Актульні новини Фастова і Фастівського району

Вивезення сміття по-справедливому

У мешканців багатоквартирних будинків ніхто не запитує, чи хочуть вони, щоб їхнє побутове сміття вивозили, так би мовити, централізовано – з контейнерів, встановлених на подвір’ях. Ця послуга є обов’язковою в переліку тих, за які треба платити (за кожного, хто зареєстрований у квартирі!), і відмо­витися від неї не можна, навіть клятвено по­обіцявши, що відвозитимеш відходи на ­утилізацію самотужки.

У приватному секторі ситуація інша. Хоча згідно з Правилами благоустрою Фастова укладати угоду на вивезення сміття з підприємством, яке надає таку послугу, повинні і ті, хто живе у власних будинках, чи не половина таких фастівчан запевняють, що своєму сміттю дають раду самі. Мовляв, щось компостують, щось спалюють, а те, що не розкладається й не горить, доправляють самостійно на сміт­тєвзвалище. Втім, саме так, як розповідають, роблять далеко-далеко не всі. Багато хто з тих, хто не хоче платити за вивезення сміття, ­скидає непотріб у найближчі яри, ліси й лісо­посадки, дехто, їдучи кудись, вивантажує його просто на узбіччя дороги, а найсвідоміші з таких хитро-економних везуть мішки зі сміттям до урни біля якоїсь автобусної зупинки або до контейнера біля якоїсь багатоповерхівки. І дуже часто везуть вони його туди на недешевій автівці. На яку і на пальне для якої гроші у них є, а на те, щоб заплатити за послугу, як роблять це мешканці будинку, до якого вони підкидають свої відходи, – немає…

Про те, що платити за вивезення сміття мають всі, де б хто не жив, говориться вже давно. З посиланням на ті ж Правила благо­устрою. Але дуже рідко чуємо, щоб за порушення цих Правил когось покарали. Тому, ­пам’ятаючи сучасну українську приказку про те, що суворість законів компенсується не­обов’язковістю їх виконання, більшість мешканців приватного сектора продовжують на вивезенні сміття економити. А в ярах-лісах-посадках продовжують рости стихійні сміттєзвалища, на ліквідацію яких під час ­весняних та осінніх місячників благоустрою витрачається багато зусиль комунальників і чимало коштів з міського бюджету. Наших із вами коштів – і тих, хто за вивезення сміття не платить, і тих, хто платить.

Але є сподівання, що більше так не буде. Принаймні, міська влада оголосила про твердий намір “охопити” договорами на вивезення твердих побутових відходів усі приватні домоволодіння. А для цього, наголосив на одній із недавніх апаратних нарад в міськвиконкомі міський голова Михайло Нетяжук, треба зробити так, щоб неукладання таких договорів було фінансово невигідним. Спершу людей, як це було й дотепер, переконуватимуть у необхідності надання їм такої послуги, потім – ­притягатимуть до адміністративної відповідальності за порушення Правил благоустрою (штраф за це – чималенький, близько восьмиста гривень). Ну, так, власне, мало бути й раніше… А зараз передбачається запровадження новації, яка також має стимулювати до оплати послуги з вивезення сміття. Тим, хто не вважає за потрібне чи можливе розрахуватися відразу за цілий рік чи, наприклад, півроку, ­що­місячно видаватимуть квитанції – як роблять це надавачі інших житлово-комунальних послуг. І якщо ­людина в оплаті заборгує, її позбавлять субсидії (у разі її отримання), а також змушуватимуть сплатити борг через суд.

І все це – разом з інспекторами з благоустрою переконувати укладати договори на вивезення сміття, наполягати на притягненні до ­адмінвідповідальності тих, хто не виконує цього пункту Правил благоустрою, виписувати і доставляти людям квитанції на оплату послуги, слідкувати, чи всі ці рахунки сплачують – має тепер комунальне підприємство Фастівської міської ради “Фастівська житлово-експлуатаційна ­контора”.

Досі це підприємство забирало сміття тільки від багатоповерхівок, а приватним сектором опікувалося КП “Фастівський комбінат комунальних підприємств”. 3 січня відбувся конкурс з визначення єдиного виконавця послуг із вивезення побутових відходів на території міста, участь у якому взяли обидва підпри­ємства. Перемогла з різницею у два бали (сім проти п’яти) конкурсна пропозиція ЖЕК. Тож тепер він і тільки він вивозитиме сміття звідусіль. Але – з лютого. До кінця січня цим займатиметься ще ККП. А потім уже буде по-новому.

Для того, щоб так, по-новому, було, роботу в житлово-експлуатаційній конторі вже розпочато: там готуються до переукладання договорів із мешканцями приватного сектора, які раніше користувалися послугами комбінату комунальних підприємств, а також до підписання угод на вивезення сміття з тими, хто клієнтами ККП не був. А щоб нікого не про­пустити, потрібно насамперед провести ін­вентаризацію приватних домоволодінь, каже начальник ЖЕК Микола Савочка. У цьому він сподівається на допомогу комітетів само­ор­ганізації населення мікрорайонів міста.

З головами комітетів Микола Савочка зу­стрічався вже цього вівторка. І не тільки ­просив допомоги, а й радився, як краще орга­нізувати процес укладання договорів і який ­варіант організації процесу вивезення сміття з приватного сектора обрати. Їх, цих варіантів, є три. Перший – встановити на тротуарах контейнери (нового зразка – такі, які закриваються). Другий – замовити виготовлення спеціальних пакетів для сміття – щоб люди, купивши їх, складали сміття туди й виставляли у певні дні на вулицю, а машина забиратиме сміття ви­ключно в такій тарі. І третій варіант – сміттєвоз приїздитиме у певне місце в певний час, а люди зноситимуть сміття прямо до прикріпленого до автомобіля контейнера.

Всі ці варіанти, до речі, вже випробувані в інших містах. У Запоріжжі, наприклад, користуються фірмовими пакетами різної ємності, у Черкасах і Білій Церкві у приватному секторі стоять сміттєві контейнери, а у Вінниці практикують навіть продаж невеликих контейнерів для встановлення в кожному домоволодінні. Кожен варіант, звісно ж, має свої плюси й мінуси. І з точки зору зручності для людей, і з точки зору моральності. Бо якщо хтось договору не уклав і не платить, а до загального контейнера сміття носитиме – що робити? Або знайдуться хитруни, які куплять у ЖЕК лише один спе­ціальний пакет для сміття (бо більше начебто їм не треба), а решту непотребу як возили до багато­поверхівок, так і возитимуть? Втім, все одно до якогось варіанта при­ставати треба. І, дуже ­бажано, всім. Бо тільки так буде справедливо.

Визначатися треба вже зараз. А також уже зараз готуватися до візиту в комітет самоорганізації населення, коли туди прийде жеків­ський інспектор для ­укладання договору (про це має бути попередньо оголошено), або чекати візитерів у себе вдома. Бо жеківці й інспектори з благоус­трою неодмінно побувають у кожній хаті. Адже у жодній домівці не об­ходиться без відходів, хто б і що б там не казав.

Якщо договори укладуть всі і всі за вивезення сміття платитимуть – ніхто не викидатиме його десь. І тоді не буде цього нашого вічного сорому у ви­гляді стихійних сміттєзвалищ, не буде вічної ­потреби у прибиранні цих смітників, більше зусиль і грошей можна буде докладати до прикрашання Фастова… Головне, щоб вистачило зараз наполегливості й принциповості у тих, хто взявся за справу. А ще – щоб вистачило у ЖЕК сил і ресурсів нормально справлятися з вивезенням сміття з усього міста – аби фастівчани не розчарувалися, а навпаки – відразу ж переконалися у правильності підходів. До речі, як повідомлялося, житлово-експлуатаційна контора у разі необхідності може укладати субпідрядні договори на виконання даних послуг. Тож, певно, вивозитиме сміття не тільки жеківська ­техніка. Та нехай хоч яка – аби вивозила!

Людмила УРЛАПОВА