Актульні новини Фастова і Фастівського району

Сказ – небезпечна хвороба

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – гостре інфекційне захворювання людини і ­теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус. Сказ зараховано до особливо небез­печних хвороб.

Зараження людини сказом відбува­ється в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизові оболонки. Інфіку­вання людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а ­також сільськогосподарських тварин.

Інкубаційний період сказу триває ­досить довго – у середньому один-три місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація ­нервових клітин), що робить лікування практично неможливим (зафіксовано лише три науково підтверджені випадки одужання після прояву симптомів).

 

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин – зміна їх поведінки. Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень – одна з характерних ознак захворювання їх на сказ.

Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, ­нападають на людей і тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

 

Як уникнути небезпеки?

Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтесь правил утримання домашніх ­тварин: охороняйте їх від укусів інших тварин; регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, у тому числі сторожовим і мисливським собакам; виводьте собак на прогулянку в намордниках і на повідку; не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.

 

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина

Негайно промийте мильною водою місце укусу чи обслинення і змастіть навколо рани йодом. Якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу. Відсмоктувати кров із рани не можна в жодному разі, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота.

Обов’язково зверніться до медичного закладу для отримання допомоги,а також повідомте про те, що сталося, державну установу ветеринарної медицини.

Постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень ­антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і рятує життя. Протягом шести місяців не можна вживати ­алкогольні напої. Обслинений одяг ­забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити.

Тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом десяти днів.

Пам’ятайте, що сказ – хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими і незнайомими, має бути головним правилом для людини.

Віра Ткаченко, завідувач Фастів­ського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ “Київський ОЛЦ МОЗ України”, лікар-епідеміолог, заслужений лікар України