Актульні новини Фастова і Фастівського району

На доставку пенсій у держбюджеті передбачено півмільярда гривень

У держбюджеті вперше за десять років передбачено кошти (500 мільйонів гривень) для компенсації видатків Укрпошті. “Вони ­будуть спрямовані виключно на фінансування заробітної плати. Таким чином, ми зможемо забезпечити безперебійну доставку пенсій і гарантувати збереження робочих місць і зарплат листонош, які забезпечують присутність держави в найменших населених пунктах країни”, – заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Нагадаємо, у жовтні цього року генеральний директор ПАТ “Укрпошта” Ігор Смілян­ський заявив, що з 1 січня 2019 року ­компанія припинить доставку пенсій і за­криє від п’яти до семи тисяч відділень у сільській місцевості. За його словами, доставка пенсій для “Укрпошти” економічно невигідна. Тариф на доставку пенсій, підкреслив Смілянський, держава не змінювала ще з 2004 року, тоді як витрати компанії невпинно зростають. Як приклад він навів такий аргумент: в Україні зростає мінімальна ­заробітна плата, а держава не збільшує ­“Укрпошті” виплат за доставку пенсій, що призводить до збитковості сільських відділень. Тільки з початку нинішнього року компанія зазнала мільярд гривень збитків.

Ситуацію прокоментував і Президент ­Петро Порошенко, який зазначив, що керівництво “Укрпошти” пообіцяло не скорочувати кількість сільських відділень, якщо буде виділено 500 мільйонів гривень на компенсацію доставки пенсій: “Ці кошти підуть на те, щоб захистити пенсіонерів – не підвищувати тарифи на доставку за їхній рахунок і, водночас, зберегти сільські відділення “Укр­пошти”. Втім, 500 мільйонів вирішують проблему тільки на деякий час. Але, каже Президент, це робиться для того, щоб спільними зусиллями напрацювати системне рішення, яке б унеможливило скорочення поштових відділень і не створювало б проблем із до­ставкою пенсій. Він зауважив, що останнім часом відбувається масове закриття відділень “Укрпошти” в сільській місцевості, що створює величезні проблеми мешканцям: “Є загроза скорочення листонош. Ми з цим абсолютно не можемо погодитись – ні зі скороченням відділень, ні зі скороченням працівників. Ми також не можемо допустити, щоб вирішення цієї проблеми відбулося за рахунок переведення листонош на неповну ставку – нам треба захистити їх”.

Президент подякував листоношам, що вони в непростих умовах не просто доносять інформацію чи листи, але для бага­тьох є зв’язком із зовнішнім світом. Петро Порошенко також зазначив, що у разі порушення обіцянки генерального директора “Укр­пошти” не ­закривати сільських відділень люди мають звертатися до представників влади в ра­йонних і обласних державних ­адміністраціях. “А ми проконтролюємо, ­наскільки ефективно використовуються кошти державного бюджету”, – наголосив Глава держави.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман ще раніше заявляв: “Пошта доставлятиме пенсії, економити нехай починають зі своїх зарплат! У цій вакханалії з космічними заробітними платами я поставлю крапку (маються на увазі “захмарні” зарплати топ-менеджерів “Укрпошти”, які сягають сотень тисяч гривень на місяць – ред.). Це просто неприпустимо, я стурбований. Як це? Керівник української компанії заявляє, що пенсії з 1 січня не доставлятимуться? Я був абсолютно збентежений цим, я ­вважаю, що державний менеджер не має права робити такі, м’яко кажучи, непродумані заяви. До мене підходять депутати і ­кажуть, що він (Смілянський – ред.) збирається закривати пошту в селах і не дає жодної альтернативи. Це категорично ­неприйнятно, тому що разом з пенсією листоноші доставляють і продукти харчування, і пресу, і щось інше”, – заявив Гройсман.

* * *

На переконання експертів, проблеми ­“Укрпошти” носять системний характер, разові вливання бюджетних коштів не здатні подолати “поштову кризу”. Необхідна масштабна державна програма “Сільська пошта”, на кшталт “Сільської ­медицини”. Вдосконалення логістики до­ставки як пенсій, так і преси давно назріло. Майбутня інфраструктура “Укрпошти” має враховувати нові реалії, бути “прив’я­заною” до центрів об’єднаних громад і ­перспективних центрів, де громади ще не створені. Наразі гостроту проблеми тим­часово знято. Як буде використана ця ­передишка – покаже час…

За інформацією з відкритих джерел