від суми кожної доставленої нею пенсії. А ще ж у Томашівці, як і в багатьох інших селах, де відділення розташовуються у будівлях сільради, за оренду приміщення поштовики платять симво­лічну 1 гривню в рік, тим самим суттєво економлячи свої видатки. І при цьому керівництво “Укрпошти” каже, що й так мізерні зарплати працівників відділення треба ще більше урізати. “Вже двічі, – розповіла сільський голова, – начальник нашого відділення, людина сумлінна й досвідчена, писала заяву на звільнення, і ми щоразу дуже просимо її не йти з посади, тому що за таку зарплатню ніхто не піде працювати”. А ще Олена Пашун ­зазначила, що тепер сільська рада однозначно не надаватиме пошті приміщення в оренду – бо мешканці села якісних ­послуг не отримують. А приміщення, до слова, немале – площею у 50 квадратних метрів, опалення із сільрадою спільне, до того ж задля того, щоб сільчанам було комфортно, тут ще й вікна замінили…

Про те, що керівництво “Укрпошти” погрожує відмовитися від доставки пенсій, учасники сесійного обговорення висловлювалися з особливим обуренням. ­Депутат Галина Ковальчук не може зрозуміти (власне, й ніхто не може!), про що думають ті, хто радить сільським ­пенсіонерам відкрити пенсійні банківські картки. Бо де у селах банкомати? У Фастів же далеко не кожен може поїхати – бо серед людей похилого віку чимало немічних. Та й, доповнила Кищинський сільський голова Тетяна Приходько, не всі захочуть просити когось зняти ці гроші з картки – бо воліють отримувати їх власноруч і самі ними розпоряджатися, а не довірятися іншим, навіть рідним. Бо ж і рідні різними бувають… Власне, навіть одне тільки спілкування з листоношею, яка пенсію додому приносить, для багатьох дуже багато важить. Ті, хто вже й за ворота вийти не ладен, листоношу як Бога чекають, каже ­депутат Лариса Майсак. Так воно і є ­насправді: для багатьох стареньких це спілкування (бо ж листоноша ніколи не ­обмежується одним лише “Отримайте і розпишіться”) – мов світло у віконці…

Всі, хто мав на сесії слово з цього ­приводу, говорили про майбутню оптимі­зацію поштової мережі, окреслену менеджментом “Укрпошти”, як про те, що може спричинити велику соціальну напругу. Ба навіть бунт. Оленівський сільський голова Олександр Паламарчук переповів слова стареньких односельців, які не можуть втямити, чому у сорокових роках, коли точилася війна, пошта працювала, а зараз відділення закривають. “Та соціальна напруга, яка є зараз у кожному­ селі через перспективу закриття поштових відділень, та вже й через теперішню ситуацію з їхньою роботою, є оцінкою роботи уряду і всіх нас” – наголосив він. Тож і запропонував об’єд­нати всі підписи, ­поставлені мешканцями сіл району під зверненням до  дирекції ПАТ “Укрпошта” (а цих підписів – тисячі!) і ­негайно відправити адресату. А депутат Сергій Дармостук звернувся з пропозицією ще й до заступника начальника ­центру поштового зв’язку №5 Людмили Томіліної: щоб її колектив підготував лист до Верховної Ради, у якому б висловив свою негативну оцінку діям керів­ництва “Укрпошти” і запропонував ті 64 міль­йони гривень, що їх отримують 32 ме­неджери національного оператора поштового зв’язку, яке входить до сфери управління Міністерства інфраструктури, розподілити при ухваленні бюджету на наступний рік між поштовими відділеннями. Це справді було б хорошим додатком до звернення, підготованого райрадою, підтримав Сергія Дармостука Геннадій Сиваненко. Бо якщо рядові працівники пошти, які стали заручниками ситуації, займуть позицію спостерігачів і мовчки чекатимуть вказівок зверху, позитив­ного для людей результату не буде.

Людмила Томіліна, яка не раз ­впродовж обговорення цього гострого питання запевняла, що проблема так само болить і їй і що вона – на боці людей, пообіцяла таке звернення ініціювати. А також розповіла, що саме завдяки співпраці адміністрації центру пошто­вого зв’язку і депутатів Фастівської міськ­ради вдалося запобігти закриттю двох відділень у місті, хоч проект наказу про це вже й був. Тому, каже, й зараз має надію, що спільними зусиллями існуючу мережу вдасться зберегти.

 

Термін ультиматуму спливає 1 грудня

Якщо не буде впроваджено  вищий  тариф на доставку пенсій, “Укрпошта” закриє неавтоматизовані відділення

Про це нагадав директор Київської дирекції ПАТ “Укр­пошта” Валентин Олещенко на нараді, що відбулася цього понеділка в районній державній адміністрації. Її ще в ході ­сесійного засідання анонсував голова районної державної адміністрації Василь Кравченко, запрошуючи на зустріч із керівником дирекції і депутатів, і сільських голів – щоб ті змогли поставити свої запитання одному із ключових керівників “Укрпошти”, який напевно ж зможе на них відповісти.

Запитання, звісно ж, звучали. Майже такі ж, як і кількома днями раніше на сесії. Проте пояснень було набагато більше. Валентин Олещенко, як то кажуть, із цифрами в руках ­аргументував необхідність оптимізації поштової мережі. ­Пояснив: “Укрпошта” збиткова, бо все те, що приносить гроші, вже давно забрали приватні компанії. За великим ­рахунком, каже Олещенко, національний оператор мав би збанкрутувати ще минулого року, але топменеджменту, якому було поставлено завдання­ вийти на позитивний фінансовий результат, поки що вдається не тільки утримувати ­ситуацію на плаву, а й навіть дбати про розвиток компанії. Але не скрізь – а тільки там, де є можливість отримувати доходи. Передовсім у столиці. Там і відділення нові від­кривають, і зарплатня персоналу зросла в рази. Оператор столичного поштового відділення, за словами Олещенка, отримує вже не три з половиною-чотири тисячі ­гривень, а до ­дванадцяти-­тринадцяти. Так само, каже ке­рівник дирекції, вони хочуть ­зробити до кінця наступного року і у всіх райцентрах області.

А от із зарплатнею листонош ситуація інша. Вона, каже Олещенко, напряму пов’язана із тарифом на доставку пенсій. Він же не змі­нювався ще з 2004 року. Міністерство ін­фра­структури, у підпорядкуванні якого є ­“Укр­пошта”, у 2017 році новий тариф затвердило, але його так і не впровадили – бо не перед­бачили відповідних видатків у бюд­жеті-2018. У проекті бюджету-2019 їх також не заплановано. Якщо нічого у цьому плані не зміниться, то більшість сільських поштових відділень ­перестануть працювати. І, каже Олещенко, хіба не однаково, з якої причини: чи у зв’язку з оптимізацією, чи тому, що зовсім не буде чим платити заробітну плату листо­ношам?

Проблеми з наповненням поштової казни пояснював не тільки тим, що високомаржинальний продукт здебільшого перейшов до приватних конкурентів, а й зростанням розмі­ру мінімальної заробітної плати, здорожчанням всього-всього, та й зменшенням кількості пенсіонерів у селах також.

Оперуючи цифрами стосовно видатків і доходів “Укр­пошти” загалом і Київської дирекції зокрема, не приховуючи і розміру свого місячного доходу (близько ста п’ятдесяти ­тисяч гривень на місяць – і це, до речі, втричі менше, ніж він отримував на “Новій пошті”, де раніше працював), Валентин Олещенко, втім, так і не відповів на запитання, що його кілька разів поставив йому голова районної ради Геннадій ­Сива­ненко: чому ті три мільйони гривень, що їх отримує ­“Укр­пошта” за доставку пенсій пенсіонерам Фастівського району, не можна не забирати до загальної поштової казни, а залишити тут, на місці, щоб підтримати сільські відділення і підвищити зарплатню їх працівників? Проте не раз повторив, що “Укрпошту” цікавить зараз тільки те, що може ­принести прибуток. “Спершу розвиваємо мережу в Києві, – каже він, – потім – по “золотому кільцю” навколо нього, потім – в інших райцентрах”. А до сіл черга якщо й дійде, то, треба розуміти, нескоро. І що ж робити селянам зараз, коли навіть пере­сувних поштових відділень їм ще не обіцяють?

Слова “соціальна напруга” і “бунт” знову, як і на сесії, ­звучали з вуст сільських голів. Як і слова про те, що теперішня ситуація з поштою на селі є підривом авторитету влади – і місцевої, і державної. Державної – насамперед. Варто зауважити, що й сам Валентин Олещенко не раз у ході зустрічі назвав питання тарифів на доставку пенсій, виключно з яким він пов’язує майбутнє сільських поштових відділень, питанням не економічним, а політичним. Мовляв, ніяк не дійдуть згоди три міністерства: його “рідне” Мінінфраструктури, Мінсоцполітики й Мінфін. Але якщо й далі вони не порозуміються і новий пенсійний тариф не впровадять, “Укрпошта” договору з Пенсійним фондом на доставку пенсій не підписуватиме, а відтак їх не доставлятиме, поштову мережу точно оптимізують, і як проявиться реакція людей – уявити нескладно…

Втім, каже Валентин Олещенко, він оптиміст. І на ­запитання редактора “Перемоги” Віктора Урлапова сто­совно того, як тоді “Укрпошта” доставлятиме газету сільським передплатникам (адже договір про це укладено!), керівник Київської дирекції відповів: “Я на дев’яносто ­дев’ять відсотків переконаний, що вихід буде знайдено”. А згодом змалював світлі сільські поштові перспективи, які, на його переконання, стануть реальними після того, як ­держава виконає умови “Укрпошти”.

Але поки що все залишається як є. І залишається чинним поштовий ультиматум. І це – не тільки ультиматум високопосадовцям, яким його адресовано. Це ще й свідчення того, що, на превеликий жаль, на першому місці у нашій країні – гроші й прибутки, а не люди і їхні потреби. Й не тільки про “Укрпошту” тут мова. Вона ж – не приватна, не сама по собі. Це – національний оператор поштового зв’язку. Так, його діяльністю керують не держслужбовці, а менеджери. Але ж найняті державою! Тож визначся, державо, нарешті, у своєму ставленні до людей. У цьому конкретному ­випадку – до людей сільських…

Людмила Урлапова