Актульні новини Фастова і Фастівського району

Декрет на три роки. Чи скасований він, і які ще гроші можна взяти у держави на дитину

Декрет не скасовують

Українка, яка народила дитину, має право оформити декретну від­пустку, допоки дитині не виповниться три роки. Це передбачено нормами одразу двох законів: “Про відпустки” (стаття 18) та “Про загальнообов’язкове державне страхування” (стаття 22).

Зокрема, Закон “Про відпустки” передбачає, що така відпустка надається “за бажанням жінки”. Крім того, вона може надаватися не лише матері, але й “може бути використана повністю або частинами також батьком ­дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які ­фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів”.

При цьому за бажанням жінки або осіб, зазначених вище, у період перебу­вання їх у відпустці для догляду за дитиною  вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відповідно до закону “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень (стаття 12 цього закону). “Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів Укра­їни“, – йдеться у законі.

Зараз мами-українки, або ті особи, які доглядають дітей, отримують по 860 гривень щомісяця.

Всі ці закони чинні.

 

Чому ж виникла плутанина?

До 1 липня 2014 року в Україні не всім виплачували 41280 гривень. ­Раніше за первістка давали 31 тисячу гривень, на другу дитину в сім’ї – 63 тисячі, а на третю і наступні – 127 тисяч. Однак це скасував закон “Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для еконо­мічного зростання в Україні”.

Ще у 2014 році 50 депутатів Верховної Ради оскаржили цей закон – ­внесли конституційне подання до Конституційного суду України. 7 листопада 2018 року Конституційний суд визнав конституційним скасування ­допомоги по догляду за дитиною та встановлення єдиної суми допомоги при народженні дитини. Суд мотивував своє рішення тим, що допомога при народженні дитини не передбачена Конституцією.

У 2018 р. з подачі експертів журналісти невірно трактували прийняту ще 2014 р. норму закону, і виникла плутанина, яка “прибрали декрет на три роки”.

В законі дійсно написано:“Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку “виключити”. Однак поряд є інша фраза: “Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36-ти місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”.

Тобто цим законом допомога при народженні дитини і по догляду за ­дитиною до досягнення нею трирічного віку були об’єднані в один вид – допомога при народженні дитини.

 

Що ж реально змінюється

Із 1 січня 2019 року держава щомісяця компенсуватиме родинам кошти, витрачені на няню для дитини віком до трьох років. Для цього батькам потрібно офіційно найняти няню на роботу. Виплачуватимуть “розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років” (наразі це – 1500 гривень на місяць, але з підняттям прожиткового мінімуму ця сума буде зростати). Про таке рішення Кабміну повідомляли ще у травні цього року.

Міністр соцполітики Андрій Рева запевняє, що інформація про те, що ви­плати на няню нібито замінять державну допомогу, неправдива. “Буде державна допомога і муніципальна няня“, – цитує міністра прес-служба уряду.

За словами Реви, державна допомога у сім’ї залишається, але якщо ­родина захоче скористатися такою опцією як муніципальна няня – “то це додатковий бонус”.

“Це ж стосується відпуски по догляду за дитиною: хоче мати няню у відпустці? Буде няня у відпустці. Хоче вийти на роботу та мати няню – буде така можливість“, – підсумував міністр соцполітики.

Наразі “Муніципальна няня” – проект Кабміну, вона ще не передбачена у ­законі. Натомість декретна відпустка по догляду за дитиною до трьох років прописана законодавчо, отже, не скасовується.

За матеріалами інтернет-видань