Актульні новини Фастова і Фастівського району

Їх вбили, бо вони були поляками…

У серпні 1937 року Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР розпочав так звану “польську операцію”, спрямовану проти поляків, які проживали в Радянському Союзі.

“Польська операція”, яка тривала до листопада 1938-го, стала другою в серії національних операцій НКВС у передвоєнні роки, зумовлена страхом перед “п’ятою колоною”. Підлягали арешту польські іммігранти, політичні біженці з Польщі (переважно члени кому­ністичної партії Польщі), члени польської соціалістичної партії та інших некомуністичних польських партій, ­члени Польської військової організації, активісти польського національного руху. Згідно з документами НКВС внаслі­док репресій було розстріляно щонайменше 111 тисяч громадян СРСР польської національності, а ще близько 30-ти тисяч відправлено у концтабори ГУЛАГу…

Серед тих, хто потрапив під приціл НКВДистів, було й багато жителів Фастова. У пам’ять про близько двохсот парафіян польського походження, вбитих у 1937-1938 роках, на будівлі костелу Воздвиження Святого Хреста минулої неділі було відкрито меморіальну дошку. Її ­освятив ординарій Київсько-Житомирський єпископ Віталій Кривицький, який провів урочисту месу.

У відкритті меморіальної дошки взяли участь консул Яцек Гоцловський, дружина посла Польщі в Україні Рената Скурчинська-Пєкло, ректор духовної семінарії у Ворзелі Руслан Михалків, вікарій домініканців в Україні Яцек Дудка.

Меморіальну дошку запроектував відомий польський архітектор Анжей Мікульскі – той самий, який є автором колони святого Архангела Михаїла, встановленої на площі перед костелом. Відкриття меморіалу організувала ­фастівська римо-католицька парафія, а технічну роботу взяла на себе родина Станіслава Шпаковського.

Вл. інф.