Актульні новини Фастова і Фастівського району

Привокзалка і підземний перехід можуть бути вільними від торгівлі! Але тільки з якоїсь нагоди…

Певно ж, багато з тих, хто в першій половині дня 1 грудня був на Привокзалці, дивувалися: виявляється, до підземного переходу можна таки проходити вільно, не проштовхуючись між численними ятками з різними-прерізними товарами! І в самому підземному переході до вокзалу теж може бути просторо – якщо молоком-сметаною-сиром-яблуками-ковбасами та іншою всякою всячиною у ньому не тор­гують! Люди дивувалися, а потім згадували: просто день такий – особливий, урочистий, і до Фастова приїхали гості на святкування сторіччя підписання Передвступного договору, а розпочинається святкування саме на вокзалі…

А потім все стало, як було: не площа, а ярмарок, не перехід, а підземний базар. Невже тільки до якоїсь дати і чекаючи приїзду гостей тут можна навести порядок? Якщо зробили це раз, то що заважає робити це постійно, адже ­фастівчани вже давно і досить ­активно нарікають на торговий безлад у цих велелюдних місцях?

На ці запитання міський голова Михайло Нетяжук відповів так (підкресливши, що дає офіційну відповідь як офіційна посадова особа): “Тому що система державного управління не налаштована на те, щоб ліквідувати ­стихійну торгівлю”. Пояснив: реально працюючого механізму, завдяки якому можна було б її побороти, просто немає, тож і він як міський голова не має інструменту для ефективної боротьби з торгівлею у невстановлених місцях. Якщо йти шляхом складання адміністративних протоколів і вилучення товарів, то для цього потрібна скоординована робота правоохоронних органів і суду – щоб товари справді вилучалися. Адмінштрафи розміром у 17 гривень, звісно, жодного ефекту не дають – бо що таке 17 гривень для тих, хто день при дні тут торгує? Міська влада, розуміючи безрезультативність таких заходів впливу, вирішила піти шляхом іншим, фінансово набагато суворішим – шляхом складання адмінпротоколів за порушення правил благоустрою, бо ті, хто торгує там, де торгувати не дозволено, ці правила справді порушують. Але і це на продавців аж ніяк не вплинуло. Міський голова розповів: “Уже складено ледь не сто протоколів на одних і тих само людей, адмінкомісія ухвалила рішення про накладання штрафів до тисячі семиста гривень (за кожним протоколом!), але виконавча служба, яка має забезпечити примусове стягнення таких штрафів, цього не робить і товарів у рамках їх відшкодування не вилучає. Тож у мене й складається враження, що державна машина у цьому не зацікавлена. За розпорядженням міського голови відповідна комісія щодня “від­працьовує” ­Привокзальну площу, складає протоколи, а торговці просто в ­обличчя сміються: мовляв, що ви можете нам зробити?”.

А й справді – нічого… Адже ­комісія не має права конфіску­ва­ти товар, це можуть робити тільки представники правоохоронних органів. Їхні дії – вірніше, бездіяльність у цьому питанні – міський голова коментувати не став. Розповів лише, що при підготовці до святкування для наведення порядку на Привокзалці і в підземному переході було мобілізовано всіх, кого можна, і все, що можна. А також звернувся з проханням до фастівчан підтримати прядок на площі своєю категоричною відмовою купувати там будь-що, і тим самим дати зрозуміти продавцям, що їм там не місце.

Якщо не буде попиту – не буде й пропозиції. Але поки що пропозиція продовжує стимулювати попит, бо тих, хто звик купувати на ходу, набагато більше, ніж тих, хто прагне порядку…

Людмила УРЛАПОВА