Актульні новини Фастова і Фастівського району

“Ми – не раби!”

Саме про це п’ять років тому заявили українці і саме ці слова, сказані мамою загиблого Героя Андрія Галущенка, якнайкраще знаменують той день, коли українці, продемон­струвавши свою небайдужість, вийшли на Майдан. 21 листопада 2013 року наш народ показав усьому світові своє непереборне бажання бути вільним. Ця дата назавжди ­увійшла в історію нашої країни і відзначається як День Свободи і Гідності. Цього року у Фастові відбулося декілька подій, приурочених річниці подій на Євромайдані, які стали ­початком нового етапу боротьби українців за світле майбутнє України.

 

Майдан очима фастівчанина

Згадуючи трагічні події на столичному майдані ­Незалежності, вулицях Інститутській та Грушев­ського, в пам’яті, насамперед, постають величні ­подвиги наших сучасників, які назавжди увійшли в історію як Герої Небесної Сотні. Та змін тоді прагнула більшість. Це був багатотисячний, одноголосний порив свідомості, об’єднаної ідеєю Гідності та Свободи.

Як це було, нагадує фотовиставка “Нескорений майдан” відомого фотожурналіста, члена Національної спілки фотохудожників, члена Національної спілки журналістів України, учасника Революції Гідності, уродженця Фастова Олександра Тимошенка. Присвячена вона тим гарячим, трагічним подіям п’ятирічної давнини. Виставку у День Свободи та Гідності було відкрито на другому поверсі адмінбудинку рад.

Ознайомитися з роботами митця того дня при­йшли рідні загиблих у борні з російським агресором, учасники бойових дій, депутати міської та районної рад, громадськість, керівники району і міста.

Кожне фото на виставці – унікальне, оскільки ­висвітлює певний момент подій на Майдані. Кожна робота – це і художній витвір, і спогад, зупинена мить, яка викликає багатогранні емоції, змушує вгледітись, задуматися над тим, чи всього, про що мріялось тоді, досягли ми нині.

Дух Майдану – звитяжний і непереможний, що живе у презентованих фотороботах Олександра Тимошенка, задав відповідний настрій заходам, які продовжились у місті з нагоди Дня Гідності і Свободи.

 

У пам’ять про небесних янголів…

Молоді й усміхнені – такими назавжди залишаться наші захисники, які поклали свої життя у зоні АТО. З темних світлин своїми світ­лими поглядами вони зустрічатимуть і проводжатимуть фастівчан, які проходитимуть біля адмінбудинку рад – бо саме там у День Гідності та Свободи відкрито меморіал ­загиблим Героям. Міський голова Михайло Нетяжук у своїй промові на урочистому мітингу наголосив на тому, що дошку пам’яті встановлено саме в цьому місці для того, щоб кожен фастівчанин, проходячи повз неї, пам’ятав, завдяки кому в нашому місті мир.

Голова Фастівської райдержадміністрації Василь Кравченко подякував родинам загиблих воїнів і зазначив, що завдяки прагненню українців до свободи та гідності наш народ не завойовний ніким: “Історія нашої країни надзвичайно гірка і сумна, і доля її така. Її хотіли завоювати і литовці, і татари, і поляки, і росіяни… Але у нас є хлопці, які не ­вагаючись можуть віддати свої життя, коли цього потребує держава. Ми в безкінечному боргу перед ними…”.

Досить емоційною була й промова заступника міського голови, колишнього військовослужбовця АТО Тимофія Рудяка, який ще раз закликав фастівчан не забувати про подвиги земляків і поспівчував родинам загиблих вояків, адже їм довелося пере­жити цей невимовний біль втрати найрідніших.

Вже традиційно до свята долучилися представники релігійних громад Фастівщини. Панотці освятили меморіал, а настоятель Храму Св. Параскеви П’ятниці отець Михайло вручив родинам загиблих Героїв пам’ятні медалі із зображенням ікони Божої матері і  словами Великого Кобзаря. Сам отець Михайло ­цитував вірші про долю солдата на війні, а також із сумом зазначив, що на пам’ятній стелі є світлини трьох його учнів і що, на жаль, Господь забирає до себе дійсно найкращих синів.

На завершення заходу діти разом із представниками сімей загиблих захисників залишили на меморіалі лампадки – свічки пам’яті. А після урочистостей пам’ять полеглих Героїв було вшановано на Інтернаціональному кладовищі.

 

Який він, сучасний солдат?

Під дзвони Собору святого Миколая у Фастові відкрили пам’ятник “Захисникам України”. Воїн Збройних Сил України, який у правій руці тримає синьо-жовтий ­прапор, став символом невмирущої па­-м’­яті про тих, хто загинув у сучасній війні, та великої шани українців до захисників, які боронять кордони нашої країни на Сході. За спиною у нього – герб України та контури карти нашої держави, стели з викарбуваними іменами захисників, які полягли за свою країну, а попереду – емблема Збройних Сил України – Козацький Хрест. Саме таким пам’ятник “Захисникам Укра­їни” побачив автор проекту Євген Камшій, а виготовив його львівський скульптор Володимир Цісарик.

Честь урочисто відкрити пам’ятник було надано родинам загиблих на війні фастівчан та мешканців району, які на мить ­завмерли від переможного і вольового ­погляду бронзового воїна – готового дати відсіч усім, хто зазіхне на територіальну цілісність України.

Про те, що українці – сильний народ, а українські воїни – справжні патріоти своєї країни, говорив голова Київської обласної державної адміністрації Олександр Терещук. “Сьогодні ми з вами живемо у важкі часи для нашої країни, – звернувся до присутніх очільник Київщини. – Ворог хоче розірвати на шматки рідну землю. Та наші воїни стоятимуть до переможного кінця, готові відстоювати той європейський вибір, про який українці ­заявили на Майдані. Ми з курсу, який взяли, не можемо зійти, і завдяки нашій армії та патріотам перемога буде за нами”.

До слова також були запрошені міський голова Михайло Нетяжук, ­голова Фастівської райдержадміні­страції Василь Кравченко, голова ­Фастівської райради Геннадій Сиваненко, а також Почесний громадянин Фастова, військовослужбовець АТО Андрій Абрамов. Від імені всіх укра­їнських воїнів він пообіцяв: “Україну – не здамо!”.

Мама загиблого Героя Зоя Галу­щен­ко, яка разом із рідними інших ­наших ­полеглих захисників була присутня на відкритті меморіалу і пам’ятника, встановлених на честь українських воїнів, висловила надію на те, що площа Перемоги, на якій стоїть бронзовий воїн, вже найближчим часом виправдає свою назву і в Україні настане мир.

Освятили пам’ятник священики отець Михайло Данилів та отець Віталій Марцинюк, а до підніжжя ­монумента фастівчани та гості міста поклали квіти.

Щоб здобути перемогу – українцям потрібно згуртуватися, об’єднатися і не залишатися байдужими. Саме про це у своїх промовах говорили всі, хто долучився до відзначення на Фастівщині Дня Гідності та Свободи. Бо лише в єдності – наша сила!

Олена Олійник